Tureckie uczelnie fałszują historię ludobójstwa Ormian

Opublikowano: 18.05.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 219

Prezydent Armenii Serzh Sargsyan podkreśla, że nie będzie ugody z Turcją, dopóki nie uzna ona masowych morderstw Ormian w okresie I wojny światowej jako ludobójstwa.

Ostatniego nawiązywania stosunków między obydwoma krajami prezydent Sargsyan nie określa jako pojednanie. Prawdziwe pojednanie może być osiągnięte dopiero po wyrażeniu skruchy, powiedział.

Ormiańsko-turecka normalizacja stosunków trwa od trzech lat, od momentu podpisania dwóch protokołów przez rządy obu państw w Zurychu. Turcja jednak uzależnia ratyfikację protokołu od rozwiązania konfliktu z Azerbejdżanem o Górny Karabach. To z kolei wstrzymało ratyfikację ze strony Armenii.

Masakra Ormian z roku 1915 jest uznana za ludobójstwo przez wiele krajów, m.in. także przez Polskę oraz inne kraje członkowskie UE, jak Francja, Włochy, Holandia, Belgia, Litwa, Słowacja, Szwecja, Grecja i Cypr, oraz przez Parlament Europejski.

Turcja jednak odmawia uznania tej zbrodni za ludobójstwo. Co więcej, na tureckich uczelniach sam udział Turcji w zbrodni jest ukrywany. Turecka gazeta „Radikal” podaje pytanie egzaminacyjne na Uniwersytecie Dicle, gdzie student ma zgodzić się lub nie z podanym stwierdzeniem: „Imperium Osmańskienie przygotowało ludobójstwa. Część Ormian współpracujących z Rosją zginęła z powodu zdrady; inna część z powodu zimna, chorób i głodu w trakcie przesiedlenia sugerowanego przez Niemców. Niektórzy Ormianie opuścili tureckie ziemie z Rosjanami, co spowodowało zmniejszenie się populacji Ormian w Turcji”. Historyk przeprowadzający egzamin broni prawdziwości tego zdania.

Jednym z kryteriów kopenhaskich, teoretycznie określających warunki rozpoczęcia negocjacji, jest poszanowanie praw mniejszości. Negowanie przez Turcję mordu popełnionego na mniejszościach i jednoczesne prowadzenie negocjacji akcesyjnych narusza wiarygodność Unii Europejskiej jako promotora praw człowieka.

Opracowanie: Jan Wójcik
Na podstawie: www.arka.am, www.panarmenian.net
Źródło: Euroislam

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Dobrodziej
Użytkownik
Dobrodziej

Wg mnie to dobrze, że Turcja nie wejdzie zbyt szybko do UE. Inna kultura, inna mentalność, niech sobie żyją na Bliskim Wschodzie, Europejczycy niech żyją w Europie i niech tak pozostanie. Oni mają inne wartości, Europa ma inne. Jak dla nich wymordowanie ponad miliona osób to coś co można zamieść pod dywan, to po co nam tacy ludzie w UE, pomijając, że i UE jest w sporej części do d…