Tureccy kibice kontra brytyjski islamista

Opublikowano: 14.06.2023 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 3588

Wydawca islamistycznej strony internetowej „5 Pillars”, Roshan Salih, skrytykował tureckich kibiców, że piją alkohol. Nie takiej odpowiedzi muzułmanów się spodziewał.

Po wygranej Manchester City w Lidze Mistrzów UEFA tłumy kibiców ruszyły, jak to tradycyjnie w świecie piłkarskim bywa, do barów. Mecz toczył się z Interem Mediolan w Stambule w sobotę wieczorem, więc to tam pojawiły się tysiące świętujących kibiców.

To nie umknęło uwadze jednego z najpopularniejszych portali prezentujących treści związane z fundamentalistycznym islamem w Wielkiej Brytanii. „Widok fanów Man City i Inter Milan pijących alkohol w Stambule przed finałem Ligi Mistrzów obrzydza mnie. To jest muzułmański naród, więc po pierwsze i najważniejsze alkohol powinien zostać zakazany. Po drugie obcokrajowcy powinni szanować kulturę muzułmańskiego narodu i powstrzymać się od alkoholu. Wiem, że Turcja jest trochę świecka, ale ciągle mnie to irytuje”, napisał Roshan Salih, wydawca „5 Pillars”.

Na tym nie koniec, Salih postanowił jeszcze przypomnieć, że Stambuł był siedzibą kalifatu, a dzisiaj na jego ulicach są hordy pijanych kibiców. Chociaż przekaz Saliha raczej skierowany jest do grupy brytyjskich muzułmanów o skrajnych poglądach, na jego wypowiedź postanowili zareagować Turcy. „Kim ty k…a jesteś, by decydować, co robią Turcy? Jeżeli chcesz zakazu alkoholu, dlaczego do ch**a mieszkasz w kraju niewiernych? Korzystasz z życia w demokratycznym świeckim kraju, ale chcesz byśmy my, Turcy, mieszkali w twojej ograniczonej fantazji z pustynnej krainy, ha?” – odpisał mu politolog Özgün Emre Koç.

Koç ma na „Twitterze” rzeszę fanów i ostatnio było o nim głośno, gdy zatrzymano go za krytykę działań rządu po trzęsieniu ziemi. Dwa lata wcześniej jego żona została zgłoszona do prezydenckiego systemu skarg CIMER za umieszczenie w internecie zdjęcia z alkoholem. Inny wpis przypominał, że „Turcja jest regionalnym miejscem narodzin piwa, wina i wielu innych smacznych likierów, którymi cieszono się przez tysiąclecia”. Wielu przypominało Salihowi, że Turcja jest świeckim, wielokulturowym krajem. Zwyzywano go od beduinów i bin Ladenów.

Czy jednak w Turcji alkohol jest kwestią dyskusji i sporów z częścią religijnej społeczności? Jak widać powyżej, pokazanie się z alkoholem może skutkować donosem. Erdogan i jego islamistyczna partia AKP wprowadzili trochę związanych z islamem restrykcji dotyczących sprzedaży alkoholu. W roku 2021 zakazano sprzedaży alkoholu w Ramadanie, oficjalnie z powodu lockdownu, ale odczytane to zostało jako ukłon w kierunku konserwatystów. Utrudniono też wydawanie zezwoleń na sprzedaż alkoholu.

Strona 5pillarsuk.com jest znana z poglądów islamistycznych i salafickich. Jej twórcy popierają mizoginistyczne poglądy Andrew Tate’a. W lutym podżegała muzułmanów w Wielkiej Brytanii do działań przeciwko rzekomemu „zbezczeszczeniu Koranu”.

Autorstwo: Jan Wójcik
Na podstawie: Dailyo.in, Twitter.com
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.