Tsipras za szybką realizacją programu dostosowawczego

Opublikowano: 04.10.2015 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 660

Wybrany ponownie na premiera Grecji Alexis Tsipras oświadczył w sobotę, że Ateny muszą szybko zrealizować żądany przez kredytodawców program dostosowawczy, by odzyskać dostęp do rynków finansowych i pozbyć się międzynarodowego nadzoru. Przemawiając do deputowanych Syrizy po zaprzysiężeniu nowego parlamentu Tsipras zapowiedział, że zamierza tak szybko jak to możliwe zakończyć pierwszy przegląd realizacji uzgodnionego w sierpniu programu pomocowego na kwotę 86 mld euro. Grecja mogłaby wtedy podjąć negocjacje z partnerami ze strefy euro w sprawie redukcji zadłużenia. Aby to osiągnąć, musi do 15 listopada wprowadzić szereg reform dotyczących opodatkowania, emerytur, służby zdrowia, sektora finansowego i usług publicznych, co pozwoli uwolnić kolejną transzę pomocy i dokapitalizować osłabione greckie banki.

“Wprowadzenie programu dostosowawczego nie będzie łatwe. Jesteśmy jednak zobowiązani do podjęcia tych decyzji, choć się nam nie podobają. Są one konieczne dla wyjścia z tego systemu kontroli i natychmiastowego rozpoczęcia dyskusji nad kwestią zadłużenia (…) Naszym głównym celem jest wyjście z tego systemu nadzoru i odzyskanie dostępu do rynku [kredytowego]. Ale niezbędny ku temu warunek stanowi powrót do wzrostu [gospodarczego]” – powiedział grecki premier.

Tsipras dokonał w lipcu spektakularnego politycznego zwrotu, akceptując stawiane przez kredytodawców żądania reform budżetowych, które wcześniej Grecy odrzucili w rozpisanym przez premiera referendum. Zwrot ten spowodował oderwanie się od Syrizy jej lewicowej frakcji, ale we wrześniowych przedterminowych wyborach koalicja Syrizy z niewielkim prawicowym ugrupowaniem Niezależni Grecy utrzymała parlamentarną większość.

Jak zaznacza Reuters, przedstawiciele Unii Europejskiej ostrzegli Grecję, że nie powinna oczekiwać znaczniejszej redukcji zadłużenia w wyniku rozmów, jakie odbędą się po skompletowaniu przez ekspertów UE, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego pierwszego przeglądu realizacji greckiego programu dostosowawczego. Szef funduszu pomocowego strefy euro Klaus Regling powiedział w ubiegłym tygodniu dziennikowi “Financial Times”, że Grecja nie potrzebuje umorzenia długów na dużą skalę i że zapewniono jej już najbardziej korzystne “w światowej historii” warunki zaciągania pożyczek.

Autorstwo: jkl
Źródło: Lewica.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.