TVP urządziła koncert, chociaż są zakazane

Opublikowano: 28.05.2020 | Kategorie: Media, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 794

Telewizja publiczna pokazała przedwczoraj Polakom po raz kolejny, że zakazy i ograniczenia dotyczą wszystkich oprócz obecnej władzy. TVP z okazji Dnia Matki zorganizowała specjalny koncert takich tuzów polskiej kultury jak Zenek Martyniuk, zespół Boys, a także Roksana Węgiel i kilka innych kapel. Impreza odbyła się w budynku Teatru Polskiego w Warszawie. Koncert można zobaczyć TUTAJ.

https://www.youtube.com/watch?v=QRqVo0ubBUs

Pomijając podrzędną wartość artystyczną, oszałamiającą wręcz bezczelnością było odpalenie koncertu z kilkusetosobową widownią w czasie, gdy setki tysięcy pracowników branży kulturalnej dziaduje na przymusowym bezrobociu. Od 12 marca obowiązuje zakaz organizacji wszelkich koncertów i wydarzeń artystycznych, uzasadniany pandemią. Solidny cios dostały zarówno firmy organizujące takie wydarzenia, jak i drobni ciułacze, utrzymujący się z regularnego koncertowania. O lokalach gastronomicznych, które utrzymywały się na powierzchni dzięki organizowaniu koncertów, już nie wspominając.

Ludzie kultury poczuli wczoraj, jakby ktoś ich splunął w twarz. Od prawie trzech miesięcy słyszą, że powrót do pracy jest niemożliwy, bo każde zgromadzenie generuje zagrożenie epidemiologiczne. Jak widać nie każde. Kiedy władza wyciąga rękę do swojego diskopolowego „gwiazdora”, kwestie bezpieczeństwa schodzą na drugi plan.

https://www.youtube.com/watch?v=g_m9syfOyyg

Artyści pytają władzę: skoro wy możecie, to dlaczego my nie? W jakim stopniu koncert organizowany przez TVP jest bezpieczniejszy? Czy różnica polega tylko na tym, że odbywa się pod patronatem rządowej tuby propagandowej. Do akcji wkroczył Związek Zawodowy Muzyków RP. Organizacja ta zażądała niezwłocznego „dopuszczenia możliwości organizacji koncertów w nowym reżimie sanitarnym z udziałem dopuszczalnej liczby osób na widowni”.

Inni artyści skupiają się na piętnowaniu hipokryzji władzy. Alina Czyżewska, aktorka i aktywistka, koordynatorka akcji Kultura Niepodległa zawiadomiła policję w związku z policję z naruszeniem rozporządzenia Rady Ministrów „Jak powiedziałam, że zgłaszam poważne naruszenie i oczekuję, że policja to zbada, i że nagrywam, to pan rzekł — my to też nagrywamy — i się rozłączył”.

https://www.youtube.com/watch?v=ZWQRZOxYaME

No ale zaraz, przecież minister kultury zapowiedział przeznaczenie 60 mln złotych na pomoc instytucjom i 20 mln dla artystów. Gdzie się podział ten szmal? Instytucje rozpisały projekty, w ramach których oferują pracę za stawki grubo poniżej obowiązujących przed epidemią. Wygląda na to, że wirus pogłębi jeszcze prekaryzację zawodów artystycznych. Jeśli chodzi o pomoc dla indywidualnych twórców, początkowo miała ona być przyznawana przez pół roku, potem jednak wicepremier się rozmyślił i okazało się, że szmalu wystarczy jedynie na trzy miesiące. Inna sprawa, że nie wszyscy mają szanse się na niego załapać. W najgorszej sytuacji są muzycy – większość z nich nie ma stałego zatrudnienia, nie prowadzi działalności gospodarczej, zarabia, podpisując jednorazowe umowy o dzieło czy zlecenia. Takie osoby nie miały szans na otrzymanie świadczenia postojowego, a także na jakąkolwiek dotację w ramach nowych programów ogłaszanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Koncerty to dla nich jedyne źródło utrzymania.

Ale prawo do koncertów przysługuje jedynie tym, których zaprosi rządowa telewizja. Obrazek, który wiedzieliśmy przedwczoraj w TVP zadziała jak płachta na byka nie tylko na kolejną grupę zawodową, która przekonała się o „dobroci” władzy. Pamiętacie rocznice katastrofy smoleńskiej i grymas prezesa Kaczyńskiego w sytuacji gdy jeden z jego współpracowników ośmielił się założyć maseczkę ochronną podczas przemarszu pod pomnik? Społeczeństwo zapamiętało tamten akt arogancji, tak też zapisze sobie w pamięci również wczorajszą szopkę. A wybory prezydenckie już niedługo.

Autorstwo: Piotr Nowak
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Kaczor3333 28.05.2020 13:02

    Dziwi mnie że w tak katolickim kraju jak Polska, dzieją się takie rzeczy. Czy się Boga nie boją, ani tego że pójdą do piekła? Chyba że przed śmiercią się wyspowiadać, zrobić rachunek sumienia. Xionc zleci dziesięć zdrowasiek i św. Piotr czeka z otwartą bramą do świata wiecznego. Jak tak to zabieram się za brudne interesy, wykorzystywanie ludzi itd. A na początek przybieram imię SCROOGE McKWACZ.

  2. NORB 29.05.2020 09:33

    Arogancja i buta obecnie rządzących dosłownie poraża. To już kolejny przypadek po tym jak Mateusz jadł sobie obiadek w restauracji w obecności innych osób, bez żadnej krępacji twierdząc, że obostrzenia są jedynie zalecane a nie obligatoryjne. Rozumiem, że wstawi się w sądach za tymi, którzy stali ukarani mandatami po kilka czy kilkanaście tysięcy! Hucpa neobolszewicka i zamordyzm z czasów niemal stalinowskich. Ja osobiście się dziwię jak jeszcze w ogóle można myśleć aby popierać taką opcję w wyborach, jak?? Za miskę ryżu, takie upodlenie? Nie chcę jakoś szczególnie oceniać gustów muzycznych, ale dziwnym trafem neobolszewik upodobała sobie disco na polu i co zrobisz? Prosta muzyka dla jeszcze prostszych ludzi. Muzyka instrumentalna, gdzie gra się na prawdziwych instrumentach a nie odtwarza z play backu dźwięki z syntezatora – raczej wybierana jest przez osoby inteligentne i co pokrywa się w 100% o głębokim wnętrzu, czyli bogate duchowo. Obecnie rządzący nie przejawiają takich cech, więc jest jak jest. To najbardziej destrukcyjny rząd od czasów bodaj cyrankiewicza i bieruta. Cyrankiewicz mówił, że ręka podniesiona na władzę zostanie odrąbana. To “samiusieńko” robią obecne kreatury. Tak samo jak czas innych satrapów minął, tak i ich minie. Musimy to tylko wytrzymać, wytrzymać razem!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.