Triumf nacjonalistów na Korsyce

Opublikowano: 05.12.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 975

Zwolennicy większej niezależności Korsyki od Francji mogą triumfować po wczorajszej pierwszej turze wyborów lokalnych. Koalicja „Dla Korsyki” otrzymała bowiem blisko 45 procent głosów, co oznacza, że już przed drugą turą, która odbędzie się w przyszłą niedzielę, może się ona cieszyć większością absolutną w korsykańskim parlamencie. Jej liderzy twierdzą przy tym, że proces uzyskiwania niepodległości przez wyspę powinien potrwać kolejnych dziesięć lat.

Lista „Dla Korsyki” otrzymała wczoraj dokładnie 45,36 proc. głosów, czyli już po pierwszej turze wyborów ma ona większość absolutną i może bez większych problemów wyczekiwać na ostateczne wyniki po drugiej turze, która będzie miała miejsce w najbliższą niedzielę. Koalicyjny komitet tworzą dwie partie, a więc umiarkowani zwolennicy autonomii z ugrupowania Femu a Corsica oraz radykalni zwolennicy niepodległości z lewicującego stronnictwa Corsica Libera.

Na drugim miejscu uplasowała się regionalistyczna prawica pod przywództwem Jean-Martina Mondoloniego z 14,97 proc. głosów, na trzecim niezależni kandydaci prawicy wspierani przez francuską centroprawicową formację Republikanów z 12,17 proc., zaś w niedzielnej drugiej turze wyborów wezmą jeszcze udział przedstawiciele „Naprzód Republiko!”, czyli ugrupowania stworzonego przez francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona, którzy otrzymali 11,26 proc.

Wśród głównych postulatów zwycięskiego ruchu znajduje się zwiększenie autonomii regionu, uznanie korsykańskiego jako języka urzędowego, a także amnestia dla więźniów politycznych przebywających w aresztach za występowanie przeciwko francuskiemu państwu. Liderzy „Dla Korsyki” nie uciekają jednak od pytań o niepodległość wyspy, która ich zdaniem powinna zostać ogłoszona w ciągu kolejnych dziesięciu lat.

Na podstawie: Lefigaro.fr, Francetvinfo.fr
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.