Transregionalna inicjatywa do walki z dezinformacją na Bałkanach

Opublikowano: 04.05.2020 | Kategorie: Media, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 937

Dziewięć organizacji z pięciu krajów bałkańskich, w tym Fundacja Metamorphosis, połączyły swoje siły w stworzeniu Sieci Przeciwko Dezinformacji dla Bałkanów (ADN-Balkans) – pierwszej tego rodzaju transgranicznej inicjatywy w tym regionie. Do sieci przyłączyły się Macedonia Północna, Grecja, Serbia, Kosowo i Albania. Kraje te będą współpracowały z podobnymi grupami z innych krajów sąsiedzkich.

Pomysł został zainicjowany 2 kwietnia – dzień ten został ustanowiony przez Międzynarodową Sieć Fact-Checkingu (IFCN) Międzynarodowym Dniem Fact-Checkingu. Niektórzy z założycieli sieci są członkami IFCN oraz sygnatariuszami jej Kodeksu Zasad, członkowie ADN-Balkans nie ograniczają się jednak tylko do organizacji sprawdzającej fakty – mają nadzieję na współpracę z organizacjami obywatelskimi, mediami, szkołami itp.

Próba pozbycia się podziałów narodowych i językowych w regionie o tak burzliwej historii nie jest łatwa. Organizacje założycielskie opublikowały deklarację, w której podkreślają, że sytuacja na Bałkanach wymaga znacznie szerszej perspektywy. Wynika to z faktu, że dezinformacja przedostaje się do wielu krajów, a w każdym przyjmuje nową formę, by wpasować się w obecną sytuację polityczną i kulturową danego kraju.

W ciągu ostatnich dwóch lat Global Voices, wraz ze współzałożycielami ADN-Balkans Fundacją Metamorphosis oraz Istinomer, współpracowało nad relacjonowaniem sponsorowanej przez węgierskie media kampanii dezinformacyjnej w Grecji, Słowenii i Macedonii Północnej. Mapowały także wpływy Rosji na serbskie media jako furtki do innych krajów byłej Jugosławii, opisywały rozprzestrzenianie się rosyjskiej soft power poprzez czasopisma o zdrowiu alternatywnym oraz innym podobne tematy. Bałkany posłużyły za poligon doświadczalny dla pilotażowego dochodzenia przeprowadzonego przez Civic Media Observatory, projektu organizowanego przez Global Voices.

ADN-Balkans powstawało dzięki działaniu wielu organizacji, współpracujących ze sobą bardzo intensywnie, zwłaszcza przez ostatnie dwa lata. Niektóre z nich są założycielami mediów i również przyłączyły się do sieci.

Założycielami oraz członkami ADN-Balkans są partnerzy Global Voices: Fundacja Metamorphosis z Macedonii Północnej oraz Istinomer z Serbii. Członkami sieci są również organizacje z multikulturowego Kosowa: Internews Kosova, KALLXO – portal publikujący wiadomości w języku albańskim oraz Crno beli svet (CBS) – organizacja i portal internetowy w języku serbskim. Kolejnym członkiem i założycielem jest Faktoje.al, wiodąca fact-checkingowa organizacja z Albanii.

W skład ADN-Balkans wchodzą także cztery organizacje z Grecji: JAJ.gr (Journalist About Journalism), skupiająca się na umiejętności czytania i pisania wiadomości; Ellinika Hoaxes (z siedzibą w Salonikach) – jeden z czołowych serwisów fact-checkingowych; the Peace Journalism Lab – projekt Szkoły Dziennikarstwa i Komunikacji Masowej przy Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach oraz Digital Communication Network SouthEast Europe Hub.

Autorstwo: Metamorphosis Foundation
Tłumaczenie: Jad Sinoradzka
Źródło: pl.GlobalVoices.org


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.