Trwa praca Trybunału w Hadze

Opublikowano: 22.02.2024 | Kategorie: Polityka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2186

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze kontynuuje prace nad przesłuchaniem świadków z ponad 52 państw. Przesłuchania są kontynuacją toku postępowania wobec zarzutów RPA o ludobójstwo na Palestyńczykach i bezprawną okupację ich kraju przez Izrael. Na te czynności poświęcono bieżący tydzień, a planowane są do 26 lutego 2024 r. W gronie świadków znajdują się przedstawiciele USA, RPA, Chin, Egiptu i Rosji.

Pierwszego dnia prawnicy reprezentujący Palestyńczyków nakreślili obszernie sposób traktowania Palestyńczyków wprowadzeniem zapisów prawa nadającego im odmienny status.

Wypowiedź przedstawiciela USA sugerowała, że decyzja sądu powinna uwzględnić dobro toczących się negocjacji izraelsko-amerykańskich. Nasuwa się natychmiastowo zasada bezstronności rozstrzygnięć sądu, który miałby kierować się jakimkolwiek interesem innej strony. Rzecz w tym, że Ameryka akceptowała teren zajęty przez Izrael po 1967 roku z Jerozolimą jako stolicą, co zadeklarował Donald Trump. Biorąc udział w kroczącej latami okupacji, Amerykanie są współwinni procesu utraty podmiotowości Palestyny. Sąd o wymiarze światowym nie może być do dyspozycji wyjątkowego interesu jakiegoś państwa, niezależnie od obszaru, jaki ono zajmuje, w tym przypadku chodziłoby o uległość wobec koncepcji Pax Americana.

Taktyka Izraela polegająca od wielu lat na wymuszonym transferze rdzennej ludności na inny obszar, jest procederem nielegalnym. Jej skutkiem jest coraz mniej rozpoznawalna tożsamość modyfikowanego w ten sposób obszaru, jak również tożsamość jego mieszkańców. Celowi temu służy między innymi zakładanie osiedli dla nowych mieszkańców. Usprawiedliwianie taktyki przez Amerykę i Izrael jest fortyfikacją systemu.

Przewrotnością retoryki jest ustawiczne podkreślenie przez Izrael chęci zapewnienia własnego bezpieczeństwa i prawa do samoobrony z pozycji agresora. Taka retoryka jest gwarancją bezpieczeństwa i obrony wyłącznie przez napastnika. Zgodnie z zapowiedzią premiera Netanjahu zasada miałaby obowiązywać od rzeki Jordan, po morze Śródziemne jako obszaru całkowicie kontrolowanego przez Izrael. Wyklucza to wszelkie plany niepodległej Palestyny.

Na marginesie sprawy palestyńskiej, całość problemu powinna rzucać jaskrawe światło na projektantów i realizatorów świetlanego i mitycznego „Trójmorza” klinującego Europę. Rosyjski głos w dyskusji jasno deklaruje zasadność zakończenia wszelkich dywagacji przyjęciem granic Izraela z 1967 roku.

Opracowanie: Jola
Na podstawie: YouTube.com [1] [2]
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. pikpok 22.02.2024 10:50

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.