Trump zaostrza sankcje wobec Kuby

Opublikowano: 24.09.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 483

Prezydent USA Donald Trump ogłosił nałożenie nowych sankcji na Kubę, które m.in. zabraniają Amerykanom przebywania w nieruchomościach należących do kubańskiego rządu oraz ograniczają import kubańskich cygar i alkoholi. W tle decyzji chęć podlizania się kubańskim emigrantom z Florydy – potencjalnym wyborcom w zbliżających się wyborach prezydenckich.

O nowych restrykcjach Trump poinformował podczas ceremonii uhonorowania weteranów zorganizowanej przez CIA inwazji uchodźców kubańskich w Zatoce Świń z 1961 roku. Miała ona za cel obalenie rządu Fidela Castro i ponowne poddanie wyspy wpływom USA, jednak zakończyła się wielką klęską oddziałów desantowych. Uzasadnienie decyzji Trumpa było oczywiście utrzymane w tym samym groteskowym tonie, co rzekome motywacje wszystkich dotychczasowych amerykańskich sankcji wobec Kuby, począwszy od pierwszych w 1960 roku. „Dzisiaj, w ramach naszej nieustającej walki z komunistyczną opresją, ogłaszam, że ministerstwo skarbu zabroni podróżnym z USA przebywania w nieruchomościach należących do rządu kubańskiego. Ograniczamy również import alkoholu i kubańskiego tytoniu” – powiedział prezydent USA.

Na tym jednak absurdalny humor nie opuścił Donalda Trumpa – wyraził on również przekonanie, że „wolność zwycięży złowrogie siły komunizmu i zła w wielu różnych formach” oraz zadeklarował, że „odwagę weteranów uhonoruje także nieugiętością swojej administracji w walce z komunizmem i socjalizmem”, a sam „zawsze wspiera wszystkich Kubańczyków, Nikaraguańczyków i Wenezuelczyków w walce o ich wolność”.

Od czasu objęcia urzędu w styczniu 2017 roku Trump regularnie podejmuje kroki w celu zaostrzenia ograniczeń nałożonych na Kubę, które zostały złagodzone przez jego poprzednika Baracka Obamę. W czerwcu 2019 roku prezydent ogłosił zakaz zatrzymywania się amerykańskich wycieczkowców na wyspie, a we wrześniu Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na przywódcę Komunistycznej Partii Kuby i byłego Przewodniczącego Rady Państwa Raula Castro. Obecna decyzja ma niewątpliwie związek ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi. Jednym najważniejszych pól starcia między urzędującym prezydentem a kandydatem Demokratów Joe Bidenem będzie stan Floryda, zamieszkiwany przez setki tysięcy potomków zamożnych Kubańczyków, którzy opuścili wyspę po zwycięstwie rewolucji. Ciągle silne są wśród nich nastroje antykomunistyczne. Uhonorowanie weteranów z Zatoki Świń i ciosy wymierzone w rząd Kuby ma w założeniach Trumpa służyć zdobyciu ich poparcia w nadchodzących wyborach.

Sam nastrój na „walkę z opresją” o „demokrację” i „wolność” opuścił jednak chwilę później Trumpa, gdy został na konferencji prasowej zapytany, czy może zadeklarować, że w wypadku wyborczej porażki przekaże władzę w sposób pokojowy. „Zobaczymy, co się stanie” – odpowiedział prezydent USA i w swoim stylu zaczął zarzucać oponentom (oczywiście bez żadnych dowodów) chęć sfałszowania wyborów.

Autorstwo: Dominik Pieniądz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.