TVP o walucie euro – informacja czy propaganda?

Opublikowano: 23.11.2008 | Kategorie: Media

Liczba wyświetleń: 762

Telewizja Polska w programie pierwszym nadała program „Z euro w kieszeni”. W jego zwiastunie można usłyszeć „tylko w jedynce debata o realnych skutkach wprowadzenia euro w Polsce”. Tymczasem w rzeczywistości do programu zostali zaproszeni zwolennicy euro, którzy zamiast informować, propagują wprowadzenie tej waluty w Polsce.

Program informujący obywateli o walucie euro jest niewątpliwie potrzebny – decyzja czy wprowadzić międzynarodową walutę może zostać podjęta w ciągu kilku lat. Co prawda mamy wymóg wprowadzenia tej waluty, ale brak terminu czyni ten zapis martwym. Informacja o tej kwestii powinna być jednak obiektywna, z udziałem zarówno zwolenników, jak i przeciwników przekazania tego atrybutu naszej suwerenności z Narodowego Banku Polskiego w ręce Europejskiego Banku Centralnego.

Tymczasem wspomniany program prowadzony był w duchu przekonywania o dobrym wpływie euro na gospodarkę, prowadzący oraz wszyscy zaproszeni goście starali się potencjalne zagrożenia bagatelizować i określać jako krótkotrwałe. Nie ma sensu opisywać całego programu, dlatego podam kilka charakterystycznych przykładów stronniczości.

Profesor Witold Orłowski (m.in. były doradca Prezydenta Kwaśniewskiego i pracownik Banku Światowego) stwierdził, że po wejściu do strefy euro Włosi byli przekonani o dwukrotnym wzroście cen – zaraz jednak dodał, że to było tylko subiektywne odczucie. Jako argument przywołał badania, według których po przyjęciu euro Włosi wypłacali z bankomatów niewiele więcej niż wcześniej. Pan profesor nie wpadł na to, że pensje się znacząco nie zwiększyły i po prostu Włosi nie byli w stanie wypłacać więcej (wydawali podobne kwoty, natomiast mogli kupić za te pieniądze znacznie mniej produktów i usług). Moją hipotezę potwierdza wyemitowany w programie materiał filmowy, w którym mieszkańcy Włoch narzekali, że przez euro kupują znacznie mniej niż kiedyś, a kupcy dodawali, że pieniądz przestał krążyć. W dodatku media ostatnio donoszą, że statystyki dotyczące skutków wprowadzenia euro były fałszowane. Po materiale filmowym część dyskutantów stwierdziła, że Włosi od dawna mają słabą gospodarkę – nie było to obiektywne wyjaśnienie faktu takiego tąpnięcia akurat po wprowadzeniu euro – oraz faktu, że kraje strefy euro rozwijają się wolniej od krajów Unii Europejskiej zachowujących waluty narodowe.

Kolejnym charakterystycznym momentem było podsumowanie prowadzącego program – wyraził on nadzieję, że udało się rozwiać obawy widzów dotyczące euro. Zgodnie z założeniami programu powinien wyrazić nadzieję, że udało się zwiększyć wiedzę widzów o tej walucie.

Telewizja publiczna jest uprzywilejowana w Polsce, otrzymuje pieniądze z obowiązkowego abonamentu – z tego tytułu ma też obowiązki wobec społeczeństwa. Jednym z nich jest rzetelna informacja, dlatego program o euro powinien informować o zaletach i wadach tej waluty, a nie przekonywać do jedynego słusznego poglądu.

Autor: Filip Stankiewicz
Źródło: Niepoprawni


Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Możliwość komentowania została wyłączona.