Turcja chce zamknięcia polskich szkół Gülena

Opublikowano: 26.02.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 387

Turecki minister do spraw Unii Europejskiej Ömer Çelik powiedział w wywiadzie dla dziennika „Rzeczpospolita”, że Polska powinna zamknąć znajdujące się na jej terenie szkoły należące do duchownego Fethullaha Gülena, a także deportować do Turcji jego zwolenników. Zdaniem Çelika przeciwnik prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana jest bowiem dużo groźniejszy od Państwa Islamskiego.

Çelik udzielił wywiadu kilku polskim mediom, ale największy rozgłos uzyskała jego rozmowa z Jerzym Haszczyńskim z „Rzeczpospolitej”. Turecki polityk mówi w niej, że Polska powinna deportować zwolenników Gülena do Turcji, zamykając przy tym należącego do niego szkoły, które znajdują się na terenie naszego kraju. Zdaniem działacza konserwatywnej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) osoby te stanowią dużo większe zagrożenie od Al-Kaidy czy Państwa Islamskiego, stąd Polska dla własnego bezpieczeństwa powinna przekazać Turcji osoby powiązane z islamskim duchownym.

Zdaniem Çelika organizacje Gülena nie przypominają dobrze znanych organizacji terrorystycznych, ponieważ „inaczej się ubierają” i „wyglądają na nowoczesnych obywateli”, a poza tym najpierw otwierają oni szkoły i zakładają organizacje pozarządowe, aby następnie przeniknąć do różnych struktur. Wśród nich polityk AKP wymienił ministerstwa spraw zagranicznych czy wywiad, a kiedy urosną w siłę, wówczas dokonują prób zamachów stanu tak jak w lipcu ubiegłego roku w Turcji. Turecki minister przestrzegał też przed nabieraniem się na dialog ruchu Gülena z Kościołem czy organizacjami pozarządowymi.

Głównym celem podróży Çelika były jednak spotkania z przedstawicielami Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w postaci ministra Witolda Waszczykowskiego i wiceministra ds. europejskich Konrada Szymańskiego. Waszczykowski stwierdził, że Polska popiera negocjacje akcesyjne Turcji z UE, bo jego zdaniem takie rozmowy doprowadzą do szybszych zmian wewnętrznych w tym kraju.

Na podstawie: rp.pl, tvp.info, msz.gov.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. BrutulloF1 26.02.2017 10:51

    Nie da się ukryć że Gulen to amerykański agent ale ta kanalia Erdogan niszczy armie jako bastion świeckości a to nie zapowiada nic dobrego.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.