Trwa referendum strajkowe w ZUS

Opublikowano: 24.09.2023 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1480

Związkowa Alternatywa w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych zorganizowała referendum strajkowe. Będzie ono trwać od 14 września do 4 października bieżącego roku. Związek domaga się podwyżki wynagrodzeń zasadniczych brutto o 1200 zł. Referendum będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział co najmniej 50% pracowników i większość opowie się za akcją strajkową.

ZUS przez wiele tygodni kwestionował legalność działań związku. Dlatego związkowcy zlecili Kancelarii Dubois przygotowanie ekspertyzy prawnej na ten temat. Wynika z niej, że blokując spór zbiorowy na tle płacowym, władze Zakładu łamały prawo oraz że przy wygranym referendum akcja strajkowa będzie zgodna z przepisami.

Związkowa Alternatywa w ZUS deklaruje, że jest zdeterminowana i przygotowana do przeprowadzenia strajku. Związek ogłosił, że jeśli referendum zakończy się sukcesem, to jeszcze przed wyborami przystąpi do akcji strajkowej i pracownicy bezterminowo odejdą od biurek.

W ciągu pierwszego tygodnia referendum frekwencja wyniosła około 26%.

Autorstwo: Piotr Szumlewicz
Źródło: Lewica.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. woma123 24.09.2023 23:21

    HI

    Z tego co sobie przypominam, ZUS potrąca jakąś część z naszych składek (rzędu ponad procenta lub dwóch) na utrzymanie własne (czyli za zarządzenie systemem składek na US, UZ, FGŚP itd.). Nie pamiętam jaki to procent i nie jestem w stanie odnaleźć tej informacji grzebiąc w internecie (może to kolejna interwencja Wielkiego Brata?). Jeśli ZUS nie jest w stanie wywiązać się w tej kwocie ze swoich zadań to oznacza ni mniej ni więcej tylko tyle, że czas najwyższy zlikwidować tę instytucję, a zarządzenie naszymi składkami powierzyć profesjonalnie działającej firmie prywatnej. Jestem pewien, że z tej kwoty wystarczy jej na otrzymanie pracowników (w liczbie zapewne dziesięciokrotnie niższej) z godziwym wynagrodzeniem oraz sowitą dywidendę!

    Oczywiście my obywatele musimy posiadać prawną możliwość kontrolowania tej firmy! Nie tak jak teraz, gdy robią dokładnie co chcą. Do mnie kolejny raz wysyłają zawiadomienie listowne, że nadpłaciłem im 1.52 zł i trzeba coś z tym zrobić! Cała machina, godziny pracy urzędników, energia dla komputerów, opłaty pocztowe, i tylko po to aby wyjaśnić nadpłatę 1.52 zł!!! Wiem wiem! Ktoś zaraz napisze że gdybym niedopłacił 1.52 to będę miał prze…ne! To prawda. I jest kolejnym znakiem wskazującym na niewydolność, a wręcz niedołężność tego systemu.

    DuDuS

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.