TVP odmówiła emisji spotu „Polska to chory kraj”

Opublikowano: 10.12.2019 | Kategorie: Media, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1197

„Polska to chory kraj, ale wspólnie możemy go uleczyć” – taki apel pojawił się na stronie internetowej, która zachęca do podpisania manifestu w sprawie „uzdrowienia” polskiej służby zdrowia.

Twórcy dokumentu przygotowali sześć postulatów, które ich zdaniem mają zapewnić poprawę jakości usług zdrowotnych w Polsce. Pismo zostało podpisane przez prawie 45 tys. osób, zbiórka podpisów wciąż trwa. Dokument skierowano do posłów VIII Kadencji Sejmu i senatorów IX Kadencji Senatu oraz polityków kandydujących do Sejmu i Senatu w 2019 roku. List manifest rozpoczyna zatrważająca informacja na temat statystyk umieralności na choroby nowotworowe w Polsce, jak czytamy co roku rak zabija ponad 100 tys. Polaków.

Oprócz apelu w formie pisemnej, akcję promuje krótkie wideo. W mrocznym pomieszczeniu dwóch mężczyzn, prawdopodobnie polityków rozgrywa między sobą partię szachów. Pojedynek trwa w najlepsze, następuje wymiana ruchów pionkami, ale rywale trafiają na sytuację bez wyjścia, to sytuacja patowa. Dramatyzmu dodaje końcowa scena, nagle wyłania się postać lekarza, dookoła widzimy mnóstwo łóżek z pacjentami.

Narrator mówi: „Polska to chory kraj” i dodaje, że politycy są tak zajęci walką o władzę, że dramatyczny los służby zdrowia jest im obojętny. Apeluje, aby za pomocą podpisów pod petycją „zmusić” polityków do działania i poprawy jakości w usług zdrowotnych. Wideo pojawiło się na kanale w YouTube Okręgowej Izby Lekarskiej na początku września 2019. Wideo zostało „zablokowane” przez TVP, która odmówiła twórcom sprzedaży czasu reklamowego, twierdząc, że spot i jego hasła są obraźliwe.

Lekarze nie zgadzają się z taką opinią, dlatego na początku października skierowali prośbę o podjęcie interwencji do Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara. Z kolei rzecznik zwrócił się do prezesa Kurskiego. „Uniemożliwienie emisji spotu stanowi ograniczenie wolności słowa i rozpowszechniania informacji, a więc jednocześnie – narusza Konstytucję” – ocenił, stając po stronie lekarzy RPO. Jak dodał blokowanie emisji spotu można uznać za ograniczanie obywatelom dostępu do informacji, do której mają prawo na podstawie art. 54 Konstytucji RP.

Według prezesa TVP zwrot „coś jest chore” zawiera elementy agresji, a wręcz jest „eufemistycznym wulgaryzmem”. Hasło „Polska jest chora” Kurski ocenia jako kontrowersyjne oraz naruszające dobra obyczajowe. „Rozpowszechnianie spotu, który już w tytule zawiera treść obraźliwą dla naszej Ojczyzny stoi w oczywistej sprzeczności nie tylko z obowiązkami nadawcy publicznego określonymi w art. 21 ustawy o radiofonii i telewizji, ale również z dobrymi obyczajami” – wyjaśniał Kurski, którego słowa cytuje Gazeta.pl. Kurski dodał także, że materiał jak każdy inny trafił do analizy Biura Reklamy.

RPO poprosił o opinię w sprawie Rade Języka Polskiego. Po przeanalizowaniu stwierdzono, że hasła nie należy traktować jako oddzielnej frazy i nie powinno być ono wyrwane z kontekstu. Chodzi o cały przekaz wideo, a nie o samo hasło.

Rada nie doszukała się także znamion agresji w kontrowersyjnym haśle. „(…) Na sposób odbioru każdego wyrażenia językowego (…) wpływa jego kontekst – to on (…) decyduje o tym, jakie (…) niesie dane wyrażenie oraz jakie elementy jego znaczenia wysuwają się na pierwszy plan (…)” – wyjaśniła przewodnicząca Rady Języka Polskiego dr hab. Katarzyna Kłosińska. Dodano, że o obraźliwym wydźwięku sloganu można byłoby mówić, jeżeli hasło uwłaczałoby godności Polaków. Tutaj z kolei chodzi o kontekst związany bezpośrednio ze służbą zdrowia. Jeżeli nie chodziłoby o medycynę, to hasło można by potraktować jako czyjąś opinię – wyjaśniła Rada.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 5, średnia ocena: 4,20 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
mike
Użytkownik
mike

“zmuśmy ich do zakończenia narodowego kryzysu zdrowia”

buahahahaha, najlepsze haslo dzisiejszego dnia.

ludzie, zacznijcie dbac o siebie a sluzba zdrowia będzie zbyteczna!!

Cosmo
Użytkownik

Jestem przekonany, że głównym powodem zachorowań na raka jest żywność, więc jak Polacy mają o siebie dbać,skoro nie mają możliwości kupowania produktów innym niż te sklepowe? Tylko proszę mi tu nie pisać o chodzeniu po jajka do pani Krystyny co ma swoje kurki i pana Kazika co sam bije świnki.

MasaKalambura
Użytkownik
MasaKalambura

Szkoda, że odmówiła.

Polska to chory kraj.

– podstawowa choroba narodowa, dotycząca zwartych grup wielopokoleniowych to pijaństwo. Nadal.
– podstawowa choroba państwowa, dotycząca zwartych grup funkcjonariuszy i ekip biur wszelakich państwowych – działanie ze szkodą obywateli narzucane celowo w ramach walki ekonomicznej, wynikłe (podatność gruntowna z zaszłości historycznych) z narzucania nam woli silniejszych, dotąd nami Polską zarządzających. Na zasadzie: róbmy źle to wybiorą nas, bo zwalimy na ekipę u steru tak umiejętnie, jak tylko się da. Sejm Rzeczypospolitej znów wnosi na salony Europy Kłótnie Polską Nieszlachetną (nieszlachecką). Jednak na samym dole i pośrodku również wszędzie system pasożytniczy.
– podstawowa choroba jednostki samotność pośród wielu.

MasaKalambura
Użytkownik
MasaKalambura

Niesprawiedliwy to lekarz, co choroby diagnozuje, a lekarstwa nie radzi.

3, Samotność na Ziemi to dar a nie choroba. Rzeczywistość niezłączenia jest cudem iluzji oddzielenia, zaplanowanym celowo. Ostateczność jest żywotem świadomej Jedności w wielu. Tymczasowość i Ziemskość zaś iluzją teraz.

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ