Trzęsienie setki metrów pod ziemią

Opublikowano: 18.12.2017 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 241

Pięciu górników z kopalni Mysłowice-Wesoła zostało rannych na skutek trzęsienia ziemi o sile 2,9 w skali Richtera. Pracowali pod ziemią wykonując prace konserwacyjne. Na szczęście wczoraj nie prowadzono tam wydobycia.

Na dole, ok. 670 m pod ziemią, było w chwili wstrząsu 21 osób. Trzęsienie było odczuwalne na powierzchni – zaniepokojeni mieszkańcy miasta, w tym rodziny górników, dzwonili do lokalnego urzędu górniczego. W ostatnich tygodniach doszło w regionie do serii tego typu wstrząśnięć ziemi , co należy do zjawisk naturalnych w terenie górniczym. 23 listopada miało miejsce w tej samej kopalni – 9 górników doznało wtedy obrażeń.

Wczoraj 4 z 5 rannych górników prawdopodobnie szybko wróci do zdrowia, jeden ma jednak połamane nogi, wyciągnięto go na noszach. Wszystkich odwieziono do szpitala. Większość takich wstrząsów nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla pracujących górników, ani nie powoduje szkód w wyrobiskach, jednak zwykle wywołuje obawy.

Nikt nie zapomina, że tąpnięcia tego rodzaju są obok wybuchów metanu i pyłu węglowego, głównymi przyczynami górniczych dramatów. W 1991 r. wstrząs zabił 5 górników z kopalni Halemba, dwa lata później trzęsienie w kopalni Miechowice w Bytomiu zabrało życie 6 osób. W 1995 r. w Rudzie Śląskiej, w kopalni Nowy Wirek zginęło 5 górników i taka sama liczba pracujących pod ziemią rok później udusiła się po tąpnięciu i wypływie metanu w kopalni w Zabrzu.

Najczęstszą przyczyną tąpnięć jest odprężenie górotworu wskutek eksploatacji węgla, co skutkuje uwolnieniem skumulowanej w górotworze energii. Zazwyczaj nie sposób ich przewidzieć.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o