Trump grozi Arabii Saudyjskiej konsekwencjami

Opublikowano: 15.10.2018 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 4387

Śmierć saudyjskiego dziennikarza gazety “Washington Post’, Dżamala Chaszodżdżiego, może stworzyć podziały pomiędzy dotychczasowymi sojusznikami. Krytyk saudyjskiego reżimu zaginął w nieznanych okolicznościach, a oskarżenia padają właśnie w kierunku Arabii Saudyjskiej.

Zaginiony dziennikarz transmitował swoją wizytę w konsulacie smartzegarkiem do chmury w sieci
i na telefon komórkowy w rękach jego dziewczyny, która zawiadomiła policję

Wszystko zaczęło się 2 października, gdy Jamal Khashoggi wszedł do konsulatu Arabii Saudyjskiej w Stambule. Od tego czasu, ślad po nim zaginął. Turcja zarzuca Saudom torturowanie i zamordowanie Chaszodżdżiego oraz wywiezienie zwłok z konsulatu. Arabia Saudyjska oczywiście zaprzecza oskarżeniom, choć miała motyw, aby uciszyć dziennikarza.

Państwa zachodnie domagają się „uczciwego” śledztwa, aby ustalić, kto stoi za zaginięciem i ewentualnym zamordowaniem Chaszodżdżiego. Donald Trump stwierdził, że Arabię Saudyjską czekają poważne konsekwencje, jeśli okaże się, że to ona stoi za uciszeniem dziennikarza, ale szybko wykluczył możliwość zawieszenia kontraktów zbrojeniowych, która zaszkodziłaby USA.

Rijad utrzymuje, że nie ma nic wspólnego z zaginięciem Chaszodżdżiego. Jednak same zarzuty zdążyły już zaszkodzić saudyjskiej giełdzie, a zaplanowane na 23 października forum inwestycyjne w stolicy Arabii Saudyjskiej zostało zbojkotowane przez znane amerykańskie i brytyjskie media oraz ważnych gości, w tym przez prezydenta Banku Światowego, Jima Yong Kima.

Kwestia dziennikarza gazety “Washington Post” może poważnie zaszkodzić wzajemnym relacjom między Arabią Saudyjską a Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią. Choć reżim agresywnie bombarduje Jemen korzystając z amerykańskiego i brytyjskiego uzbrojenia, bez skrupułów zabija cywilów i doprowadził do wielkiej katastrofy humanitarnej w tym kraju, dopiero śmierć jednego człowieka, Dżamala Chaszodżdżiego, może sprawić, że Zachód ukarze Arabię Saudyjską, która jest przewodniczącym komitetu ONZ ds. Praw Człowieka.

Autorstwo: John Moll
Zdjęcie: Free-Photos (CC0)
Na podstawie: CBSNews.com
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
kuralol
Użytkownik

Tak wygląda prawdziwe oblicze religii pokoju. Muzułmanie niszczą groby żołnierzy polskich z II wojny światowej w Libii. Czy ktoś z osób widocznych na filmie za moment nie będzie emigrantem w Europie? https://www.youtube.com/watch?v=tHtqMfd3SeM

Hassasin
Użytkownik
Hassasin

Jakby była odpowiednia wola to sprawę można by było wyciszyć, ale jej nie ma. Zmiana narracji ? A jak tak to w jakim celu ? Wojna sunnitów z szyitami ? Szykowanie bankrucytwa dolara ? Dopompowywują ciśnienie i tak już mocno nadmuchane na BW ?