Nie potrzeba wrogów, gdy ma się takich przyjaciół

Opublikowano: 17.05.2018 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 582

Podczas środowej wizyty w Sofii na Szczycie Zachodniobałkańskim przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk w ostrych słowach skrytykował postępowanie prezydenta Trumpa na arenie międzynarodowej. Postawę amerykańskiego przywódcy Tusk określił mianem “kapryśnej asertywności”. Dodał: “Patrząc na ostatnie decyzje prezydenta Trumpa, można wręcz pomyśleć: nie potrzeba wrogów, gdy ma się takich przyjaciół”.

Tusk odnosił się bezpośrednio do nałożenia przez Trumpa ceł na wyroby metalowe z Unii Europejskiej. Nowy amerykański protekcjonizm gospodarczy nazwał absurdem i uznał za przejaw oderwania od rzeczywistości. Jego krytyka miała jednak bardziej ogólny charakter. Zdaniem szefa RE, oprócz “wzrostu znaczenia Chin” i “agresywnej postawy Rosji”, nieprzewidywalna polityka rządu USA również stanowi dziś poważny problem dla Unii. Jak ironicznie stwierdził Tusk, UE powinna być wdzięczna Donaldowi Trumpowi, że mogła dzięki niemu pozbyć się iluzji.

Mówił dalej: “Wbrew panującemu dziś klimatowi Europa powinna robić wszystko, by pielęgnować więź transatlantycką, lecz jednocześnie musimy być przygotowani na scenariusze, w których działamy sami.”

Wystąpienie Donalda Tuska to tylko jedna z licznych ostatnio bardzo krytycznych ocen przywódców europejskich pod adresem amerykańskiego przywódcy. Jean-Claude Juncker groził USA wprowadzeniem kontrtaryf handlowych w odpowiedzi na protekcjonizm Trumpa. Emmanuel Macron i Angela Merkel wyrażali najgłębsze rozczarowanie decyzją o zerwaniu przez USA porozumienia nuklearnego z Iranem, zwłaszcza zaś możliwość objęcia w tej sytuacji sankcjami europejskich koncernów.

Narastają również różnice na tle sytuacji na Bliskim Wschodzie. UE nie akceptuje decyzji o przeniesieniu ambasady USA w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy.

Autorstwo: PJ
Zdjęcie: Wikimedia Commons
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. Cami 17.05.2018 15:09

  Czy ktos sie orientuje w jaki sposob mozna temu szkodnikowi odebrac PL obywatelstwo – tylko stawiajac przed Trybunalem Stanu oskarzajac o zdrade narodowa?
  Problemem jest udowodnienie ze maczal paluchy w Amber Gold, budowie przeszacowanych kosztami autostrad i umow (np. Kulczykowej), przeszacowanych kosztami stadionow – przeciez glupi dostrzega ze zawyzone koszty szly na lapowy dla tej zgraji na ktorej czele stal przez dobre kilka lat az nie wyprzedali za bezcen naszych dobr, fimr itp. 🙁

 2. ZIWK 17.05.2018 21:46

  @Cami
  Cały twój wywód można podważyć tylko jednym.
  To PiSS z Kaczyńskim i Ziobrą CELOWO stworzyło czarną dziurę prawną dla PiSKOK-ów (dotychczas zapłaciliśmy za nie 5 000 000 000 zł – wiadomo, że to nie koniec!) przy okazji kilku innych, drobnych krętaczy postanowiło ją wykorzystać – w tym twórcy AmberGoldu – zresztą założonego za pieniądze z PiSKOK-u.
  Ale tego się nie dowiesz z TVPiS…

  Brak zaufania do polityku USA – jest powszechny w całej Europie, zresztą nasze znaczenie pokazała ostatnia wizyta Prezydenta RP.

 3. la_mettrie 18.05.2018 04:49

  @Cami
  ja się orientuję 🙂

  Konstytucja RP jednoznacznie określa, że jedynym sposobem utraty polskiego obywatelstwa jest jego zrzeczenie się. Państwo samo nie może odebrać obywatelstwa jednostce. Obywatel Polski może stracić obywatelstwo polskie jedynie na swój wniosek, po uzyskaniu zgody Prezydenta.

  ergo – stawiając przed Trybunałem Stanu, oskarżając o zdradę narodową – obywatelstwa też nie odbierzesz

  w ogóle śmieszny wywód… piszesz, że masz problem z udowodnieniem czegoś, co głupi dostrzega..:p

 4. piosk2 18.05.2018 08:56

  Akurat w tym przypadku trudno się nie zgodzić w wypowiedzią tej papugi, która gdacze jak jej każą.
  Zgadzam się w 100% z opinią odnośnie USA, że jeśli się ma takiego przyjaciela to wrogów już nie potrzeba.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.