Turcja nie przyjmie imigrantów wydalanych z Grecji

Opublikowano: 20.01.2021 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1255

Turcja odmówiła przyjęcia 1450 osób, które Grecja chciała wydalić do tego kraju zgodnie z umową z 2016 roku. Ankara tłumaczy, że będzie mogła przyjmować wydalonych dopiero po zakończeniu epidemii koronawirusa.

Grecja chce wydalić te osoby, ponieważ wyczerpały już tam procedurę azylową. Na wyspach greckich przebywa w przepełnionych obozach ponad 18 tysięcy osób, które przypłynęły tam z Turcji. Kilkadziesiąt tysięcy nielegalnych imigrantów Grecja przeniosła na ląd stały.

W ubiegłym roku odesłano do Turcji tylko 139 osób, ale po marcu i wybuchu epidemii wydalenia zostały zawieszone. Grecy uważają, że wydaleni mogliby zostać przez Turków przebadani i ewentualnie poddani kwarantannie.

Turcja odmawia przyjęcia wydalanych osób, chociaż zobowiązała się do tego w umowie zawartej z Unią Europejską w marcu 2016 r. Umowa przewidywała, że w zamian za przyjmowanie odesłanych z Grecji nielegalnych imigrantów, otrzyma od Unii miliardy euro. Grecja zapowiedziała, że zwróci się o interwencję do Komisji Europejskiej.

W poprzednich latach liczby wydalanych do Turcji były również niewielkie, a spowodowane to było bardzo powolnym działaniem greckiej biurokracji, rozpatrującej wstępne wnioski azylowe. W ubiegłym roku doszła do tego epidemia koronawirusa, która praktycznie wstrzymała deportacje.

Teraz Ateny chcą nadrobić czas, próbując jednocześnie zmniejszyć przeludnienie w obozach dla imigrantów. Epidemia ograniczyła, ale nie powstrzymała natomiast nielegalnych imigrantów – przypłynęło ich do Grecji 19 600, o 78% mniej niż w roku 2019. Są to głównie obywatele Syrii, Afganistanu oraz Turcji.

Stosunki grecko – tureckie są bardzo napięte z powodu wierceń, jakie prowadzi Turcja na Morzu Śródziemnym w strefach, które prawo międzynarodowe uznaje za greckie, a które Ankara uważa za swoje. Jest to również główny, ale nie jedyny, czynnik napięcia między Turcją a Unią Europejską, która zapowiedziała wprowadzenie sankcji, jeśli wiercenia się nie zakończą.

Na podstawie: Euobserver.com, InfoMigrants.net
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.