Triumf agrobiznesu, zagrożone prawa człowieka i bezcenne lasy

Opublikowano: 03.01.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2776

Gdy tylko Jair Bolsonaro dostał do ręki prezydenckie uprawnienia, natychmiast zabrał się za realizację obietnic z kampanii wyborczej. Wielki biznes rolniczy oraz Kościoły ewangelickie, które go wspierały, dostają to, o czym marzyły, chociaż skutki będą tragiczne, nie tylko dla Brazylii.

Inauguracja Bolsonaro odbyła się 1 stycznia w Brasilii. Już kilka godzin po jej zakończeniu nowy prezydent przystąpił do pracy: wydał dekrety wykonawcze, które pozostaną w mocy przez 120 dni, chyba że Kongres postanowi je ratyfikować na stałe. Uderzają w grupy, którym Bolsonaro jawnie groził podczas kampanii wyborczej – rdzennych mieszkańców Brazylii, społeczność Quilombolas (czyli potomków niewolników) i społeczność LGBT.

Pierwszy dekret dotyczący wyznaczania terenów należnych rdzennym ludom oraz Quilombolas. Do tej pory wnioskami o uznanie konkretnych ziem za należące do tych społeczności zajmowała się FUNAI – agencja do spraw ludów rdzennych, w strukturze Ministerstwa Sprawiedliwości. Dekret Bolsonaro przenosi rozpatrywanie tych spraw z wyspecjalizowanej komórki do Ministerstwa Rolnictwa. Kto stoi w nowym rządzie na jego czele? Tereza Cristina, przedstawicielka potężnego biznesu rolniczego, który najchętniej w ogóle wysiedliłby rdzennych mieszkańców.

Do Ministerstwa Rolnictwa, które w nowych warunkach będzie służyć – nie ma ku temu żadnych wątpliwości – wyłącznie interesom wielkich farmerów, przeniesiono również Służbę Leśną. Do tej pory była ona częścią Ministerstwa Środowiska i miała w swoich obowiązkach dbałość o zrównoważone korzystanie z zasobów leśnych. Jeśli efektem będzie zgoda na szybsze wycinanie Puszczy Amazońskiej i ogólnie rozszerzenie zakresu eksploatacji równikowych lasów, a do tego właśnie sprawy zmierzają, decyzja Bolsonaro będzie mieć tragiczne skutki dla całej ludzkości. Według brazylijskiej organizacji Observatorio do Clima, grupującej 45 organizacji pozarządowych broniących praw człowieka i upominających się o środowisko, Bolsonaro poszedł w ataku na prawa rdzennych ludów oraz w spełnianiu politycznych zamówień biznesu rolnego jeszcze dalej, niż brazylijska junta z lat 1964-1985.

Dobrym komentarzem do kierunku działań Bolsonaro jest również opublikowana na “Twitterze” karykatura, na której z brazylijskiej flagi wycięto całe zielone pola, symbolizujące przyrodę.

Bolsonaro nie zwlekał również z pognębieniem społeczności LGBT, którą nieustannie atakował podczas swojej kampanii. Jego dekret wydany również w dniu inauguracji zamyka sekretariat promocji i obrony praw człowieka, który dotąd działał w strukturze Ministerstwa Praw Człowieka i zajmował się m.in. tematyką mniejszości seksualnych. Ministrem praw człowieka u nowego prezydenta została ewangelicka pastor Damares Alves, skrajna konserwatystka.

Jak informuje brazylijska prasa, nowy prezydent nosi się również z zamiarem zlikwidowania komórki Ministerstwa Oświaty, która zajmowała się promocją tolerancji i otwartości w szkołach.

“Bolsonaro zaczął rządy w najgorszy możliwy sposób” – pisze na “Twitterze” była minister środowiska w rządzie Partii Pracujących Marina Silva, działaczka lewicowa i proekologiczna.

Autorstwo: MKF
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.