Tubylcza koalicja nad Tapajos

Opublikowano: 10.05.2015 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Publikacje WM, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3

Indianie Munduruku, Apiaká, Kayabi i Rikbaktsa wydali wspólne oświadczenie, w którym skrytykowali brazylijski rząd za jego dążenie do destrukcji systemów rzecznych w dorzeczu Tapajos. Cztery plemiona są przeciwne budowie elektrowni wodnych w obrębie ich tradycyjnych terytoriów i sprzeciwiają się wszelkim działaniom mogącym rzutować negatywnie na ich egzystencję i warunki środowiskowe. Munduruku, Apiaká, Kayabi i Rikbaktsa wezwali do wstrzymania budowy czterech tam na rzece Teles Pires – dopływie Tapajos. Ostrzegają przed pogorszeniem jakości wód i przetrzebieniem populacji ryb w następstwie budowy tamy São Manoel.

„Rząd buduje tamy bez kompletnych badań środowiskowych, bez rozpoznania konsekwencji destrukcji natury, tego jak wpłynie to na nasze życie. Autoryzuje budowę zapór bez podania rdzennym mieszkańcom odpowiedzi jak będzie wyglądało ich życie bez ryb, wody, bez polowań. Oni próbują ukryć negatywnym wpływ jaki to będzie miało na nasze życie, rzeki oraz nasze terytoria” – napisali w oświadczeniu.

W wypowiedzi dla dziennika “The Guardian” Indianie powiedzieli, że są gotowi do eskalacji protestu jeżeli ich postulaty będą ignorowane. „Jeśli żądania nie zostaną spełnione, będę musiał zająć teren budowy. Nie mogą robić tego, co robią, bez wysłuchania nas” – powiedział Valdemir Munduruku, jeden z przywódców czterostronnego porozumienia, który wcześniej brał udział w blokowaniu budowy tamy Belo Monte na rzece Xingu. Cztery plemiona które zawarły ze sobą porozumienie historycznie rzecz ujmując często ze sobą rywalizowały i wchodziły w gwałtowne spory. Wzajemne animozje zostały po raz pierwszy zażegnane w XIX. wieku, kiedy zawarły przymierze przeciwko europejskim kolonizatorom, którzy konfiskowali ich ziemię i porywali obracając w niewolników.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Zdjęcie: Fórum Teles Pires (midianinja)
Na podstawie: theguardian.com, racismoambiental.net.br, actualidad.rt.com, amazonia.org.br
Dla: WolneMedia.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
argos1
Użytkownik
argos1

NIEWOLNIK – ciągle “żywe” i funkcjonalne słowo – niestety.
A gdzie są słowa: RÓWNOŚĆ, HONOR I BRATERSTWO? Gdzie jest CZŁOWIEK w tym systemie kapitalistycznych korporacji? Czyżby słowo “socjalny” czyli: dotyczący społeczeństwa, związany z zaspokojeniem potrzeb materialnych i bytowych członków społeczeństwa – czyżby to słowo było obce w obecnej nam czasoprzestrzeni? Czyżby słowo “socjalizm” – było złe same w sobie?
Czyżby LUDZKOŚĆ cofnęła się we własnym rozwoju o ponad 100 lat? Czy to ma być ten opiewany w ogólnodostępnym, odpłatnym przekazie informacji tzw. “rozkwit ludzkości”?
XXI wieku! Wstydź się!! Nasze dzieci i ich dzieci nam tego nie wybaczą!!!