Trump zgodził się by Izrael zabił irańskiego generała

Opublikowano: 06.01.2018 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 747

Według “Ha’aretz” i innych mediów izraelskich, Stany Zjednoczone dały Izraelowi zielone światło na zabicie generała Ghasema Solejmaniego, dowódcy operacji zagranicznych irańskich Strażników Rewolucji. Solejmani dowodził oddziałami irańskimi w Syrii, które odznaczyły się w walce przeciw Państwu Islamskiemu. Obecność irańska w sąsiednim kraju wydaje się Izraelowi „niebezpieczna”.

Izraelczycy chcieli go zabić już trzy lata temu , gdy przebywał pod Damaszkiem, jednak administracja Obamy, zaangażowana w negocjacje z Iranem o jego programie atomowym, ostrzegła wtedy Teheren, co uniemożliwiło izraelską akcję. Incydent podzielił wtedy głęboko służby wywiadowcze obu sojuszników. Jednak prezydent Trump, który podpisał niedawno antyirańską „umowę strategiczną” z Izraelem zgodził się, że Solejmani „stanowi zagrożenie dla interesów obu krajów w regionie”.

Widmo wojny przeciw Iranowi niepokoi w ONZ i w Europie. Iran oskarża USA, Izrael i Arabię Saudyjską o ingerencję w wewnętrzne sprawy kraju, w związku z kilkudniowymi protestami socjalnymi, które w kilku miejscach doprowadziły do zamieszek i ofiar śmiertelnych. Prezydent Francji Emmanuel Macron, obrońca układu o irańskim programie jądrowym, oświadczył dziś, że „linia polityczna Stanów Zjednoczonych, Izraela i Arabii wobec Iranu może doprowadzić do wojny”, z czym zgodził się przebywający akurat w Paryżu prezydent Turcji Recep Erdogan.

Izrael zaprzeczył, jakoby brał udział w organizacji zamieszek w Iranie, ale poparł je jednoznacznie, wyrażając nadzieję, że doprowadzą one do obalenia obecnego rządu. Izrael poparł USA, które zwołały Radę Bezpieczeństwa ONZ, by podjęła rezolucję potępiającą Iran za stłumienie zamieszek. Zdaniem Rosji taki wniosek oznacza ingerencję Amerykanów w wewnętrzne sprawy Iranu, nie ma więc szans na przejście. Napięcie wokół Iranu wzmogło się po oskarżeniach saudyjskich, jakoby to Iran dostarczył obrońcom Jemenu rakiet balistycznych. Iran temu zaprzecza, jednak Arabia, która przechwyciła dziś kolejny pocisk lecący z Jemenu, podtrzymuje swoje zarzuty.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.