Turystyka aborcyjna z Polski wzrosła po wejściu do UE

Opublikowano: 03.05.2013 | Kategorie: Publicystyka, Seks, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 27532

Po wejściu Polski do Unii coraz więcej Polek wybiera się do Niemiec, aby zrobić aborcję. Każdego roku w tym celu przybywa do niemieckich klinik tysiące Polek, napisała „Gazeta Wyborcza”.

„W naszej klinice aborcję robi ok. tysiąc Polek rocznie. To, co dzieje się w Polsce – nielegalne zabiegi, komplikacje, łykanie środków chemicznych uszkadzających płody – to katastrofa” – poinformował dr Janusz Rudziński, który od 30 lat pracuje w klinice w niemieckim miasteczku Prenzlau, niedaleko granicy z Polską.

Zdaniem lekarza w przygranicznych klinik pracuje wielu polskich lekarzy. „Nie potrafię odpowiedzieć, jak dużo. Nie jestem jedynym, który wykonuje aborcje w tym szpitalu. We wszystkich przygranicznych szpitalach robią to polscy lekarze, tylko nie chcą się do tego przyznać. Boją się środowiska. Boją się polskich biskupów. Tych samych, którzy żyją w luksusach i zeszli z drogi Jezusa. Ale może wrócą teraz przy nowym papieżu? Mam nadzieję przynajmniej“ – powiedział Rudziński.

Turystyka aborcyjna zwiększyła się, kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. „Od bardzo dawna, ale zdecydowanie więcej kobiet przyjeżdża od momentu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Jeszcze przed wejściem do UE mieliśmy dużo polskich pacjentek, przyjeżdżały szczególnie na zabieg aborcji. Ale nie tylko po to. Przyjeżdżają tak samo z powodu raka piersi, bo w Polsce lekarze dosyć chętnie i niepotrzebnie usuwają piersi. Wiele Polek jest zainteresowanych chirurgia plastyczną” – powiedział dr Janusz Rudziński.

Źródło: PL Delfi

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

93
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
ZIWK
Użytkownik

Zaostrzmy ustawę:

– Zakażmy produkcji/importu/dystrybucji/posiadania/informowania o istnieniu środków antykoncepcyjnych.
(“klauzula sumienia” dla aptekarzy to za mało! – pod ustawę o ochronie życia najlepiej podciągnąć też handel szydełkami)
– Najlepiej obowiązkowo co miesiąc wszystkim kobietom wykonujmy testy ciążowe i rejestrujmy wszystkie ciąże – ciąża nie zakończona porodem = 10 lat w kamieniołomach.
– Całą edukację seksualną przekażmy w odpowiedzialne ręce kościoła.

Będzie lepiej…

Jedr02
Użytkownik
Jedr02

Dokładnie, staniemy się przy okazji czołowym eksporterem kamienia :)

Ja osobiście przeciwnikiem aborcji jestem, ale walka z nią nie powinna polegać na jej zdelegalizowaniu bo jest to nieskuteczne. Jak niby dopilnować by kobieta nie połkneła tabletki uszkadzającej płód? Tylko w totalitaryzmie dałoby się chyba w miare to dopilnować. Cały czas coś by musiało mieć oko na takie kobiety. No chyba że nie istnieją substancje uszakdzające płód, których nie da sie potem wykryć w badaniach. Wtedy jak kobieta pójdzie już do lekarza, to lipa, aborcji nie będzie :) Jeśli tak jest to starczy umiarkowany totalitaryzm, bez skrajoności :P
Skuteczną walną z aborcją byłoby usuniecie przyczyn, które ciągną kobiety do takiego aktu. Czemu zdrowa psychicznie kobieta miałaby chcieć zabić swoje dziecko? Coś musi być w niej, lub w otoczeniu i w niej nie tak że taka wola się w niej pojawia.

raist356
Użytkownik
raist356

@Jedr02 może po prostu to, że nie chce mieć dzieci.

Ja przeciwny aborcji nie jestem, ale do pewnego stopnia. Aborcja nie powinna stać się zamiennikiem antykoncepcji. Powinna być legalna, ale dostęp nie powinien być zbyt łatwy.
W tych czasach ludziom brakuje odpowiedzialności i myślenia o konsekwencjach swoich czynów.

obecny
Użytkownik
obecny

Po prostu – upadek cywilizacji. Brakuje jeszcze eutanazji. Wtedy będzie można legalnie mordować. Aborcja – młodych bezbronnych, eutanazja starych i nie tylko – niepotrzebnych.

ZIWK
Użytkownik

Dokładnie
Tak jak mówią realista, maskotka, raist365 i pewne wielu innych
Aborcja NIE JEST antykoncepcją! Powinna być dopuszczona ale WYJĄTKOWO.
Za to powinna być za zgodą osoby dopuszczalna, wykonywalna oraz refundowana sterylizacja.
Można by rozważyć, czy nie wprowadzić obowiązkowej sterylizacji osób, które nie są w stanie wychować dziecka – (6 ciąża a poprzednia piątka dzieci z FAS na naszym garnuszku) – ale tutaj są bardzo poważne wątpliwości moralne i niestety wielkie pole do nadużyć :(

Za reglamentowanie/ograniczanie dostępu do środków anty powinien być za to wysoki paragraf. Jak się aptekarzowi nie podoba co sprzedaje, to proszę droga wolna – niech sprzedaje marchewkę, albo samochody.

ZIWK
Użytkownik

@obecny – lepiej zapobiegać

ZIWK
Użytkownik

@realista
Bardzo dużo zależy od konstrukcji psychiki konkretnej kobiety
– dla jednej jest to dramatyczna decyzja i głęboki uraz psychiczny oraz okaleczenie emocjonalne i wiara/religia/otoczenie nie mają wpływu
– dla innych jest to drobna niedogodność – ot wyciśnięcie większego pryszcza.

Są takie kobiety, które wiedzą, że nie będą dobrymi matkami i nigdy powinny dać życia dzieciom – dla tego powinna być dopuszczalna sterylizacja – ZANIM będzie problem moralny.

Lakszmi
Użytkownik
Lakszmi

“znam wiele kobiet, które usunęły ciążę. nie mają z tym żadnego problemu. myślę, że te córki i wnuczki są ofiarami środowiska, które zamiast zrozumieć kobietę to ją piętnuje.”
a co od psychiatrii i psychologi też jesteś znawcą nad znawców?

Lakszmi
Użytkownik
Lakszmi

piętnujące otoczenie ma oczywiście negatywny wpływ powinno być wspierające ale nie dla praktyki usuwania ciąży jak to się często dzieje ale dla kobiety i jej dziecka
ostatecznie jest to sprawa sumienia ale propaganda że to nie ma wpływu to zwykły stek kłamstw i coś co dziś nazwała bym działaniem demonicznym lub też opierając się na wiedzy w kategoriach naukowo filozoficznych głęboko demoralizującym i prowadzącym na manowce niewiedzy i ignorancji
kłótnia z klerem na ten temat nie ma sensu i zdziwiła bym się gdyby przyznali się do popierania aborcji choć jak można znaleźć w historii bywało że zabobonne zakonnice wrzucały dzieci z nieprawego łoża do pieca co chyba jest zdecydowanie trudniejszym do moralnego uzasadnienia czynem…kler to specjaliści od palenia czarownic więc robią więcej szkody niż pożytku jak zwykle…szkoda gadać
jednak usuwanie ciąży ma wpływ niewątpliwy jeśli nie bezpośrednio to pośrednio odbija się w polu informacyjnym i wpływa na system rodzinny
jest to sytuacja żałoby utraty i wymaga należytego przepracowania a decyzja taka nie powinna być podejmowana bez konsultacji z psychologiem z tych właśnie względów
czasami przeszkody i niechęć do dziecka udaje się przetransformować jeśli nie są to naprawdę ważne głębokie powody

Lakszmi
Użytkownik
Lakszmi

realista to nie myśl tyle bo cię zjedzą motyle:D

Lakszmi
Użytkownik
Lakszmi
Lakszmi
Użytkownik
Lakszmi

stąd kochanyrealisto że mam wykształcenie odpowiednie poparte doświadczeniem praktycznym
może dla ciebie to mało i nazwiesz mnie matołem albo powiesz że się ośmieszam
cóż śmieszy mnie twój brak argumentów i przekonanie o swojej niemal nieomylności
może zbadaj sobie IQ to cię troszkę urealni ale pamiętaj że IQ to nie wszystko i nie można wiedzieć wszystkiego żebyś znów nie popadł w nadmierne samozadowolenie zamiast realizmu
aa i sam się odczep:D

Lakszmi
Użytkownik
Lakszmi

jak mawiają nie dyskutuj z realistą bo sprowadzi cię do poziomu swojej realności a potem pokona swoimi metodami
czy jakoś tak inaczej mówiąc z realistą nie wygrasz :D on nie wie lepiej co nie znaczy że ty coś wiesz i i tak wyjdzie że jak ty nie wiesz i inni też nie wiedzą to on wie a dlaczego bo jest realistą i z tego w prostej heurystyce wynika że musi patrzeć na wszystko realistycznie:))

Jedr02
Użytkownik
Jedr02

“no, pewnie. mózg wyprany przez ewolucję… ty nie słyszysz jak to absurdalnie brzmi?”

On Tak nie napisal demagogu. Stwierdził, że twoje poglądy są poglądami religijnymi i w skład tej religii wchodzi ewolucjoznim (teoria ewolucji).

“dalej – nie jestem ignorantem w temacie, co więcej – gdybyś ty nim nie był to rozumiałbyś to zjawisko. tu nie chodzi o to, że trzeba kobietę pokazać palcem i wykrzyczeć „morderczyni dzieci”. choćby w tej chwili jakaś kobieta, która wykonała aborcję może czytać te nasze teksty i po raz kolejny dostawać kijem przez głowę, aż doprowadzi to do jej załamania.”

Inna czytając twoje teksty może dać się przekonać do aborcji…. Pochwalanie oficjalnie zła, żeby jakiś złoczyńca się lepiej czuł jest głupie. To pseudomoralność.

“to, w jaki sposób traktujesz aborcję jest bezpośrednią konsekwencją stosunku do płodu. jeśli uważasz (dałeś sobie wmówić) płód za człowieka, to masz problem. jeśli tak nie uważasz, to niby co miałoby przyczynić się do twojej traumy?…”
To że uważanie sobie czegoś nie powoduje że problem znika. Ja moge sobie uważać że nie siedze na krześle, ale będe dalej na nim siedział :) A szkodzić może wiele rzeczy, takie jak np podświadomość. Też no niewątpliwie, to coś złego i tutaj z perspektywy prawa karmy raczej zbieranie takiej vikarmy nic dobrego nie daje. Ale wiem że to nie argument do Ciebie. To byłaby naturalnie kwestia wiary dla kogoś takiego jak Ty, może ktoś bardziej rozwinięty duchowo byłby w stanie to po prostu empirycznie poznawać :P

Jedr02
Użytkownik
Jedr02

Bardzo wybiórczy pacyfizm :P

A może to twoja niedointerpretacja? Co zostałeś tutaj autorytetem do interpretacji ? :)
I chyba nie jest według Ciebie stricte istotą ludzką, czy negujesz też że dziecko przed narodzeniem jest żywe? :P

W jaki sposób są przeciwstane? Jak dziecko nie oznacza osoby narodzonej? A według ustawodastwa dziecko jest już przed narodzeniem. Czyli nie ma mowy o oksymoronie jak się użyło słowa według definicji ustawowej.
Kłamiesz zwyczajnie dalej. Nawet jak Ci się wytknie prosto w twarz że jesteś oszustem to będziesz korzystał ze swojej bezczelności i próbował to przeforsować.
I jeszcze o grzeczność proszisz traktując Tu niektórych bardzo chamsko. LoL.

Chciałem Tylko pokazać że właśnie nie stosujesz, Tylko sobie fantazjazujesz jak jest :) Nie zarzuciłem Ci też manipulancie, że masz nie przyjmować swoich doświadczeń bo pasują do twojego poglądu. Tylko że fakty tworzysz ze swoich poglądów. Nie na odwrót. Stosujesz Tu tak tanią erystyke że to jest straszne. Weź poczytać Schopenhauera i przestań taką popeline robić :)

Dalszy akapit, co ja mam powiedzieć? Nie przedstawiłeś swojego poglądu. Ominąłeś pytanie, pisząc tak jakbyś go nie omijał. Nie ma konkretów. Podaj coś co można zapisać w ustawodastwie :P Pierwsze klika tygodni to ile? 2? 4? 8?
Kiedy człowiek dla Ciebie staje się człowiekiem i nie można go mordować?

Masz racje, chwyt jakim jest porównanie to stara, bardzo tania rzecz. Hitler to po prostu w naszej obecnej kulturze główny przykład zła do jakiego może dopuścić się człowiek. Zwyczajnie w świecie używam kulturowych, jasnych porównań.

judeolewak
Użytkownik
judeolewak

We wszystkich krajach Europy oprócz Irlandii i Polski aborcja jest dostępna na życzenie. Polska jest już ostatnim skansenem katolickiego fundamentalizmu w tej części Europy, gdyż WSZYSTKIE kraje ościenne (łącznie z krajami bałtyckimi, Białorusia, Ukrainą i Rosją) umożliwiają aborcję na życzenie. A teraz proszę, słucham “obrońców życia”. Nazwyzywajcie całą Europę, ba!, cały cywilizowany świat, od morderców. Nie wiem, jak to możliwe, że kraj leżący w samym środku Europy może być jednocześnie takim zaściankiem. Poglądy, które tutaj uważa się za normalne (i, niestety, nie chodzi tu tylko o aborcję) na zachodzie Europy wzbudziłyby tylko śmiech i politowanie.

judeolewak
Użytkownik
judeolewak

W ogóle dyskusja z osobami, dla których jajko jest tym samym co kura, kawior jest tym samym co ryba, a róznica miedzy 10-tygodniowym płodem a Albertem Einsteinem to tylko różnica wieku przypomina mi dyskusję z pensjonariuszami zakładu w Tworkach, wśród których jeden słyszy, jak mówi do niego pies, drugi uważa się za wcielenie Napoleona Bonaparte, a trzeci twierdzi, że jest synem bożym.

Jedr02
Użytkownik
Jedr02

“on tak pisze za każdym razem, więc czy teraz dokładnie tak to napisał czy trochę inaczej to bez znaczenia. więc się niepotrzebnie nie wtrącaj.”

Ma znaczenie. To co stosujesz to już chamska erystyka i trzeba to wypominać. On napisał to co napisał, Ty zaś to przetwarzasz i wyśmiewasz to przetworzenie. To co mu odpisałeś w ogóle nie odnosi się do semantycznego przekazu jego wypowiedzi.

“pseudomoralność to moim zdaniem właśnie ochrona płodów kosztem kobiet traktowanych jak inkubatory. żyjącymi się zajmijcie.”
Dzieci czy jak wolisz płody do póki się ich nie wyskrobie też żyją. Zajmujemy się żywymi.
Manipulacją jest też twierdzenie, że chcemy źle dla tych kobiet. Ja pisze głównie dla tych kobiet. Bo co tam czuje zarodek? To nie wytwarza żadnego cierpienia wobec zarodka, czy tam płodu bez działającego systemu nerwowego. Chodzi o kobiety, które mordują. O ludzi którzy im w tym pomagają. Chodzi o obrone ludzi przed szkodliwą filozofią jaką wyznajesz, prowadzącą do cierpienia ludzi. Upadku wartości których praktyka powstrzymywała narastające patologie społeczne. W naszym społeczeństwie ludzie są naprawde nieszczęśliwi i przyjąłem w tej dyskusji pogląd że jest to wina olania zupełnego praw etycznych jakie idą za poważnymi starymi filozofiami, czy za religiami, które regulowały funkcjonowanie społeczeństwa.

Lakszmi
Użytkownik
Lakszmi

dla realisty nie istnieje pole morfogenetyczne , płód człowieka nie jest wartościowym dzieckiem, i nie liczą się dowody o których donoszą terapeuci z różnych krajów na podstawie opisów przypadków klinicznych, ważne że zna kobietę /y dla których wszystko w porządku jeśli tak nie wiem czemu miały by się załamywać po przeczytaniu paru wypowiedzi oszołomów którzy uważają że ma to wpływ na system i na kobietę, poza przypadkami klinicznymi mogę przytoczyć przykłady kobiet ze swojego otoczenia które długi czas funkcjonowały”normalnie” choć z innym partnerem bo związki po aborcji oddalają się lub najczęściej rozpadają , silny mechanizm obronny represji pozwalał im dewaluować długi czas znaczenie dziecka i nazywać je płodem a nawet gorzej (uprzedmiatawiać dewaluować…), kazał im przekonywać siebie i otoczenie do właściwości decyzji i słuszności stosowania aborcji jako prawa do wolności w razie”wpadki” , w późniejszym wieku pojawiły się nieuzasadnione lęki objawy psychotyczne depresyjne…zupełnie nie związane z tematem…oczywiście
bagatelizując wpływu na psychikę niezależnie od wcześniejszego podejścia i poglądów religijnych kobiety wyrządza szkodę kobietą , i całemu społeczeństwu bo ma wpływ na rodzinę jako najmniejszą systemową komórkę społeczną
analogicznie można zapytać realiste myślisz że płód to nie człowiek
co określa człowieka, czy w takim razie dorosły jest bardziej człowiekiem niż dziecko
realista zdaje się lubisz grzęznąć w bagnie różnorodności teorii naukowych które skrzętnie pomijają to co nie jest wprost doświadczane , uważa że można lepić psychikę jak plasteline , a kategoryzacja i szufladkowanie w imie postępu nauki są ideałami które pobudzają cię do działania :) taka to już realistyczna natura zamknięta w świecie 6 zmysłów ?

co znowu sobie uroiłam haha a co cię tak ubodło a nie jesteś przecież wszystko wiesz lepiej a inni mają urojenia jak ja np no wiesz czy może nie wiesz wkońcu jak to jest z tymi kobietami jak tlko rozmawiałeś a nie masz doświadczenia praktycznego to może nie wiesz , a wiesz bo wiesz o tym płodzie że to nie człowiek czy wiesz bo tak przeczytałeś czy taka jest terminologia , moje rzekome urojenia są widze koronnym argumentem w niejednej już dyskusji mam to traktować poważnie czy znowu mnie chcesz rozśmieszyć
może ty się zastanów jakich argumentów używasz typu urojenia nie ośmieszajcie się nie macie racji dziecko nienarodzone to oksymoron hahaha oksymoron hahaha ale żeś dowalił lol i co to są argumenty
a matka jak jest w ciąży i mówi do tego płodu to mówi “mój ty płodzie” hahaha drogi realisto mój ty oksymoronie hahaha
skoro używasz takich argumentów a argumenty inne są dla ciebie zwykle śmieszne jeśli się z nimi nie zgadza twój realistyczny rzekomo umysł(chyba ta ksywka to nie przypadek) i bez znaczenia albo nie są argumentami bo ty tak uważasz(tego argumentu często używasz) , nie mają więc żadnej wagi która by mogła cię przekonać albo choćby uznać argumenty drugiej strony że może tak być ale nie jesteś pewien…. to wybacz sprawiasz wrażenie bardzo przekonanego o słuszności swojego podejścia, i raczej niewiele ma to wspólnego z tym czy ja się mylę czy nie mylę i ile razy

Jedr02
Użytkownik
Jedr02

realista, to twoja definicja :) Tworzysz sobie swoje definicje i nimi dyskutujesz. Ja sobie definicji nie stworzyłem, wziąłem ją z ustawodastwa polskiego. Uznając że to może obiektywne źródlo wiedzy o definicji słowa. Nie krytykujesz też tego źródła w sposób rozsądny(w jakikolwiek właściwie). Zaś podajesz definicje ze swojej głowy.

Co do twojego nie ustalania konkretnych ram czasowych. Z czego to wynika? Czy więc twój pogląd na sprawe niekompletny? Nie piszesz do kiedy jesteś za aborcją.
Celowo starasz się mówić jak najmniej żeby nie dało się Ciebie już łapać na kolejnych nieścisłośiach i przekłamaniach. Z każdym twoim komentarzem będzie coraz mniej treści, a coraz więcej wchodzenia w argumenty ad hominem, czy nawet ad personam, oraz przechodzenie z faktów na dyskusje o definicjach. Już tak właściwie jest. Już tworzysz swoje definicje i nimi chcesz dyskutować.

Lakszmi
Użytkownik
Lakszmi

no tak jak uznamy że płód to dziecko mamy problem bo nie jest tak łatwo usunąć ale to jest relatywizm moralny i nie chodzi o oskarżanie kobiety tylko o udzielenie wsparcia nikt w normalnej sytuacji nie chce usunąć dziecka chyba że jakaś totalna psychopatka ale czy to normalne… na litość nikt w normalnej sytuacji życiowej nie usuwa ciąży nawet o tym nie myśli
można podjąć taką decyzje ale to musi być odpowiedzialna decyzja a nie poparta dewaluacją dziecka do płodu, zgadzam się z jednym że pewne środowiska robią więcej szkody niż pożytku robiąc nagonkę na kobietę a to nie zawsze ona odpowiada za wszystko tylko otoczenie i brak wsparcia

Lakszmi
Użytkownik
Lakszmi

realisto ależ ja jestem nienormalna i kocham cię więc do ciebie pisze:D wiem wiem znów próbujesz starego sposobu na wywrócenie kota do góry ogonkiem słodziaszku ah jaki ty jesteś rozkoszny chłopczyk
jak to odwrotnie a co zgodziłeś się z moją argumentacją czy zaprzeczyłeś jej oj misiu pysiu ale namieszałeś

Jedr02
Użytkownik
Jedr02

“Jedr, ty mi nie mów jak ja mam rozmawiać z innymi. Marek zawsze i wszędzie, kiedy tylko może pisze, że ewolucjonizm to religia, i do tego się odnoszę. naprawdę, nie wtrącaj się.”

Nie wiem czy napisał tak dosłownie. Ale domyślam się że chodzi mu nie o samą teorie tylko o wiare w niego jak i inne takie pseudonaukowe wytwory. Tak samo jak figurka nie jest religią, ale klęczenie przed figurką i modlenie się do niej już jest. Tak więc teoria ewolucji to nie religia, a przedmiot kultu.
Ty zaś próbujesz z niego zrobić usilnie idiote.

“kobiety wykonujące aborcję nie mordują dzieci. gdyby o nie chodziło, o ich dobro, to nie postępowalibyście w taki sposób. to wasza potrzeba mesjanizmu jest, chcecie chronić bezbronnych bo to wam nakazuje wasza fałszywa moralność. te wasze wartości to robią więcej złego niż dobrego i to w wielu przypadkach przez nie ludzie są nieszczęśliwi.”

Lol. a jak ja postępuje? Potępiam mordy w komentach na WM? Jakie ja mam wartości? I w jaki sposób one szkodzą komuś?
Ludzie są nieszczęsliwi przez wartości? No popatrz, ciekawe w Skandynawii od lat wartości się niszczy i mają ogromny współczynnik depresji i innych takich schorzeń. Ciekawe ile jest depresji u takich aborygenów.
Społeczeństwa takie jak nasze czy islamskie są społeczeństwami gdzie nawet jak się oficjalne uznaje wartości, nieoficjalnie tego się często nie robi. Dlatego użyłem przykładu społeczności, gdzietak się robi. Dzisiaj trudno znaleźć coś takiego, ze względu na to że nasza cywilizacja/kultura podbiła świat i narzuciła ignorowanie zasad etycznych.
Tym samym wywodem, wskazuje też że to co Ty nazywasz skutkiem złych wartości jest zwykle ich brakiem :)

Lakszmi
Użytkownik
Lakszmi

hahaha ale jesteś uroczy oszukiwałam na teście IQ tak to musiało być tak jak tak mówisz haha tylko potem nie mów znowu że nic takiego nie twierdziłeś…ale teraz się może prześpij odpocznij mózg ci się chyba przegrzewa od tego myślenia jak nie rozumiesz co piszę to dlatego że oszukiwałam na teście a nie dlatego że ci się zaworki poprzepalały:)

pasanger8
Użytkownik

Może zamiast się kłócić o warunki dopuszczalności i o to kto jest a kto nie jest człowiekiem zainteresujmy się tymi już narodzonymi.26% dzieci w Polsce jest niedożywionych i nikt nawet przemocą kobiet nie zmusi aby przy rosnącym bezrobociu i kosztach utrzymania rodziły i rodziły.Dzieci powinny się rodzić chciane aby mogły być szczęśliwe w swojej rodzinie.A nie aby słyszały ,,za karę”:jesteś z wpadki powinnam cię usunąć. Pomyślcie lepiej dlaczego w tym okropnym PRL był dodatni przyrost naturalny od wojny aż do 1989.Pewnie ten ocet na półkach był taki pożywny.

Lakszmi
Użytkownik
Lakszmi

czy szufladkujesz ? myślę że na to pytanie odpowiedź jest w zakończeniu filmu king saiz:)
a poważnie to przecież właśnie kategoryzujesz człowiek płód a nawet wartościujesz w oparciu o uwzględnienie jednego ograniczonego lecz widzialnego aspektu człowieczeństwa, czy też jego funkcjonalności poznawczej jak wcześniej stwierdziłeś dziecko znajduje się w środowisku jest dzieckiem kiedy zajdzie jego interakcja z otoczeniem (może coś innego ale w ten deseń to szło że jest dzieckiem po urodzeniu)
zasadniczo zgadzam się z tym że nagonka na matkę to rzecz naganna tyle że dla mnie tak samo jak sankcjonowanie aborcji jako nic nie zmieniającego w życiu faktu metody na zapobieżenie nieuniknionym kłopotom np finansowym itp…tym właśnie powinno się zająć państwo a nie sankcjonowaniem skrobania i pozbywania się problemu

Lakszmi
Użytkownik
Lakszmi

pasanger8 tak ale temat był o aborcji a to zawsze prowadzi do awantury lol
i właśnie tu dochodzimy do setna wszystkich problemów systemu który nie zapewnia godnego życia żyjącym co jest prawdziwym źródłem znacznej liczyb społecznych problemów

Jedr02
Użytkownik
Jedr02

Artykuł 2
1. W rozumieniu ustawy dzieckiem jest każda istota ludzka od poczęcia do osiągnięcia pełnoletności.

Masz zapis :)

Ma różnice co jest istotne, bo wtedy wiadomo z czym dyskutować. W takiej sytuacji jak teraz zakres twojego poglądu jest nie znany, to znaczy że nie da się mu zaprzeczyć bo nie wiadomo czemu sie zaprzecza. Możesz dowolnie modyfikować ten dopuszczalny moment, wedle potrzeby.

Ale po częsci chodzi mi tez o okazanie tego co powiedziałeś teraz, to jest uznaniowe według Ciebie. Tym samym co za problem powiedzieć że dziecko nie jest człowiekiem dopóki nie osiągnie 18 lat?
Argumentować można przecież że nie można się wtrącać do życia rodziny i rodzina ma prawo zabić dziecko bo to przecież nie człowiek. Szczególnie że Ty patrzysz na to w sposób materialistyczny, i idąc takim wzrokiem 1 miesieczne dziecko jest mniej świadome, inteligentne niż np dorosły szympans.
Urodzonemu dziecku można odmawiać życia na takiej zasadzie, jak Ty robisz to płodom. Argumenty podobnego typu.
No i to chce ja pokazać moimi pytaniami o to kiedy człowiek staje się człowiekiem. Że to jest uznaniowe i że da się zanegować człowieczeństwo osoby już narodzonej. Tym samym chce poddać w wątpliwość twoje podważanie prawa do życia płodom.

Lakszmi
Użytkownik
Lakszmi

pasanger8 co do przyrostu naturalnego w PRL to podejrzewam że i jedzenie było zdrowsze (jeśli było) i ludzie mieli więcej czasu na sex :)

Lakszmi
Użytkownik
Lakszmi

przypominam odniosłam się do 1 zdania “dzieci nienarodzone to oksymoron. dzieckiem się jest PO urodzeniu. przed jest się płodem czy zarodkiem, ale nie dzieckiem.

…znam wiele kobiet, które usunęły ciążę. nie mają z tym żadnego problemu…”
sugeruje to wartościowanie dające moralne przyzwolenie do traktowania człowieka przed narodzeniem jako czegoś mniej uprawnionego a takie traktowanie prowadzi a przynajmniej znam przypadki że prowadziło do traktowania aborcji jak antykoncepcji uprawomocnia ją dzięki użyciu takiej terminologii i to chciałam podkreślić oraz błędne postrzeganie że brak jest następstw w psychice ponieważ można sobie powiedzieć że to był płód do czego się odnosiło moje stwierdzenie o lepieniu psychiki która działa w bardziej wysublimowany sposób niż to się największym realistą śniło

Jedr02
Użytkownik
Jedr02

No nie robisz tego bo celowo nie ustalasz granic mających uzupełniać twój światopogląd. Zostawiasz dziury tam gdzie staje on się bezsensowny i próbujesz stawiać w pozycji tego rozsądnego. Twój światpogląd jest głupi dlatego że jak uzupełnisz dziury konsekwentnie staje on się absurdalny.
Twój światpogląd istnieje tylko dlatego że jesteś myślowo niekonsekwenty, niezasadniczy i ogarnięty ignorancją.
Czemu między 8 tyogdniem a 6 miesiącem? Rzucasz takimi spekulacjami sobie. Co się dzieje 6 miesiąca a co 8 tygodnia? Nic? to czemu ten okres nie jest pomiędzy 7 miesiącem a 7 tygodniem?
Każda z tych granic do absurd, nowy organizm powstaje od momentu poczęcia. Wtedy powstaje nowe unikalne DNA, będące połączeniem DNA dwóch rodziców. I to nowe DNA doprowadza do rozwoju organizmu w takim a w takim kształcie, korzystając z dobrodziejstw swojego “inkubatora” :) To jest pierwsze wydarzenie w funkcjonowaniu organizmu ludzkiego, powstanie jego zarodka, dalej nie da się już cofnąć by mówić o nim.

Lakszmi, do tego pewnie jeszcze dochodzi tak zwane spokojniejsze jutro, praca nie była dobrem o które trzeba specjalnie zabiegać.
A skąd taki nick masz tak w ogóle? Od Wisznu żony? :)

Lakszmi
Użytkownik
Lakszmi

granica jest tu sprawą umowną opartą na umownych ustaleniach twierdzenie że płód nie jest człowiekiem ma sens tylko w obrębie ograniczonej terminologi i zakresu pojęciowego możemy się umówić że w pewnych warunkach jest to dopuszczalne bo jeszcze np się nie ukształtowało serce a sytuacja jest bardzo trudna ale nic to nie zmienia w meritum że jest to umowa jedynie a jeśli tak to kategoria moralności nie jest rzeczą obojętną choć zdaje się śmieszyć realistę, bo po co ustalać granice jeśli płód to nie człowiek czy przy jej ustalaniu bierze się pod uwagę kwestie moralne

Lakszmi
Użytkownik
Lakszmi

a od wisznu żony pożyczony:)

Jedr02
Użytkownik
Jedr02

Mówie że masz głupie bo jak stosuje się konsekwentnie to wychodzi absurd. Taki sposób oceny filozofii, światopoglądu. Niespójny, niekonsekwentny pogląd nazywam głupim. To mój sposób oceny. Ale to chyba normalne że ocena jest subiektywna.

Teraz próbujesz zrobić ze mnie idiote wskazując że ja Ci narzucam coś absurdalnego, a Ty to skreśliłeś. Ja Tylko próbuje konsekwetnie użyć twojego światopoglądu, ale się nie da, bo tak gdzie byłaby głupota zrobiłeś dziure.
To tak samo jak dostałbyś równanie matematyczne, wyszedłby Ci zły wynik, usunąłbyś jakiś z niego element i powiedział że jest dobrze :) Nie jest dobrze, twój wynik czyli twój pogląd działa dopiero jak się czegoś nieuwzględnia. Ty uwzględniasz tego, że nie jest w stanie zdefiniować kiedy człowiek jest człowiekiem i tym samym poparcie na zabijanie płodu jest wynikiem sympatii, nie zaś racjonalnej dedukcji. Twoje poglądy są po prostu emocjonalne :) 2 tygodniowy płód nie budzi u Ciebie emocji, ale płód z rękami i nóżkami już tak. I ja po prostu stawiam teze że twoje poparcie dla aborcji na poczatku ciąży wynika z argumentów czysto emocjonalnych.

judeolewak
Użytkownik
judeolewak

Jeśli wg prawaków płód jest człowiekiem, to za jego zabicie powinna grozić taka sama kara jak w chwili obecnej za zabicie osoby urodzonej, czyli maks. dożywocie. Nie czynią jednak tego. Jeśli życie człowieka zaczyna się chwili poczęcia, to prawacy powinni wnioskować o wpisanie im w dowody daty poczęcia, a nie urodzenia. Nie czynią tego. Jeśli człowiek jest nim od chwili poczęcia, prawactwo powinno się oburzać, że w Krk chrzci się jedynie NARODZONE dzieci! Przecież to skandal! A jak matka poroni, to czy taki “człowiek” nie ma już wstępu do królestwa niebieskiego??? Tego także nie czynią. W/w konsekwencja w poglądach naraziłaby ich po prostu na śmieszność, a jeśli nie chcą być w tych poglądach konsekwentni, to znaczy, że są hipokrytami gadającymi bzdury, w które sami nie wierzą.

judeolewak
Użytkownik
judeolewak

Po prostu konsekwencje, do jakich doprowadziłoby uznanie płodu za człowieka byłyby tak groteskowe i szkodliwe, że nawet same prawaki wolą o nich nie myśleć. Ten sprzeciw wobec prawa do aborcji to tylko jojczenie bigotów chcących utrzymać patriarchalny ucisk kobiet, a takze przypodobać się katabasom.

Jedr02
Użytkownik
Jedr02

No tak nie do końca masz racje.
Da się tak w ogóle w 100% rozpoznać date poczęcia? Poza tym czemu taka data miałaby zastąpić tą urodzenia? Co to ma zaznaczenie? To kwestia zwyczajowa. Ale poród to też bardzo wydarzenie w życiu organizmu :)
A jak mają czczić nienarodzone dzieci? Wiesz jak wygląda chrzest? :) Dziecka od razu po porodzie też się raczej nie chrzci.
Czemu też prawactwo ma się zajmować tym co robi KRK i tym bardziej od nich coś wymagać?
Obecnie według KRK takie dziecko idzie do nieba chyba. Nie ma grzechu pierworodnego, no bo się nie urodziło :) Ale nie jestem pewny czy tak to tłumaczą obecnie, nie interesuje się szczegółowo katolicyzmem.

Nie ma więc mowy o żadnej śmiesznośc. W obliczu mojej wypowiedzi, twoja wygląda na sofizmatyczną. Wyciągasz wnioski, nie będące wnioskami z faktów przez Ciebie przytoczonych.

Ale fajny nick masz :) Kajfasz to jakiś nowy bohater lewaków?

Lakszmi
Użytkownik
Lakszmi

no tak oczywiście realisto masz racje jak zwykle
(mój komputer nie jest doskonały jak widać)
a że tym samym wykazujesz się swoją ignorancją nic nie szkodzi i tak ty tego nie zrozumiesz a to najważniejsze bo to oznacza że masz racje tego(czegośkolwiek) nie ma i to ci wystarcza lub istnieje tak jak to sobie wyobrażasz i to też oki
widzisz dobrze że się tobie tak wydaje i dlatego w swoim wąskim świecie tkwij sobie dalej przekonany o swojej nieomylności jakiej nieomylności?odpowiedź masz w naszych rozmowach i tu powyżej i zapewne w wielu ale niestety tego nie widzisz bo taka twoja realistyczna ślepota

a takie dane to skąd przepraszam że nazywanie płodu człowiekiem odbywa się pod przymusem państwowym i to tak wpływa na szkalowanie kobiet a nie ksiądz dudniący z ambony i zabobon ludowy kato maniakalny, zdaje się że jednak pod przymusem(prawnym) to człowiek jest nazywany płodem do któregoś tygodnia ponieważ język prawa często posługuje się terminologią naukową ale kto wie:)
chodzi ci o kwestie legislacyjne prawo do aborcji prawo to można uzasadnić w prostrzy:) sposób niż sprowadzając człowieka do płodu i wchodząc na grząskie grunta co robi kk w przeciwnym kontekście :)
uważam że kobieta powinna mieć prawo wolnego wyboru w godziwych warunkach a że system ich nie tworzy nie ma prawa ani nakazywać ani zakazywać właściwie prawo powinno służyć człowiekowi rozmowa ze specjalistą nie księdzem albo religijnie ustosunkowanym może pomóc podjąć decyzję słuszną, podejrzewam że w niewielu przypadkach może to być usunięcie
jeśli przyczyną podjęcia desperackiej decyzji jest sytuacja materialna to należy ją poprawić , jeśli utrata partnera to należy podjąć analizę sytuacji pod tym kontem,znam porzucone kobiety które początkowo w reakcji nie chciały dziecka ale jego narodzenie było dla nich wielkim szczęściem tyle miłości można zobaczyć tylko na porodówce:) społeczeństwo zdrowe wie też że seks to nie zabawa w takim znaczeniu że pójdziesz do knajpy wypijesz piwo to i będzie mniej niemoralnych sytuacji :) i widzisz kwestii moralnych nie unikniesz
jak panienka tylko się bawiła i wpadła no to zwykłe życiowe konsekwencje i nie mów mi że kobiecie ciąża rujnuje życie nie te czasy a bywało gorzej i dzieci chowały się w różnych układach
rozważanie czy to człowiek czy nie jest podchodzeniem z tzw d …py strony a wydawało mi się że doceniasz wagę modyfikującego wpływu środowiska eh

a kto ma racje ten robi kolacje

Jedr02
Użytkownik
Jedr02

“masz rację, nie mogę stwierdzić, kiedy człowiek jest człowiekiem, więc przyjmuję dolną granicę, gdzie według mnie na pewno nie jest. i koniec. co dalej to już mnie nie interesuje… .. .”

A skąd teza że na pewno nie jest, skoro nie możesz tego stwierdzić?
Jak przyjmujesz tą dolną granice?

Szwakszty
Użytkownik
Szwakszty

Zastanówcie się ilu z Was dożyło by swoich lat gdyby nadal panowało jedyne naturalne tzw. “prawo buszu”, nie byłoby wtedy zjawiska hipokryzji.

Jedr02
Użytkownik
Jedr02

Bezcelowa dla Ciebie. Dla mnie celowe bo pokazuje że patrzysz emocjonalnie, nie racjonalnie :P

Bo tak teraz z twojej definicji wynika że można zabijać niepełnosprawnych, którzy nie mogą sobie sami poradzić. Abstrahując że można by dyskutować co to samodzielność, nie jesteś chłopie w końcu samożywny :P Musisz mieć otoczenie. Taki płód też musi mieć otoczenie które go wykarmi.
Ja się nie dziwie że dla Ciebie to bezcelowe, nie masz pojęcia co w ogóle mówisz :P

Jedr02
Użytkownik
Jedr02

Nie liczyłeś w cale na to, tylko próbujesz wskazać że ja Tu robie coś dziwnnego. Nie zamierzam też wierzyć Ci bo widze że już nie masz co powiedzieć po prostu :) Jesteś niewiarygodny w tym momencie.
To powiedz jak podchodzisz w takim razie? Skoro nie emocjonalnie, a twoje granice nie wynikają z żadnej konsekwentnej dedukcji, mimo to zawarłeś wcześniej swój stosunek do sprawy. Z czego wynikał? Bo jak widać nie jest wytworem racjonalizmu. To co intuicyjnie uważasz że taki płód to nie człowiek? Prawdzą jest że ja spekeluje mówiąc o przyczynie emocjonalnej, ale to najbardziej prawodpodobne, temu to robie.

Dopiero przy drugim spojrzeniu na twoją poprzednią wypowiedzieć zauważyłem że z faktu że istota absolutnie niezdolna do samodzielnego życia wyimplikowałeś fakt że jest taka istota niezdolna do samodzielnego życia.
Absurdem jest twój pogląd, który nie trzyma się kupy. Ja Tylko pokazuje absurdalny jest. No i fajna zabawa jest jak plątasz się w swojej głowie.

Lakszmi
Użytkownik
Lakszmi

hahaha realista zawsze musi mieć racje będzie tak siedział do upadłego i odpisywał chyba to jego praca hahaha albo co bełkot bełkot to ty wytwarzasz jak zwykle zresztą tworząc pozory że masz argumenty tak jak napisałam jeśli ci się zdaje że to co pisze to bełkot to oki tak jest w twoim wąskim świecie który etykietujesz jak to robią nałukowcy realizmem
dla mnie jak naprawdę nie wiesz o czym pisze a i nie mieści się to w twojej puszce mózgowej to wygląda że niewiele się tam mieści albo masz wodogłowie ale to tylko moje zdanie dla ciebie to oczywiście bełkot bełkot na każdy argument używasz tego argumentu bełkot
wszyscy oprócz ciebie bełkoczą do tego niektóży ci mniej inteligentni twoim słusznym zdaniem oszukiwali na testach hahaha weź ty się ogarnij jełopie naprawde nie masz co robić tylko prowokujesz ubliżając innych
normalny wampir z ciebie :D a nie partner do dyskusji dla kogokolwiek
co ciągle do ciebie pisze bo się ciągle zachowujesz jak zarozumiały gnojek z zadartym kinolem coś ci się nie podoba w tym ?uważasz że twoje przekonanie o swojej racji i o tym że ja pisze bzdury jest realistyczne? uważasz że nigdy się nie mylisz? czy że zawsze się mylisz? czy uważasz że jak powiesz że pisze bzdury będziesz brzmiał bardziej realistycznie?

db
Użytkownik
db

@Lakszmi:
……………,,,,,,,,,,,,,,,
na przyszłość proszę użyć tych magicznych znaków, bo aż oczy krwawią.
Do samej wypowiedzi się nie odniosę, bo to bełkot który ma na celu strollowanie pana realisty- bełkot który nie ma żadnej wartości merytorycznej, tylko argumenty ad personam.

A czegoś takiego nie lubię czytać- bo to strata mojego czasu

Lakszmi
Użytkownik
Lakszmi

a bo ty tak POWAŻNIE poważnie to mi się nie chce pisać do kogoś kto mi ciągle mówi że bełkocze w każdym właściwie temacie zawsze rozmowa się tak kończy”bełkoczesz nie masz argumentów” i jeszcze czuje się ignorowany bo ma problemy psychologiczne których nie jest w stanie dostrzec chociaż poświęcam mu czas i energie on uważa że tylko bełkocze i nie mam argumentów bo mało inteligentnie bełkocze i go lekceważe i pozostaje dalej w przekonaniu że jego argumenty są zasadne
przy czym dziwuje się bardzo inteligientnie(jak zwykle) docinkom że sprawia wrażenie ktoś kogoś kto uważa że ma zawsze racje :)
dziwuj się dalej widać inteligencja szwankuje zwłaszcza ta emocjonalna:)

i pamiętaj na końcu powinno być ę lekceważę

Lakszmi
Użytkownik
Lakszmi

db oczywiście bełkot i to ad persona a do czego mam się odnieść w bełkocie tego pana realisty do argumentów że ja bełkocze chyba tylko mi zostaje
tyle ma on argumentów na poparcie swoich tez i takie są realistyczne a ja tylko bełkocze nic że większość odnosi się do tematu
realista poprosił kolegę o pomoc nie mógł sobie poradzić? ztrolowanie realisty nie jest moim celem bo jest niemożliwe ponieważ wszyscy jego oponęci ze mną na czele kończą tu z etykietą bełkoczącego trola
jeśli sugerujesz że jestem trolem to zastanawiam się kim ty jesteś jak cię oczy bolą to nie czytaj józefiny nie bolą to najważniejsze
kup se vizine

Lakszmi
Użytkownik
Lakszmi

mówienie komuś że bełkocze oczywiście jest argumentem nie do pobicia ostatecznie można jeszcze dobić że troluje na taki argument nawet argumęty psychologiczne na nic się nie zdadzą ani wiedza o przypadkach klinicznych, tu nawet statystyka nie pomoże realia są takie ja bełkotam a db i realista walą racjonalnymi argumentami ściśle w temacie
jv

Lakszmi
Użytkownik
Lakszmi

poziom dyskusji sprowadziliście do onetu pan realista pewnie ma dyżur ale oczywiście to ja bełkocze ale to nic personalnego

kriskros
Użytkownik
kriskros

przez kościelną propagandę co chwile mamy martwe dzieciaki a to w beczkach a to w zamrażarkach albo w stawach aż wstyd mieszkać w tym kraju, ciemny kler wmówił ludziom że embrion to człowiek a kobietom poczucie winy, nic nie warta ta katolicka wiara skoro stosowanie swoich dogmatów wymusza kodeksem karnym, w ciągu mojego życia (50 lat) liczba ludności świata podwoiła się, możliwości naszej planety nie są nieograniczone, jeszcze trochę a będziemy się bić o wodę i żywność

wtem
Użytkownik
wtem

jedną rzecz mi wyjaśnijcie
przed porodem: płód/zarodek
po porodzie:dziecko
to co podczas porodu??? a kiedy to człowiek????

Po mojemu to jest tak, dwoje ludzi się kocha i tego szczęścia jest tyle że chcą się nim podzielić, więc wyrzucają gumy przez okno (pod okno mochera :)) i do roboty, reszcie współczuję. Ja mam dwójkę planowanych, tak naprawdę, wiecie: edukacja, dobrana dieta (szczególnie mama i to na rok wcześniej) odkładanie kasy. pierwszy poród odbierałem przy asyście akuszerki, drugi, trudniejszy oddałem w ręce specjalistek (ale pomagałem). Z tego co pamiętam w obydwu przypadkach chcieliśmy człowieka.
Wyobraźcie sobie że się udało.

co do samej aborcji:
cyt:” A co ty kur wa wiesz, ja to w sobie miałam, żyło i rosło we mnie, nienawidzę się” – moja znajoma na słowa wsparcia z mojej strony że rozumiem i w jej sytuacji też bym tak postąpił
Ps.: witam wszystkich, długo was czytam, pierwszy raz piszę

Lakszmi
Użytkownik
Lakszmi

realisto jak ci dowaliłam przecież ja tylko bełkocze zawsze bełkotałam nie pamiętasz, bełkocze też pare innych osób, mam ci wysłać wyniki czy chcesz się przebadać, zdrowe to to nie jest że ciągle tylko piszesz do mnie że bełkocze i nie mam argumentów
dziecko nie jest człowiekiem oczywiście masz racje i twój punkt widzenia jest jedyny prawdziwy
wyrazem szacunku jest wstawianie przecinków naprawde takie wielokrotnie złożone zdania pisze że czarna magia? jakoś większość rozumie zwykle poza paroma realistami:D
ciągle podkreślasz że nie pisze nic godnego uwagi i wzajemnie mogę powiedzieć to samo zwłaszcza że rozmowa z tobą jak ze ścianą można sobie a ty sobie amuzą jakbym nic wcześniej nie powiedziała albo pisała same bzdury lub docinki
co cię boli że masz problemy moim zdaniem z psyche no cóż dziś dużo osób je ma nie każdy musi być świadomy
co cię tak boli przecież to tylko moje zdanie mój bełkot
nagle jak to powiedziałam pożucasz temat główny na którym poza tobą się koncentrowałam i dewaluujesz wszystko co powiedziałam jako bełkot
zresztą naprawde nie widze żebyś się jakoś do tego odnosił pewnie też bełkotałąm
ignorancja to nie dostrzeganie pewnych aspektów rzeczywistości to chyba jasne, w wielu tematach ją wykazujesz w mojej opinii i mogę to dowieść ale dla ciebie to i tak bełkot więc po co tracić czas i tak masz racje może nie zawsze ale przynajmniej tu na forum
miło było próba bełkotania do ciebie na moim niskim poziomie IQ jak ciagle dowodzisz na podstawie mojej ignorancji do przecinków, ortografii i innych charakterystyk była jak zwykle bezdenną bezowocną marnacją czasu
i to dowód że jak się spotka dwoje inteligentnych ludzi to mogą coś stworzyć i lepiej z mądrym stracić niż z głupim próbować zyskać
mądry zawsze dojdzie do jakiś konstruktywnych wniosków
a i nic nie jest przypadkowe znów się mylisz ale niemożliwe to przecież tylko bełkot

Lakszmi
Użytkownik
Lakszmi

i do tego egocentryk, połowa tej wypowiedzi do której się odniosłeś nie była o tobie nawet ponad połowa i znaczna część poprzednich ale widze że z niczym się nie zgadzasz a to tylko był też bełkot jak podkreślasz i dalej dziecko jest płodem a psychika to modelina albo pies Pawłowa może …szkoda czasu

wtem
Użytkownik
wtem

A, żeby jasne było. Jestem za aborcją.
(szczególnie paru osób na tym forum, Dicka wspominając)

Lakszmi
Użytkownik
Lakszmi

ty ju ż wysnułeś konstruktywne wnioski nazwałeś mnie jak rozumie kupą więc chyba nie będziemy rozmawiać bo znów próbujesz mnie sprowadzić do swojego poziomu a tam nie poruszam się równie komfortowo jak ty
skąd wiem bo pisze z wieloma ludźmi zresztą czy to ważne co powiem i tak jestem jak kupa dla ciebie pisze tylko bzdury a inni nie chcą mnie urazić
bo przecież nie mam argumentów ty za to je masz i wszyscy to widzą wszyscy też widzą jakim jesteś ignorantem i jakoś nie boją się ci tego powiedzieć żeby cię nie urazić ależ nie subtelni tak rozwścieczyć realiste
jełop jesteś i tyle słoma ci z butów wychodzi i tylko dyskredytując innych potrafisz budować swoją wartość
i co lepiej ci teraz ulżyło ci czujesz się podbudowany bo ja napewno nie mam racji pisze bzdury i inni też to widzą
może też widzą czegoś czego ty nie widzisz ale to nie przeniknie do twojego świata bo to bzdury i to był cały skomplikowany sens wypowiedzi i mojej do ciebie bredzącej przemowy tak ci ciężko rozumieć co czytasz bez przecinków współczuję

wtem
Użytkownik
wtem

Tata mi zawsze mówił:
Uważaj co robisz, inaczej rób co uważasz.
Puki nie skończyłem 16tki mówił jeszcze:
nie rób dziewczynkom krzywdy, nawet jak by chciały
niby to niewielka sex edukacja i przygotowanie do życia w rodzinie,
ale jakoś starczyło
pozdry zmywam się
młody ryczy

goldencja
Użytkownik
goldencja

Ta dyskusja, to typowy argument przemawiający za likwidacją demokracji, jako rządów idiotów nad ludźmi normalnymi, jak też argument za delegalizacją upubliczniania religii i prania mózgów dzieciom. Tak drodzy fanatycy, dzieci mają mózgi. To w mózgach rodzą się emocje i myśli. Jeśli dla was 4 tygodniowy embrion to dziecko, to odgryziona skórka z paznokcia, to człowiek. Może weźcie powtórkę materiału z biologii i się dokształćcie? Odwiedziny jakiegoś laboratorium wskazane. Wszyscy chcący narzucać innym swoje od-religijne prawa, że coś mogą zrobić w swoim prywatnym życiu lub nie, najmniej panują nad własnym życiem. Sprowadzanie dyskusji do personalnego obrażania jest po prostu żałosną próbą wyjścia z twarzą, gdy nie ma się żadnych kontrargumentów. Śmieszy mnie jak przeciwko aborcji krzyczą ludzie, którzy ledwo wiążą koniec z końcem i mają zamiar wysyłać swoje dzieci na religię i do kościoła. Powiem wam brutalnie, lepiej dla was jak i społeczeństwa, żeby wasze dzieci się nie rodziły. Biednych durniów wyciągających łapy po cudze pieniądze mamy już pod dostatkiem.

Lakszmi
Użytkownik
Lakszmi

dla mnie realista albo jesteś strasznie tępy albo stosujesz przypadkowo tępą metodykę trolii polegającą na ośmieszeniu i dyskredytacji oponenta
ważne jest żeby sprawić przy tym wrażenie że większość się z tobą zgadza co sugerujesz a wszystko inne jest bzdurą skoro osoby które piszą coś co się nie zgadza z twoim poglądem piszą bzdury a jest tak bo ty tak orzekłeś to musisz mieć racje
ale to logika a to realiście nie grozi
pewnie biedaczysko znów nie rozumie sensu logicznego zdania z powodu braku przecinka, ciekawe jak to robią poloniści?

wtem
Użytkownik
wtem

Goldencja, skórka z paznokcia??? Powiem to brutalnie,
tobie też by się trochę bioli przydało, a laboratorium to w CSW polecam.

wtem
Użytkownik
wtem

podobno homoseksualnym parom łatwiej koniec z końcem zwiazać

Lakszmi
Użytkownik
Lakszmi

no właśnie realisto przeczytaj sobie tylko tym razem ze zrozumieniem czego dotyczyła rozmowa i kiedy zaczołeś mi wyjerzdrzać na rzekomy niski iloraz w twojej rzeczowej jak zwykle i realistycznej ocenie na podstawie subiektywnych odczuć i zwyczajowej ignorancji w stosunku do naukowych prawideł (używasz ich ale kiedy ci spasuje jak ktoś tu zauważył słusznie reszta to dziury)
czymkolwiek co twoim zdaniem dowodzi twojej błyskotliwości nie zmienia zimnych racjonalnych faktów :)
ja się z tobą nie spoufalam nie rozśmieszj mnie może dla ciebie nazwanie kogoś kupą jest inteligentne ale to nie zmienia że dla mnie jesteś jełopem słomianym jasiem z kompleksami i dajesz tego dowód w każdej rozmowie
widać jak się musisz dowartościowywać ciągle
jak wspomniałam w swojej klasie czujesz się orłem i tam sobie bryluj nie mam potrzeby się spoufalać nie ma do czego tłuczku
co za tępy facet jak normalnie but z lewej nogi

Aquarium
Gość
Aquarium

Goldencja – człowiek=mózg? A ja myślałem że człowiek=kod genetyczny. Z tego co wiem z ludzkiego zarodka jeszcze koń nie wyrósł. Ustalanie momentu “powstania” człowieka na podstawie pojawiania się kolejnych organów płodu jest także mało trafne. Niedługo medycyna będzie na takim poziomie, że kobieta nie będzie musiała wogóle użyczać swoje drogocennego ciała i czasu na tak błahą sprawę jak ciąża. I co wtedy – kiedy będzie ten mityczny moment “powstania dziecka” i “narodzin człowieka”.
Seks jest przyjemnością która wiąże się z ryzykiem, nikt do niego nie zmusza. Tak samo jak do palenia, picia czy brania narkotyków. Usuwanie ciąży kosztem nowego życia jest tylko i wyłącznie wygodnickim sposobem pozbycia się konsekwencji. Katolicy mają pecha służyć za chłopca do bicia tylko dlatego że ich poglądy są sprzeczne z hedonistyczną wizją postępowego świata…

Lakszmi
Użytkownik
Lakszmi

może ty się odpiernicz co proponowałam kilka postów wcześniej nie masz co robić niesprawny jesteś też fizycznie i nie możesz odejść od kompa? weź się opanuj napisałam krytykę do tematu tego co napisałeś na początku uzasadniłam ją argumentując a ty dostałęś ataku wściekłości chyba ci krew oczy zalała bo sie odrazu uwiesiłeś na ortografi i rzekomej gramatyce a merytoryki nie widzisz bo poco nie taka twoja rola tu a może jesteś zbyt tępy tylko wyzywać potrawisz dyskredytować i obrażać
idź się lecz naprawde jako specjalista ci to radze
teraz napisz że to bzdury:D oczywiście tak jest bo ty tak powiedziałeś
jv

Lakszmi
Użytkownik
Lakszmi

och jak zwykle dobrze że TY masz pewność wyrocznio TY wiesz i orzekasz o inteligencji o wyrocznio TY obiektywnie postrzegasz rzeczy jakimi są i rozumiesz co jest do zrozumienia a co się nie da rozumieć odrzucasz i masz znów racje o to powalające to musi być prawda jestem przytłoczona oceną twojej osoby chyba się poplącze i powieszę potem
o jak śmię się spoufalać i inwektywy do takiej światłej i miłej osoby pisać przecie on sama dobroć i czysta logiczna argumentacja już udowodnił z kim tu coś nie teges patrzcie to ja jestem nikim
pyłem marnym kupą na bucie realisty który nie miał tu nic obrażliwego na myśli
jest za to okazem zdrowia obiektywizmu i inteligencji ostoją spokoju i równowagi nigdy nikogo nie obrazi a jak obrazi to ze świętą racją
nasz papież racjonalizmu

Lakszmi
Użytkownik
Lakszmi

Łukasz a mnie się nie wydaje jak chcesz możesz go przeprosić za mnie w swoim imieniu:) po nim przecież i tak to spływa pisze bzdury
nie wiem gdzie go uraziłam że mam przepraszać nie rozumie czy to jakiś święty turecki który z każdego może zrobić głupka i wyszydzić argumenty bez podania własnych

Lakszmi
Użytkownik
Lakszmi

jak to nie jest dla ciebie zabawne to może sam weź tabletki myślałam że się tak świetnie bawisz jak ja że nie możesz skończyć

wtem
Użytkownik
wtem

“Jeden człowiek nie może decydować za drugiego”
muszę to szefowi powiedzieć
Łukasz, ja rozumiem że ty chcesz dobrze, ba, nawet cię popieram, ale według ciebie to dziś zamordowałem komara. Albo jesteś święty, albo do rymu :)
W obecnych czasach za nazywanie rzeczy po imieniu to więzienie grozi.
Rany!!! to jak za mojego dzieciństwa.

wtem
Użytkownik
wtem

komar = martwy organizm???
a tak na serio i bez żartów
Jakaś koniunktura się w tym naszym kryzysie stworzyła, kasę można zarobić
a ci psioczą :)

Lakszmi
Użytkownik
Lakszmi

no właśnie jak się prześledzi od początku to zdaje się obruszyłam się po właśnie takich zarzutach że mam urojenia potem były inne argumenty ulubione prze zemnie bzdury itp tak to jest z realistą gubi się wątek i są bzdury jako kontrargument merytoryczny nie do obalenia :)

Lakszmi
Użytkownik
Lakszmi

o widzisz Łukaszu nie zgodziłeś się coś zażyj tabletkę pewnie też masz urojenia:)

wtem
Użytkownik
wtem

ja lubię jak mam urojenia, specjalne tabletki na to są

Lakszmi
Użytkownik
Lakszmi

jakich oszczerstw? bo napisałam że czegoś nie rozumiesz
nie jesteś nawet kobietą żeby widzieć jak to jest nie zgodziłam się z twoją argumentacją a ty dostałeś wścieklizny uzasdniłam że takie podejście to ignorancja tobie się to nie spodobało
to co robisz to definicja trollingu naprawde nie musisz mi odpowiadać a tym bardziej wmawiać mi urojeń
nie mam prawa do swojego zdania bo napisałam że zawsze musisz mieć racje to są oszczerstwa o co ci w ogóle chodzi
ja się czepiam bo mam inne zdanie i jeszcze śmiem ci odpowiadać
pięknym za nadobne

Lakszmi
Użytkownik
Lakszmi

kto porównuje człowieka do komara….

wtem
Użytkownik
wtem

łukasz, czy ja nie pisałem że się zgadzam z tobą???
a z tym szympansem to bym nie przesadzał.
Wiem że podgrzana atmosfera, ale wyluzuj trochę, bo przeczysz sam sobie przez to.
Oczywiście wolał bym komora zabić, niż komara.

rozpiszę się trochę, 2 przykłady dam:
dawno temu na ćwiczeniach z arch. pradziejowej
dostałem do opisania przedmiot, narzędzie z krzemienia.
Piękny, dopracowany, wyważony. Sam bym takiego nie zrobił.
Zrobił go za to Homo habilis.

drugi :
bonobo zapytany czy ma ochotę na przejechać się za miasto odparł
Masz kluczyki????

wtem
Użytkownik
wtem

ciekawostka: w st rzymie aborcja była legalna (mieli takie ziółka)
ale potępiana, za to matka miała 3 dni po urodzeniu dziecka na decyzję czy dziecko zostaje, czy wyrzucić je za mur.

wtem
Użytkownik
wtem

spać idę, bo już mi przecinki uciekają, jutro poszperam od kiedy aborcję się praktykuje, a od kiedy się jej nie praktykuje po narodzinach.

wtem
Użytkownik
wtem

wracam bo mi się przypomniało, jest tu o aborcji i turystyce :)
http://pl.scribd.com/doc/47006374/Aborcja

Lakszmi
Użytkownik
Lakszmi

prosze prosze jaki wrażliwy na swoim punkcie
weź już tą tabletkę którą wszystkim wmawiasz i skończ z tą projekcją bo ci się zdaje tak jak tym matkom że skrobanka to nic takiego
masz taki tok myślenia że naprawdę nie nasuwa to dobrych skojarzeń
do tego jesteś strasznie agresywny myślisz że będziesz wskazywał palcem kto ma co mówić i kto jest wart z tobą dyskutować

aZyga
Użytkownik
aZyga

Zazdroszczę Wam, że jesteście tacy pewni swojego zdania, ja żyję w rozterce, bo jedni i drudzy mają rację.Kobieta ma prawo decydować co zrobić, ale co winny jest płód (przyszły człowiek) może On też chce żyć.Nawet przykład gwałtu ma dwa oblicza – bo co winien jest płód, że ojca ma przestępce, ale jak matka miałaby kochać, czy nawet donosić ciążę po czymś takim.
Tylko w swoim sumieniu każdy musi to rozsądzić.

goldencja
Użytkownik
goldencja

Jeśli dla niektórych DNA to człowiek, to dlaczego skórka od paznokcia to nie człowiek? Zawiera DNA człowieka. Bez mózgu nie ma człowieka…uczuć, myśli, pragnień. Tak ciężko to zrozumieć? Zarodki nie mają mózgu dopóki się nie wykształci w późniejszym rozwoju. Jeśli usunięcie bezmózgowego zarodka to morderstwo, to jest ono takie same jak w przypadku antykoncepcji, masturbacji.

@Aquarium jeśli nie wierzysz, że człowiek to mózg, to zapoznaj się z tematem śmierci mózgu i dalszego funkcjonowania człowieka… . Jak też funkcjonowania człowieka ze zdrowym mózgiem i z dowolnym innym organem nie funkcjonującym. A może znasz przykład, gdzie człowiek żyje sobie bez mózgu (jak bez nogi itp.), bo mu wystarczy DNA, by być człowiekiem i mieć myśli…? Poważnie jeśli sprowadzać człowieka tylko do DNA, to przy każdym nowym podziale komórek w organizmie powstaje nowy człowiek, bo różne geny podlegają mutacji i DNA różnych komórek nie jest 100% identyczne przez całe życie.

Ludzie przestańcie się wchrzaniać w życie innych ludzi ze swoją religią, która w imię książki każe zabijać narodzonych. Jeśli jesteście takimi fanatykami, by sądzić kobietę dokonującą aborcji, to dlaczego przez wieki nikt nie pomyślał, by sądzić mężczyzn, którzy te zarodki spłodzili nie zabezpieczając się? Jestem za tym, by takim ogierom obcinać przyrodzenie? Co wy na to fanatycy religijni? Ciekawe ilu księżulków straciłoby klejnoty…

l82
Użytkownik
l82

ja zdania jestem, że możliwość taka powinna być ale faktycznie bardziej utrudniona niż kupienie gumy w sklepie.
Dziwi mnie argument tych którzy twierdzą że jak już zaszła/uprawiała seks to niech rodzi (to będzie dla niej zdrowsze). Moje pytanie brzmi czy starcza Wam wyobraźni by zrozumieć jakie będzie przyjęcie takiej dziewczyny przez otoczenie gdy pojedzie z brzuchem a wróci bez? A może lepiej jakie przyjęcie serwuje otoczenie małoletniej matce a w zasadzie też często ogólnie matce samotnie wychowującej dziecko? Takie dziecko nie ma samo łatwo w szkole (tu piszę czysto o otoczeniu pomijając już nawet to że sama matka może mu serwować złe samopoczucie) właśnie zwykle dlatego że “strażnicy moralności” wiedzą lepiej jak zadbać o dziecko…

na koniec dodam tylko że przynajmniej kilka razy w miesiącu widzę sytuację takiego traktowania dziecka czy też jakiegoś zwierzaka że się pięść zaciska- nie decyduję za płód czy chce się urodzić ale jak ktoś wyżej pisał- niektórzy się do tego nie nadają i może nigdy nadawać nie będą…

sugerowanie sterylizacji jako rozwiązania jest też trochę niepoważne gdyż do tego moim zdaniem można dorosnąć czy może raczej zapragnąć świadomie bo można też dojrzale świadomie nie chcieć:)

Aquarium
Gość
Aquarium

@Goldencja – z tą masturbacją czy antykoncepcją to trochę pofrunęliśmy – materiał genetyczny samego mężczyzny/kobiety jest tylko materiałem genetycznym. Dopiero po połączeniu/rekombinacji DNA otrzymujemy że tak powiem pełny kod źródłowy przeznaczony do kompilacji. Człowiek – homo sapiens z definicji jest jest tylko gatunkiem, takim jak miliony innych zwierząt/roślin. Jest nim od powstania zarodka, a nie od wytworzenia pierwszych neuronów.

Lakszmi
Użytkownik
Lakszmi

ja się tylko zastanawiam co jest nagannego w zapytaniu kogoś czy jest specjalistą z danej dziedziny że się z takim przekonaniem wypowiada…i jeszcze nad paroma podobnymi kwestiami ale jako troll naczelny już się nic nie odzywam bo jeszcze zrobi się awantura jak komuś wytknę źródła jego postaw i agresywnego zachowania, chyba że to pierwsze miejsce dostałam z racji bycia kobietą :D (pośrednio na pewno) jednak nie byłam pierwszą osobą uprawiającą wycieczki, pisanie że ktoś ma urojenia nie jest żadnym odniesieniem się , a jak ktoś nie kuma żartu bo połknął kija to cóż jak mawiają nie żartuj bo możesz żałować jak nie zostanie załapany

l82
Użytkownik
l82

@Łukasz- po ilu latach zapomnisz jej i całe otoczenie że chodziła z dużym brzuchem a wróciła bez brzucha i dziecka? Zapomnisz kiedykolwiek czy dopiero jak się wyprowadzi?
Dodać jeszcze że o ile dostanie opiernicz taki od rodziców że popamięta na długie lata i więcej się nie właduje w taką sytuację to w faktycznym wymiarze będzie już matką- wszelkie więc choroby psychiczne o których obrońcy życia poczętego wcześniej wspominali będą miały o wiele większy wymiar ponad wszelką wątpliwość prawda? Więź będzie znacznie większa a więc i możliwość oddania utrudniona- zatem czy widząc małoletnią matkę najpierw w myśli ją poniżasz czy uznajesz że dokonała odważnego wyboru decydując się na poród?
Nie nakłaniam do aborcji i bardzo rad będę gdy nie będzie dzieci niechcianych ale nieodpowiedzialny ojciec/ matka gówniara z liceum to też nie rodzice zwykle…
Pomijam już nieodpowiedzialne prowadzenie się w czasie takiej niechcianej ciąży jak picie i złe odżywianie
Zwyczajnie problem nie jest taki płaski jak część osób go przedstawia a skoro już decydują się na taką jednostronność to w moim mniemaniu jedyne co do tego upoważnia to zasuwanie na jakimś wolontariacie z młodymi matkami

l82
Użytkownik
l82

tylko to dziecko i tak będzie cierpieć jako niechciane, bite, zawsze winne, z wytykaną matką- jeśli zostanie w rodzinie która go nie chciała, albo jako oddane, “gorsze”, dziecko którego nie chcieli rodzice i oddali do adopcji.
Przyznaję Ci zdecydowanie rację, że nie powinno ponosić winy za rodziców. Kwestia więc jedynie dyskusyjna od kiedy uznawać je za dziecko.
Ty uznajesz jak widzę że od momentu poczęcia ze swoimi racjami i jeśli faktycznie nie wytykasz bo wszyscy błądzimy i przyznajesz że powinny istnieć instytucje pomocowe by choćby umożliwić narodziny takiego dziecka pod adopcję już jako niemowlaka (np dla tych co dzieci mieć nie mogą a są gotowi) to jest to jakaś konsekwencja- jeśli tak by postępowali wszyscy to właściwie tylko po gwałcie albo z powodów poważnego narażenia zdrowia aborcja ma większy sens. Ale chociażby śledząc wypowiedzi innego pana na tym forum można uznać że nie wszyscy tak uważają:) i tu jest właśnie problem

l82
Użytkownik
l82

oby zatem jak najmniej było osób chętnych do aborcji- z własnej nieprzymuszonej woli i oby Ci “święci” do świętości dążyli a nie z jej iluzją się obnosili

Miłego dnia Panie Łukaszu :)

Libertus
Użytkownik
Libertus

Każdy mężczyzna który nie jest mężem kobiety z którą uprawia skes, pownien przed popełnieniem aktu seksualnego zostawić kobiecie 5 tys zł. To w razie wpadki, żeby miała za co usunąć niechcianą ciążę. Niestety chłopaki my o tym nie myślimy, ale w momencie kiedy zapładniamy kobietę której nie stać na usunięcie ciązy, rujnujemy jej życie na zawsze….. pomyślcie o tym zanim przelecicie bez odpowiedzialności następną laskę…

Libertus
Użytkownik
Libertus

chodziło mi o uprawianie seksu – nie skesu. przepraszam pomyłka

FreeG (korektor i moderator WM)
Użytkownik

@realista

W przypadku znakomitej większości “przeciwników”, ich poglądy kształtuje poziom wiedzy. Im mniejszy, tym bardziej zaborcze pomysły, zgodnie z zasadą strachu, a w konsekwencji sprzeciwu dla nieznanego. Nie wystarczą najbardziej perfekcyjne “zasady moralne”, skoro pomija się kwestie chociażby rozwoju układu nerwowego.

Takie_tam
Użytkownik
Takie_tam

Żenująco niski poziom dyskusji. Miałem problem, żeby przez to przebrnąć. I żałuję, bo końcówka jest katastrofalna. Chcę wierzyć, że na konto FreeG (korektor i moderator WM) było włamanie. Poziom wiedzy o rozwoju układu nerwowego determinuje akceptację aborcji. O matko!
Tak, pozbądźmy się zasad moralnych, wartości, ideałów, wzorów do naśladowania, człowieczeństwa. Bądźmy tolerancyjni dla wszystkich i wszystkiego. Gej ok. Pedofil jeszcze bardziej. Skrobanka, czemu nie. Eutanazja, powiedz kiedy.
Życzę dobrego samopoczucia i czasu na refleksje, bo jeszcze chwila i znajdziemy się w przysłowiowej murzyńskiej d….

Takie_tam
Użytkownik
Takie_tam

“Takie_tam, właśnie, żądam też prawa do eutanazji. tego też mi zabronisz w imię swojej moralności, która każe cierpieć innym byle tylko połechtać swoje ego?… .. .”

Nie lubię się powtarzać, ale zrobię to. Żenująco niski poziom dyskusji. Równie dobrze mógłbym zażądać całkowitego wykluczenia eutanazji ponieważ w imię swojej realistycznej racjonalności skazujesz na śmierć osoby mogące żyć bez cierpienia, ale mające dajmy na to rodzinę czyhającą na kasę, mieszkanie. Tylko co to wnosi do dyskusji o turystyce aborcyjnej? NIC!

Marku_ka odpuść sobie. Fanatyk fanatyka nie przekona ;) Przecież on Ci napisze wszystko żeby “wygrać” tę dyskusję. Wyskrobie żonę, zabije babcię, a na koniec napisze, że to Ty masz wybujałe ego. ;)

Takie_tam
Użytkownik
Takie_tam

“by wreszcie urodzić się jako i tak jeszcze bezmyślny noworodek”

O. To i noworodki też eliminujmy. Głupie są i bezmyślne prawda?
Realisto Ty człowieku zgodnie z nickiem spójrz realnie i zauważ, że nie tylko zarodki poddawane są aborcji. To jest kasa. To jest przemysł.

“Takietam, jak taki niski poziom dyskusji to nie zaniżaj go jeszcze bardziej, bo nic do tej żenującej dyskusji nie wnosisz.”

Tak, masz rację. Głupi jestem. :)

FreeG (korektor i moderator WM)
Użytkownik

Co to jest zatem “dyskusja na poziomie”? Operowanie argumentami(?) w stylu “pewna staruszka żałuje aborcji”, “dusza decyduje kiedy chce żyć i jak”, czy “nie liczy się rozwój fizyczny a nowe życie”?