Trump nie zamierza ułaskawić Assange’a

Opublikowano: 19.01.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1256

Prezydent USA Donald Trump nie planuje ułaskawienia założyciela WikiLeaks, Juliana Assange, podała telewizja Fox News. Według stacji Donald Trump zamierza ułaskawić od 50 do 100 osób przed końcem swojej kadencji prezydenckiej.

W niedzielę w Białym Domu odbyło się spotkanie, na którym ustalono ostateczną listę osób, które Donald Trump zamierza ułaskawić, i których karę zamierza złagodzić. „Pomimo aktywnej kampanii WikiLeaks, mającej na celu uzyskanie ułaskawienia dla jej założyciela Juliana Assange’a, jego ułaskawienie przez prezydenta nie jest spodziewane” – podał kanał w oświadczeniu.

Jednocześnie, jak zauważa stacja, raper Lil Wayne znalazł się na liście osób, które prezydent zamierza ułaskawić, a kwestia ułaskawienia byłego doradcy Trumpa Stephena Bannona „zostanie rozwiązana później”.

Bloomberg wcześniej informował, że Trump przygotował obszerną listę osób, które chce ułaskawić przed odejściem z urzędu prezydenta, na której prawdopodobnie umieścił siebie, a także swoich bliskich, przyjaciół i dwóch znanych raperów. „New York Times” poinformował również, że Trump omawiał możliwość ułaskawienia samego siebie przed upływem kadencji 20 stycznia.

Prezydenckie ułaskawienie w Stanach Zjednoczonych nie podlega odwołaniu. Wielu prezydentów skorzystało z tego uprawnienia, aby zdjąć oskarżenia ze skazanych, w tym swoich zwolenników politycznych.

Julian Assange, oskarżony o molestowanie seksualne i gwałt w Szwecji w 2010 roku, od czerwca 2012 roku ukrywał się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie w obawie przed ekstradycją. Rankiem 11 kwietnia 2019 roku został zatrzymany na wniosek Stanów Zjednoczonych. Od tego czasu Assange jest przetrzymywany w więzieniu o zaostrzonym rygorze Belmarsh. Rozprawa ekstradycyjna rozpoczęła się 2 maja 2019 roku. Wkrótce potem władze USA ogłosiły, że postawiły Assange’owi nowe zarzuty za 17 naruszeń przepisów o szpiegostwie i ujawnianiu tajnych informacji. W przypadku ekstradycji do Stanów Zjednoczonych Assange’owi grozi do 175 lat więzienia.

4 stycznia sędzia Centralnego Sądu Karnego w Londynie Vanessa Baraitser odmówiła ekstradycji Assange’a do USA, prawnicy strony amerykańskiej zapowiedzieli, że podważą tę decyzję. 6 stycznia sąd w Westminster odmówił zwolnienia Assange’a za kaucją, pozostanie on w więzieniu do czasu odwołania USA w sprawie jego ekstradycji. Odmówiono mu zwolnienia za kaucją, ponieważ wcześniej naruszył warunki zwolnienia. Sąd oddalił wszystkie wcześniejsze wnioski prawników z tych samych powodów.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 4,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
SZS
Użytkownik
SZS

A skazali go ?
Na razie, to tylko w Polsce ułaskawia się niewinnego (Kamińskiego)….