Transseksualiści nie zagrają w kobiece rugby

Opublikowano: 22.10.2020 | Kategorie: Kultura i sport, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 591

Światowa Federacja Rugby wydała oficjalny zakaz uczestniczenia biologicznych mężczyzn w kobiecych rozgrywkach rugby. Tym samym transseksualiści nie będą mogli rywalizować z kobietami w oficjalnych meczach tej dyscypliny. Przeciwko tej decyzji wystąpiła jednak część krajowych federacji, zapowiadając kontynuację swojej „równościowej” polityki.

Od wielu lat osoby transseksualne naciskają na wszystkie dyscypliny sportowe, aby umożliwić w nich występy osób po operacji zmiany płci. W niektórych wypadkach krajowe federacje pozwalają na rywalizację mężczyzn z kobietami (lub na odwrót) nawet bez sprawdzania, czy rzeczywiście doszło do takiego zabiegu. Wątpliwości w tej sprawie postanowiła ukrócić Światowa Federacja Rugby.

Zdecydowała ona, że mężczyźni podający się za kobiety nie będą mogli występować w oficjalnych rozgrywkach przeznaczonych dla płci żeńskiej. Każda z narodowych federacji będzie mogła podjąć decyzję na temat ligowych występów na niższych szczeblach, lecz z pewnością nie będzie to akceptowane na szczeblu międzynarodowym. Jednocześnie kobiety po decyzji o zmianie płci będą mogły włączyć się do męskiej rywalizacji.

Tym samym włodarze światowego rugby poszli pod prąd polityki prowadzonej przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Od 2004 roku zezwala on transpłciowym kobietom na rywalizację z mężczyznami, a w 2015 roku usunął wymóg uprzedniego przeprowadzenia operacji zmiany płci. W ten sposób postawił on na „deklarację dobrej wiary”, nakazując też podobnym osobom na obniżanie testosteronu przez okres roku przed przystąpieniem do męskiej konkurencji.

Zwolennicy występów mężczyzn podających się za kobiety ignorują od lat badania naukowe. Wskazują one tymczasem, że kobiety mają średnio o 45 proc. mniej tkanki tłuszczowej od mężczyzn. Ma to zwłaszcza duże znaczenie w sportach siłowych, zaś do takich należy oczywiście zaliczyć rugby.

Tego faktu nie zamierzają także uznawać niektóre z narodowych federacji rugby. Wielka Brytania, Australia, Kanada i Stany Zjednoczone wyraziły swój sprzeciw wobec nowej polityce Światowej Federacji Rugby. Wszystkie wymienione związki zamierzają prowadzić dalej swoją politykę „równości”, a ponadto wprost kwestionują one dotychczasowe badania naukowe. Ich zdaniem konieczne jest bowiem ich dalsze prowadzenie.

Na podstawie: Jungefreiheit.de, Economist.com, Outsports.com
Zdjęcie: Maree Reveley
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
KubaD.
Użytkownik
KubaD.

“kobiety mają średnio o 45 proc. mniej tkanki tłuszczowej od mężczyzn.”
Chyba na odwrót.

realista
Użytkownik

widać wg niektórych it’s perfectly ok, że największe szanse na osiągnięcie sukcesu w kobiecym sporcie mają mężczyźni… wystarczy tylko coś sobie obciąć :DDD… .. .