Tusk i Kulczyk wzbogacą się na wyzysku Delty Nigru

Opublikowano: 12.04.2013 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3

Premier Tusk i Sebastian Kulczyk (syn Jana Kulczyka) polecieli 10 kwietnia do Nigerii robić interesy. Nigeria to jeden z największych krajów afrykańskich o dużym potencjalne gospodarczym w tym regionie. Jak dotąd polskie powiązania z Nigerią były niewielkie, a obecna wizyta ma to zmienić. W perspektywie są również kontakty m.in. z RPA.

Razem z premierem w podróż wyruszyli przedstawiciele takich firm jak państwowy holding zbrojeniowy Bumar czy państwowa centrala handlu bronią Cenzin. Jak widać Polska stara się rozwinąć swoje wpływy – w czasie gdy polscy instruktorzy pomagają francuskim okupantom zdobyć Mali, władze kraju i reprezentanci biznesu chcą pomóc zmodernizować nigeryjską armię, sprzedając jej broń i maszyny.

Przy okazji tej wizyty media podały do wiadomości, że firma Kulczyk Invwestments posiada 40 procent udziałów w konsorcjum Neconde Energy Ltd., które przed dwoma laty odkupiło od koncernu Shell koncesję na wydobywanie jednego ze złóż ropy w delcie Nigru. Sebastian Kulczyk jest członkiem rady dyrektorów Neconde.

Przypomnijmy, że to właśnie w rejonie delty Nigru działa piracka partyzantka wywodząca się z lokalnych plemion, sprzeciwiających się rabunkowi tamtejszych surowców i niszczeniu ich środowiska.

Ruch Wyzwolenie Delty Nigru (MEND) to jedna z największych grup zbrojnych działających w tym regionie. Organizacja domaga się ujawnienie informacji na temat eksploatacji i ucisku miejscowej ludności oraz dewastacji środowiska naturalnego przez państwowo-prywatny sojusz Federalnej Republiki Nigru i korporacji zaangażowanych w produkcję ropy na tym obszarze. Partyzanci domagają się redystrybucji zysków z korzyścią dla ludów mieszkających na tych złożach. MEND stanowi rodzaj parasola organizacyjnego dla kilkunastu grup zbrojnych, które od czasu do czasu przeprowadzają ataki takie jak sabotaż rurociągów, rabunki, porwania, uszkodzenia mienia i inne działania z zakresy wojny partyzanckiej. Hasłem MEND jest „Za wolność naszą i waszą”

PAP podała, że do Nigerii polecieli też przedstawiciel H. Cegielskiego, Impexmetalu, Energoprojektu-Katowice, Navimoru, Izodom 2000, grupy Consus oraz Akademii Górniczo-Hutniczej.

Źródło: Grecja w Ogniu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
adambiernacki
Użytkownik
adambiernacki

Apeluję do Braci z Nigerii! Wsadźcie Tuska w rurociąg i zaspawajcie! Chociaż pewnie to nic nie da bo wylezie szczurzysko…