Liczba wyświetleń: 1328
Wiceminister spraw zagranicznych Turcji domaga się zniesienia kanadyjskiego embarga na sprzedaż broni do tego kraju.
Ahmet Yildiz powiedział we wtorek, występując na forum Instytutu Pokoju i Dyplomacji, że kanadyjskie ograniczenia dotyczące eksportu dronów i innych materiałów do Turcji są równoznaczne z nałożeniem sankcji na sojusznika. Yildiz powiedział, że jest tym „rozczarowany”, argumentując, że ogranicza to wysiłki Turcji na rzecz bezpieczeństwa w rejonie Morza Czarnego i Morza Śródziemnego, a także obrony interesów NATO.
Kanada wstrzymała nowe zezwolenia na eksport do Turcji w październiku 2019 r. po wtargnięciu wojsk tego kraju do Syrii i odnowiła embargo w 2020 r., powołując się na dowody, że kanadyjska technologia dronowa wysłana do Turcji została ostatecznie wykorzystane przez Azerbejdżan.
Były attaché wojskowy Kanady w Turcji powiedział, że Ottawa może znieść embargo na broń, jeśli Ankara poprze szwedzkie starania o członkostwo w NATO i jeśli zgodzi się na ograniczenia dotyczące miejsc, w których można używać dronów wykorzystujących kanadyjską technologię.
Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net