Trumpowi na wieść o 2 mld dolarów „oczy zabłyszczały”

Opublikowano: 02.10.2018 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2847

Prezydent Andrzej Duda tuż po powrocie z USA udzielił obszernego wywiadu tygodnikowi „Sieci”. Publikacja ukazała się dzisiaj. Dowiadujemy się z niej m.in., jak Donald Trump zareagował na wieść o tym, że Polska jest gotowa zapłacić 2 miliardy dolarów za amerykańską bazę. Tekst wywiadu dostępny jest na oficjalnej stronie prezydenta.

Duda wspomina przelotne spotkanie z Trumpem podczas jednego ze szczytów NATO, na którym po raz pierwszy padła propozycja utworzenia bazy USA w Polsce. Trump miał najpierw bez emocji „pokiwać głową”, ale kiedy padła kwota 2 mld dolarów — sprawa przybrała inny obrót.

“Przypomina mi się spotkanie w kuluarach jednego ze szczytów NATO, kiedy mieliśmy niezaplanowaną kilkuminutową rozmowę, co jak na standardy takich spotkań, jest rozmową długą. Powiedziałem wtedy: “Panie Prezydencie, chcielibyśmy mieć stałą bazę amerykańską w Polsce”. Pokiwał głową, ale nie zareagował. Kiedy jednak dodałem: “ale jesteśmy gotowi przeznaczyć 2 miliardy dolarów, żeby ją przygotować”, zobaczyłem błysk w oku. Już była inna rozmowa” — mówi Duda.

Na pytanie o to, na co zostałyby przeznaczone te 2 mld dolarów, Duda odpowiada: „To inwestycja w nasze bezpieczeństwo. Pieniądze wydane na utworzenie stałej bazy wojsk amerykańskich to środki wydane tu na miejscu, w Polsce. Po to, żeby Polska i Polacy byli jeszcze bardziej bezpieczni. Jeśli chodzi o konkrety, to na takie przygotowanie terenu, infrastruktury, wszystkiego, co jest potrzebne, żeby ta baza mogła funkcjonować, żeby była profesjonalna, nie różniła się standardami od innych takich baz wojsk amerykańskich”.

Zapytany wprost o to, czy baza jest wymierzona w Rosję, Duda zręcznie unika odpowiedzi, ale sugeruje: „To jest dla bezpieczeństwa. To jest szukanie możliwości obrony, w przypadku, gdybyśmy zostali zaatakowani. A mamy sąsiadów, którzy zaatakowani zostali i o tym musimy pamiętać”.

Dziennikarze nie omieszkali poruszyć sprawy formy, w jakiej odbyło się podpisywanie wspólnej deklaracji w Gabinecie Owalnym — dlaczego prezydent Polski musiał to robić na stojąco. Andrzej Duda unikał odpowiedzi na to pytanie, rozmówcy jednak nie dali za wygraną i „dopytali” — czy forma podpisania nie mogła być inna?

“Donald Trump jak może unika niepotrzebnej celebry, dąży do pozytywnego domykania spraw. Ja też. I tak to zbudowaliśmy, tak miało być. Mocna, szczera, konkretna rozmowa w Białym Domu, a potem puentująca to deklaracja. Każdy bierze po egzemplarzu i działamy dalej. Liczyła się dla nas siła tego dokumentu, potwierdzenie strategicznego sojuszu w nowych okolicznościach. Przecież świat po tych 10 latach jest inny. Rozmowa była tak dobra, że znacząco się przeciągnęła. Zrezygnowaliśmy z przechodzenia do innej sali. Cel osiągnąłem. Jak ktoś woli się skupiać na tym, że nie siedziałem na złotym tronie, to trudno. Obiecywałem Polakom prezydenturę skuteczną, a nie celebrującą. Słowa dotrzymuję” — odpowiedział Duda.

Autorstwo: Roksana Dworkowska
Na podstawie: Prezydent.pl
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

23
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Aida
Użytkownik

Czy ten człowiek jest poważny?:(
I z czego tu być dumnym, umiejętności negocjacyjne to trzeba mieć, nie polega to na przekupywaniu.

emigrant001
Użytkownik
emigrant001

(Komentarz usunięty z powodu wulgaryzmów i obchodzenia filtra słów wulgarnych – Admin)

lboo
Użytkownik
lboo

@Aida: Umiejętności negocjacyjne Dudy polega na na tym że po tak ewidentnej zdradzie narodu który reprezentuje, obywatele jeszcze go nie wykopali ze stanowiska. Jeśli taki przekręt kosztem naszego bezpieczeństwa i naszych środków przechodzi bez problemu, to czego politycy mają się obawiać?

major
Użytkownik
major

Mam pytanie do administratora tej witryny. Skąd u Pana takie zamiłowanie do re-publikacji tekstów zamieszczanych w szmatławcu Sputnik?
Bo to, że jak mówią o nich Rosjanie “gawnojedy” się tutaj plują i prześcigają w uwielbieniu Putina, to dla mnie raczej zrozumiałe. To darmowi idioci (choć zapewne część może być płatna). Ale żeby Admin każdego dnia umieszczał co najmniej jeden knot z tego gniota to dla mnie dziwne. No chyba, że Pan się bawi tymi tępymi frustratami i udostępniając forum neutralizuje ich, wszak przecież lepiej niech się ich głupota wyleje tu, niżby mieli łamać ławki w parku w ramach KOD-omickich zlotów albo pod Sejmem kopać w barierki.

agama
Użytkownik

Na emerytury podobno nie ma

emigrant001
Użytkownik
emigrant001

@major jak zdejmiesz klapki z oczu to może zobaczysz więcej. Polecam.

major
Użytkownik
major

Drogi Adminie ciekawi mnie jak pojmujesz kwestię MERYTORYCZNOŚCI wypowiedzi oraz unikania obrażania.
Nie muszę się specjalnie zagłębiać w historię forum, żeby przytoczyć liczne przykłady rzeczonych kanonów jakie przytaczasz w regulaminie forum. Ot weźmy choćby dzisiejsze, z tej strony:

(Komentarz oryginalne i ten cytat usunięty z powodu wulgaryzmów i obchodzenia filtra słów wulgarnych. Natomiasty Ty, majorze, nie powinieneś naśladować w komentarzach naruszeń regulaminu, tylko o tym mnie zawiadamiać, skoro wulgaryzmy cię rażą, bo w ten sposób sam łamiesz regulamin – Admin)

Same kwiaty, prawda Panie Admin?
Wiem, że za obecnego rządu odwaga bardzo staniała i jak mówił pan dyrektor w Kabarecie Olgi Lipińskiej “teraz już można”.
Kiedyś, za “najlepszych lat demokracji PO-PSL” zapewne i Pan doświadczył by wrażeń autora strony “Antykomor”o 6.00 nad ranem
Ale teraz już można… wybierasz przecież najciekawsze artykuły, prawda?

lboo
Użytkownik
lboo

@major: W Twoich komentarzach sputnik pojawia się częściej niż na łamach WM :)
Czy to tylko prywatna wendeta, czy może jak sugeruje nick coś więcej?

Jeśli uważasz że ściąganie obcych wojsk i jeszcze płacenie za ich bazy, gdzie jak nikt nie ma wątpliwości na ich działania nie będziemy mieć żadnego wpływu to nie zdrada narodu, to o czym tu dyskutować.
Jak Ci się podoba warszawska, a nie sputnik, to czytaj warszawską. Nie podoba się na WM, to po co czytasz, komentujesz? Jest na pewno wiele portali z profilem który będzie Ci bardziej odpowiadał.
Po co tu przychodzisz, hejtujesz, wyzywasz?

Cosmo
Użytkownik

@major czekamy na propozycje “merytorycznych” stron źródłowych dla admina WM.
1. warszawaskagazeta.pl
.
.
.
.

lboo
Użytkownik
lboo

@Atos: Major próbuje grać na emocjach, to co robi sklasyfikowac można jako mowa nienawiści.

Zobacz ile w komentarzu 02.10.2018 14:55 jest sformułowań próbujących obrazić tych których uważa za wrógów. Ile jest sformułowań prowokujących emocjonalną reakcję. I teraz przeciw komu ta reakcja? Przeciw płatnym trolom Putina? Przecież kogoś kto zajmuje się profesjonalnie kreowaniem opinii nie da sie łatwo obrazić. O kogo więc może chodzić? Moim zdaniem o tych którzy nie popierają ślepopodańczej amerykanom linii naszego rządu. Wrzucając ich do jednego wora z szpiegami próbuje wywołać emocjonalną reakcję i próbuje sprowokować do kłótni czy wyzwisk.
I nie ważne czy robi to swiadomie czy nie, każdy kto próbuje skłócić Polaków, podzielić ich na walczące ze sobą obozy jest wrogiem narodu.
Jeśli Polska ma być silna to musi być w niej miejsce i dla tych którzy kochają Amerykanów i dla tych którzy wolą Putina. Ważne jest żeby każdy pracował na przyszłość naszego narodu. A jak nie chce, droga wolna Tel awiw, Moskwa czy Waszyngton chętnie przyjmą swoje wierne sługi.

MasaKalambura
Użytkownik
MasaKalambura

Błysk w oku oznacza zwyczajnie dil. Inwestycja zbrojeniowa to jest zawsze dwukierunkowy ruch. 2 mld dolcow czy złotych, to dwie dywizje na rok z zapleczem jądrowym.
W samym Kaliningradzie jest sił na równoważnię tej siły. I też zapleczem nuklearnym. Plus s 400 i iskandery przeciw przeciwrakietowe.

Putin to się raczej spodziewał po tych f16 jakie zakupiliśmy, które miały pociągnąć za sobą offset. Miliardy miały być. I są.
Dwa.
Nasze.

Naiwny sądzi, że USA swoich nie wyłoży. Parowanie Ukrainy na naszym terenie zapewne oglądamy. Prosiłbym tych czterech Prezydentów aby wreszczie usiedli do stołu. Może być owalny.

Proponowane tematy:
1. Sprawa Bałtyku w świetle Morza Południowochińskiego.
2. Wojna atomowa czy hydroatomowa, chemiczna czy biologiczna. Na kamienie czy kije? Ekologia i etymologia.
3. Jak odłożyć Armagedon na inną wreszcie okoliczność geograficzno-historyczną. Czy zawsze musi zaczynać się tutaj?

Xman
Użytkownik
Xman

Bardzo dobrze że powstanie ta baza nie tylko ze względu na daleką przyszłość ale ze względu na obecną sytuację w Europie. Projekt zbudowania z UE Federacji Europejskiej, czyli przekształcenia jej w jedno państwo, został bardzo zachwiany przez państwa takie jak Polska, Czechy i Węgry. Jednak ten proces jest nieodwracalny ze wzgledu na miliony emigrantów którzy już są w Europie. Poza tym promuje się z calą mocą propagandę a to co się dzieje obecnie w Szwecji to jest masakra jak na takie państwo. Mi jest żal tych Szwedów. Dlatego Kaczyński montuje już Trójmorze które ma być naszą odskocznią gdy zostaniemy zmuszeni bądź sami wyjdziemy z UE. Jednak abyśmy jako kraj czuli sie bezpiecznie jako sąsiedzi neomarkstowskiego wielkiego tworu złożonego z wielu państw to musi tu być baza USA. Koniec i kropka.

Xman
Użytkownik
Xman

@Atos “Trójmorze jest finansowane przez Unie Europejską” BUhahahahaha :D I kto tu jest nawiedzony ?

major
Użytkownik
major

@ Atos 02.10.2018 21:53
Rozumiem Twoją reakcję. Ona pozostaje w poetyce Sputnikowskiej Związku Radzieckiego Putina. Przeciwników osadza się tam w psychuszkach z rozpoznaniem: schizofrenia bezobjawowa lub prościej wysyła się na kładbiszcze
@ lboo 02.10.2018 19:14
Każdy rozgarnięty Polak ma w pamięci 1939r. W tym znaczeniu patriotyzm jest swoistą wendettą wzmocnioną obserwacją poczynań sąsiadów. Mój nick nie ma tu żadnego znaczenia.
USA nie doprasza się o przyjazd do nas. Wojska Amerykańskie nie są dla nas wrogiem. Mamy innych wrogów i chwatit!
Każdy, kto ma czyny mózg wie, że bezpieczeństwo nie ma ceny. Cenę ma wojna. Czym jest 2 lub 3 mld $ wobec setek miliardów jeśli nie bilionów strat w majątku i ludziach uczynionych nam przez naszych sąsiadów? W 1939 roku Polska chętnie by dała równoważnik dzisiejszych baz Amerykańskich by uniknąć tego co ją spotkało. No, ale obawiam się że albo tego nie pojmujesz, albo jesteś bezwiednym narzędziem Putinowskich planów.
@Cosmo 02.10.2018 22:02
Chętnie Ci podpowiem co jeszcze warto czytać, żeby widzieć świat inny niż ten zamglony przez politycznych spadkobierców paktu Ribbentrop-Mołotow.
Powiem Ci też, że to co ja piszę nie jest mową nienawiści. Jest głosem nawołującym do opamiętania tych, którzy świadomie lub nie, wpisują się w antypolską retorykę. Im trzeba dosadniej powiedzieć, żeby nie szli ta drogą, bo błądzą. I to wszystko.
@Atos
Masz racje w ostatnim zdaniu (pisownia oryg.) “z otepialymi fanatykiem nie warto dyskutować”
Ten wpis będziemy traktować jako Twoje forumowe epitafium. Żegnaj!

Xman
Użytkownik
Xman

@Atos vice versa. Ty nie wierzysz w żadne możliwości naszego kraju. Jesteś zakompleksionym, bezjajecznym frajerem jak dla mnie.

Cosmo
Użytkownik

@major Nadal czekamy na merytoryczne źródła z których należy czerpać jedyną, słuszną wiedzę nie skażoną ruską propagandą

lboo
Użytkownik
lboo

@major: W czasie 2 wojny światowej machiny wojenne ZSRR i Niemiec w sztucznie wywołanej wojnie starły się przez co jednym z najbardziej zniszczonych krajów był właśnie nasz. Machiny wojenne tych krajów hojnie sponsorowane przez Amerykanów, a w zasadzie przez żydowskie rodziny. Można nawet powiedzieć że stworzone przez tych finansistów. Wszystko to po to żeby USA zdobyły przewagę ekonomiczną i militarną dzięki likwidacji konkurencji. Co zresztą zadziałało bardzo skutecznie.
Plus jeszcze nieoceniona pomoc z zachodu taką jak udzieliła nam Anglia która też sporo włożyła wysiłku żeby ta wojnę wywołać a potem odebrała sobie w naszym złocie dole za swoją “pomoc” w wojnie.
A wy kolejną wojnę chcecie wywołać, ciekawe czy pomyśleliście na czyim terenie będzie ta wojna. Nic was historia nie nauczyła, a więc pewnie trzeba ją będzie powtarzać do skutku.
Teraz jak nigdy finansistom siedzącym w USA potrzebna jest wojna która zredukuje potencjał ekonomiczny Rosji, Europy i Chin. Coraz więcej krajów odchodzi od dolara ich czas się już kończy i doskonale o tym wiedza.
Nie wiem czy celowo hejtujesz, siejesz podziały, nienawiść i nakręcasz kolejną wojnę, czy naprawdę w to wierzysz. Nie ma to znaczenia, każdy dostanie na co zasłużył. Na szczęście coraz mniej ludzi wierzy w bajki o wolności sprawiedliwości i dobrobycie które dostaniemy jak tylko będziemy wiernie służyć imperiom z za wielkiej wody. Ile zostało z tego dumnego walecznego narodu który tak kiedyś cenił wolność. Czy przyjdzie nam już zawsze włazić w tyłek silniejszym?

MasaKalambura
Użytkownik
MasaKalambura

Aby nie dać się wodzić propagandowym manipulantom wszystkich stron, należy ćwiczyć nieczytanie nie słuchanie i nie oglądanie opinii udających wiadomości (nie mylić z tytułem audycji). Należy skupiać uwagę wyłącznie na faktach (nie mylić z tytułem audycji) opinie wyłączając lub zagłuszając. To technika kontroli i selekcji informacji już na etapie przyswajania. To technika medytacyjna. Polegająca na utrzymywaniu stałej swiadomosci jakości informacji docierającej do ośrodków decyzyjnych w mózgu. Wymaga utworzenia w umyśle dodatkowej niezwykle wydajnej komory selekcyjnej.

Mozna ją wesprzeć ćwiczeniem unikania i nie przyswajania bloków reklamowych. To ten sam ściek.

Warto by na portalach internetowych graficznie rozdzielać opinie od faktów. Choćby kolorem czy inną czcionką. To dla mniej rozgarniętych odbiorców. Inteligentni muszą się nauczyć używać tak swej inteligencji. Superinteligentnym polecam studia nad podświadomością i kontrolą jej wpływu. Bo manipulanci wszelakiej maści na podświadomość (poprzez emocje) naciskają. A podświadomość rejestruje wszystko. Stąd konieczność przesunięcia części uwagi w stronę podświadomości.

emigrant001
Użytkownik
emigrant001

Przeczytałem chyba wszystkie komentarze ale wynika z tego obraz smutny. Wsztscy myślą, że kolejna wojna będzie podobna do poprzedniej. Nic z tych rzeczy. Kolejna wojna będzie ostatnia i w żadnym wypadku nie podobna do poprzednich. Po pierwsze należy zrobić wszystko aby do niej nie doszło a po drugie zrobić wszystko aby nie toczyła się na terenie Polski, bo Polaków później już nie będzie. Naiwni sadzą, że w razie czego pomogą nam Amerykanie chyba, że jak w 39′ Anglicy. Amerykanie owszem będą walczyć do ostatniego Polaka i Rumuna a później wrócą do domu. Nawet jak powstanie fort trump to żaden amerykański żołnierz nie będzie słuchał polskich rozkazów i potrzeb, za to na nasz kraj spadnie więcej rakiet. Co może się stać jak jednak durni Polacy ten fort wybudują. Będzie to zerwanie traktatu z 1990 roku o zakazie stałych baz Nato na terenie byłego układu Warszawskiego. Wówczas Rosjanie też przestaną przestrzegać traktatu o gwarancji granic Ukrainy i po zajęciu Donbasu zajęcie całej Ukrainy zajmie im może tydzień. Wówczas zrealizuje sie plan Putina aby przywrócić granice ZSRR a wtedy powstanie realne zagrożenie ze strony Rosji, ba na dziś takiego nie ma. Poza tym aby czuć się bezpiecznie trzeba silnej armii, której nie ma a naiwni myślą, że ktoś nas obroni. Nic takiego się nie stanie, a takie myślenie sprowadzi na Polaków tragedię gorszą niż ta z ostatniej wojny. Amerykański fort to prezent dla Putina. Zamiast budować drażniący fort, lepiej porozumieć się z Putinem w ramach własnego bezpieczeństwa, tak jak to robi Orban. Będzie i taniej i bezpieczniej i bez Amerykanów dla których Polska to kawałek planszy.

lboo
Użytkownik
lboo

@emigrant001: “Wsztscy myślą, że kolejna wojna będzie podobna do poprzedniej.”

Ja nie :)

Cosmo
Użytkownik

Emigrant dobrze pisze. Umiesz liczyć – licz na siebie. Polać mu.

emigrant001
Użytkownik
emigrant001

@Atos mam dziś sporo wolnego czasu od rana aż do południa.
PZDR

agama
Użytkownik

“Wówczas zrealizuje sie plan Putina aby przywrócić granice ZSRR a wtedy powstanie realne zagrożenie ze strony Rosji”

Serio? Propaganda jak z TVP. Putina nie interesuje poszerzanie granic ani wojny, tylko obrona Rosji przed ponownym zniszczeniem przez Zachód (stamtąd przyszły idee komunizmu, obecnie za pomocą bomb i kolorowych rewolucji szerzy się idee demokracji przedstawicielskiej, która jest w istocie polityczno-korporacyjną dyktaturą garstki bogatych wariatów). Rosja będzie groźna jeśli zostanie sprowokowana do wojny, np. ustawianiem pod jej granicami tarcz antyrakietowych wyposażonych alternatywnie w atomówki…