TVP nie chce kręcić z BBC serialu o Pileckim?

Opublikowano: 06.02.2018 | Kategorie: Historia, Kultura i sport, Media, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 294

BBC zwróciło się do Telewizji Polskiej ws. realizacji serialu o rotmistrzu Pileckim, ale nie otrzymało żadnej oficjalnej odpowiedzi – stwierdził w liście otwartym do ministra kultury Piotra Glińskiego były prezes zarządu TVP, Juliusz Braun. TVP odpowiada na zarzuty w oficjalnym oświadczeniu.

Witold Pilecki w trakcie procesu w marcu 1948 r.

Według Juliusza Brauna w lutym 2016 r. do prezesa TVP Jacka Kurskiego zgłosił się Ben Donald (główny producent seriali międzynarodowych BBC) z propozycją współpracy przy kilku produkcjach, w tym jednej dot. historii Witolda Pileckiego (w dalszych rozmowach pojawić się miały także sugestie o powstaniu warszawskim). Rozmowy na ten temat miały jednak zakończyć się bez żadnej konkluzji, TVP nie wystosowało oficjalnej odpowiedzi w tej sprawie, a kwestie współpracy między stacjami skupiły się wokół formatów rozrywkowych jak np. „Bake Off – Ale ciacho!”, „Kochanie, ratujmy nasze dzieci” czy „Special Forces: Ultimate Hell Week”. O sprawie informował na “Facebooku” Jacek Rakowiecki, dziennikarz i były rzecznik TVP.

TVP zamieściło na swojej stronie oświadczenie w tej sprawie. Oto jego pełna treść: “Nie są prawdą doniesienia o rzekomym zaprzestaniu współpracy TVP z BBC. W czerwcu 2016 r. TVP podpisała list intencyjny z BBC i od tego czasu obie strony współpracują. Część rozmów z BBC dotyczy produkcji seriali o ważnych wydarzeniach historycznych i o wielkich Polakach, w tym o Witoldzie Pileckim. Jednak strona brytyjska postawiła jako decydujący warunek powierzenie produkcji serialu o Witoldzie Pileckim producentowi wykonawczemu, którego dotychczasowa działalność nie budzi zaufania TVP i wywołała oburzenie znaczącej części polskiej opinii publicznej. Jego wcześniejsze dzieło zaszkodziło relacjom polsko-żydowskim, przedstawiając je w zniekształconym kształcie oraz propagowało i utrwalało fałszywe stereotypy na temat polsko-żydowskiej historii. TVP nie może powierzyć produkcji tak ważnego dla Polski i Polaków tematu bez gwarancji, że dokonania i postać narodowego bohatera nie zostaną zmanipulowane i zniekształcone. Zachodzi obawa, że powierzenie tak ważnego tematu producentowi wskazanemu przez BBC doprowadzi do stworzenia filmu, który również wzbudzi oburzenie widzów w Polsce i będzie szkodliwy dla wizerunku naszego kraju. TVP jest otwarta na wszelkie rozmowy w sprawie produkcji serialu o Witoldzie Pileckim przy uwzględnieniu tego podstawowego zastrzeżenia. Niezależnie od rozmów z BBC telewizja publiczna podjęła własne prace nad stworzeniem serialu o życiu i działalności bohaterskiego rotmistrza.”

Witold Pilecki (1901-1948) był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, żołnierzem Armii Krajowej, więźniem KL Auschwitz (w obozie organizował ruch oporu). Do historii przeszedł jako „ochotnik do Auschwitz”, był twórcą raportów nt. Holocaustu. Po II wojnie światowej został oskarżony przez komunistyczne władze Polski o działalność antypaństwową i skazany na śmierć.

Autorstwo: Paweł Czechowski
Na podstawie: Facebook.com, Wiadomosci.Dziennik.pl, Wirtualnemedia.pl, CentrumInformacji.TVP.pl
Źródło: Histmag.org
Licencja: CC BY-SA 3.0

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
rumcajs
Użytkownik
rumcajs

Współpraca.. Czy dyktat. Jak czytam, bbc ałozyło “dyktat”, w postaci tego, a nie innego człowieka . Druga strona nie ma obowiazku poddawac sie dyktatowi, a pierwsza musi to uszanowac, a obie poszukac takiego człowieka, który da zadowolenie obu stronom..
Cosik mi sie wydaje, że chcuiano nas “nadmuchac” i to za nasze pieniadze…

razowy40i4
Użytkownik
razowy40i4

W takim serialu Pilecki z pewnością byłby co najmniej pół Eskimosem w ‘’hitlerowskim ‘’ obozie ( naziści mówiliby po polsku ) w którym żaden więzień nie byłby Polakiem no może oprócz funkcyjnych … gdzie znalazło by się sporo dobrych Niemców i tyleż samo polskich szmalcowników sprzedających współwięźniów za piętkę chleba … raporty nie dochodziły by do bohaterskich aliantów którzy aż do wyzwolenia obozu i Polski przez dzielna armie czerwoną nie mieli by o niczym pojęcia …
Finałem serialu byłby natomiast haniebny wyrok niezawisłego sądu w powojennej wolnej demokratycznej Polsce ludowej …

robi1906
Użytkownik

razowy40i4,
z walk armii czerwonej sobie nie kpij,
bo tam naprawdę ginęły miliony i twardo walczono za Auschwitz,
sami Ruscy, byli zdziwieni tym czego tak zażarcie tam broniono,
bo na mapach nie mieli nic.
Dopiero jak essesmani się zaczęli cofać wyszło na jaw to,
że był tam jakiś obóz,
i że w tym obozie zostali jeszcze jacyś ocaleni,
tak, że, zachowaj umiar.