Turecka policja tłumi studenckie protesty

Opublikowano: 07.02.2021 | Kategorie: Edukacja, Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1307

Nie ustają protesty przeciwko politycznej nominacji nowego rektora prestiżowego Uniwersytetu Bogazici w Stambule.

We wtorek turecka policja aresztowała ponad 200 osób podczas protestów studenckich. W Stambule około tysiąca studentów zebrało się w dzielnicy Kadiköy, by domagać się obsadzenia stanowiska rektora przez osobę niezależną od prezydenta Erdogana. Policja, powołując się tym razem na obostrzenia epidemiczne, podjęła próbę rozpędzenia zgromadzonych. Użyto gazu łzawiącego i plastikowych kul.

Stowarzyszenie studentów Bogazici poinformowało, że do aresztu trafiło 228 osób. Mieszkańcy Stambułu w kilku dzielnicach wyrażali poparcie dla demonstrujących studentów, uderzając w garnki i patelnie. Dzień wcześniej do aresztu trafiło 159 demonstrantów.

W Ankarze studenci zorganizowali wiec poparcia dla swoich kolegów. Tam zatrzymano 70 osób.

Protesty studenckie trwają od stycznia, czyli od momentu, kiedy nowym rektorem został Melih Bulu. Na to stanowisko nominował go Erdogan. Zrobił to na podstawie przepisów, wprowadzających w Turcji system prezydencki – od lipca 2018 roku Erdogan może powoływać rektorów państwowych uczelni.

Powołanie Bulu nie spodobało się studentom, krytykowali go m.in. za bliskie związki z islamsko-konserwatywną, rządzącą partią AKP. Ponadto decyzja ta narusza autonomię uczelni i jest sprzeczna z tradycją uniwersytecką, zgodnie z którą uczelnia sama wybiera swoje władze.

Polityczne zawłaszczanie uniwersytetu nie podoba się także wykładowcom. Swemu niezadowoleniu nauczyciele akademiccy dali wyraz, stając tyłem do kierownictwa uczelni i trzymając w rękach kartki z liczbą zatrzymanych studentów.

Protesty studenckie ostatnio dostały dodatkowy impuls. Pod koniec stycznia studenci na kampusie w Stambule zorganizowali kontrowersyjna wystawę, na której pokazali Kaabę w Mekce, najświętsze miejsce islamu, obok tęczowej flagi, będącej symbolem ruchu LGBT. W związku z tym policja aresztowała czterech studentów, stawiając im zarzut „oczerniania islamu”.

Jak utrzymują władze, zatrzymani to terroryści, członków skrajnej organizacji marksistowsko-leninowskiej DHKP-C.

Na podstawie: Orf.at, Spiegel.de
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Radek 08.02.2021 12:38

    Czyżby tam uniwersytety nie były opanowane przez marksistów? To ewenement na świecie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.