Turcja zagrzmiała

Opublikowano: 27.10.2023 | Kategorie: Polityka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3521

Na poniższe słowa wygłoszone w parlamencie przez prezydenta Turcji do zgromadzonych, Izrael natychmiast odpowiedział, uznając wypowiedź Erdogana za przejaw poparcia udzielonego Hamasowi.

„Hamas nie jest żadną organizacją terrorystyczną, ale grupą wyzwoleńczą broniącą swej ojczyzny i kultury. Mieliśmy w planie udać się do Izraela, ale zrezygnowaliśmy. Zachodni politycy postanowili zgodnie nazwać Hamas organizacją terrorystyczną. Wołam stąd do Izraela: hej, czy to nie wy jesteście taką organizacją? Nasze relacje byłyby inne, gdyby was było stać na lepsze propozycje. Dzisiaj wiemy, że nasza dobra wola została nadużyta przez nich (Izrael). Pora wreszcie mówić otwarcie o sytuacji, w której nie dostrzega się cierpienia i śmierci kobiet, dzieci brutalnie mordowanych każdego dnia, usprawiedliwiając przy tym własną masakrę kilkoma wcześniejszymi akcjami Hamasu. To nie jest sprawiedliwe. Tych czynów nawet nie można ze sobą porównywać. Świat znajduje na to różne wytłumaczenia, co wynika z dziedzictwa europejskiej krwawej przeszłości historycznej. Jesteśmy zgodni, że ataki Izraela popełniane na ludności w Gazie są bezlitosnym okrucieństwem wynikłym z choroby umysłowej tych, co ich dokonują i tych, którzy ich popierają. Jako jedyny naród świata, Turcy nigdy nie przejawiali rasizmu. Społeczeństwo Izraela o tym wie najlepiej. Jesteśmy jedynym regionem, gdzie Żydzi żyli przez stulecia, a antysemityzm był nieobecny” – powiedział Erdogan.

Rzecznik izraelskiego ministerstwa spraw zagranicznych zapewnił, że tak oburzające słowa Erdogana nie zmienią oceny i taktyki Izraela. Winą za masowe ofiary obarczył Hamas, twierdząc, że jest gorszy od ISIS, bowiem ucieka się do brania zakładników, by traktować ich jak żywe tarcze. Do takiej oceny przyłączył się wicepremier Włoch Matteo Salvini, komentując słowa tureckiego przywódcy jako żenujące i z pewnością nieredukujące napięcia. Dodał, że Włochy złożą formalny protest na ręce wezwanego ambasadora.

Turcja zawrzała gniewem po sfilmowanych przykładach barbarzyńskich ataków w Gazie, zwłaszcza ukazujących zrównane z ziemią zbombardowane dzielnice mieszkalne, gdzie pod gruzami życie straciło 1400 Palestyńczyków. Prezydent wezwał do natychmiastowego przerwania ognia, jak również poparł powszechne wielotysięczne wiece organizowane na całym świecie. Oskarżył Izrael o niezdolność rozumienia gestów pokojowych Turcji. Poza słowami potępienia działania Izraela, Turcja wysłała pomoc humanitarną, deklarując też gotowość wzięcia udziału w mediacjach. Prezydent przypomniał także, że Turcja zawsze popierała rozwiązanie istnienia dwóch państw.

Opracowanie: Jola
Na podstawie: YouTube.com
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Szurnięty Mędrzec 28.10.2023 07:12

    “Turcy nigdy nie przejawiali rasizmu” PRZEPRASZAM, a masakra Greckiej Smyrny w 1922 przeprowadzona przez wojska Tureckie, albo rzeź Ormian przeprowadzona przez Osmanów??

  2. najzwyklejszy 28.10.2023 09:24

    Brawo Turcy, dzisiejsi Żydzi to ludobójcy, mordercy, dzieciobójcy, matkobójcy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.