Turecki sąd wypuścił znanych pisarzy z więzienia

Opublikowano: 05.11.2019 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1109

Dwójka renomowanych tureckich intelektualistów niespodziewanie wyszła wczoraj z więzienia, w którym przebywała od trzech lat pod zarzutem popierania nieudanej próby zamachu stanu z 2016 r., który miał odsunąć prezydenta Recepa Erdogana od władzy. 69-letni pisarz polityczny Ahmet Altan oraz 74-letnia dziennikarka i pisarka Nazli Ilicak wczoraj wieczorem byli witani przez wzruszone rodziny.

Po wyjściu z więzienia dla kobiet Bakirköy w Stambule, Nazli Ilicak nie mogła powstrzymać łez. Podobnie jak oczekujący na nią bliscy. Ahmet Altan został z kolei zawieziony przez władze więzienia Silivri pod Stambułem na pobliską stację benzynową i tam dopiero wypuszczony. Kilka godzin wcześniej stambulski sąd skazał oboje na kary więzienia – ponad 10 lat dla Altana i prawie dziewięć lat dla Ilicak, ale nakazał ich zwolnienie pod kontrolą sądową z powodu czasu spędzonego już więzieniu.

W zeszłym roku oboje zostali skazani na dożywocie za „branie udziału w puczu”, lecz ten wyrok został w czerwcu skasowany. Sąd kasacyjny uznał, że nie należalo ich sądzić za próbę zamachu stanu, tylko za „pomoc grupie terrorystycznej”, co zdecydowało o mniejszych karach. „Grupa terrorystyczna” to obowiązująca w Turcji nazwa ruchu politycznego Fethullaha Gülena, dysydenta przebywającego na emigracji w Stanach Zjednoczonych.

Dla organizacji obrony praw człowieka sprawa Altana-Ilicak była symbolem degradacji wolności obywatelskich w Turcji po próbie puczu z 2016 r. Prezydent Erdogan zarządził wówczas bezprecedensowe czystki w wojsku, administracji i w mediach. Oboje oskarżeni zaprzeczają jakoby mieli cokolwiek wspólnego z zamachem stanu i oboje zapowiadają książki o swych więziennych przeżyciach. Altan wydał już swoją w Paryżu – Nie zobaczę więcej świata – pod tytułem, który na szczęście nie okazał się proroczy.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.