Transregionalna inicjatywa do walki z dezinformacją na Bałkanach

Opublikowano: 04.05.2020 | Kategorie: Media, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 686

Dziewięć organizacji z pięciu krajów bałkańskich, w tym Fundacja Metamorphosis, połączyły swoje siły w stworzeniu Sieci Przeciwko Dezinformacji dla Bałkanów (ADN-Balkans) – pierwszej tego rodzaju transgranicznej inicjatywy w tym regionie. Do sieci przyłączyły się Macedonia Północna, Grecja, Serbia, Kosowo i Albania. Kraje te będą współpracowały z podobnymi grupami z innych krajów sąsiedzkich.

Pomysł został zainicjowany 2 kwietnia – dzień ten został ustanowiony przez Międzynarodową Sieć Fact-Checkingu (IFCN) Międzynarodowym Dniem Fact-Checkingu. Niektórzy z założycieli sieci są członkami IFCN oraz sygnatariuszami jej Kodeksu Zasad, członkowie ADN-Balkans nie ograniczają się jednak tylko do organizacji sprawdzającej fakty – mają nadzieję na współpracę z organizacjami obywatelskimi, mediami, szkołami itp.

Próba pozbycia się podziałów narodowych i językowych w regionie o tak burzliwej historii nie jest łatwa. Organizacje założycielskie opublikowały deklarację, w której podkreślają, że sytuacja na Bałkanach wymaga znacznie szerszej perspektywy. Wynika to z faktu, że dezinformacja przedostaje się do wielu krajów, a w każdym przyjmuje nową formę, by wpasować się w obecną sytuację polityczną i kulturową danego kraju.

W ciągu ostatnich dwóch lat Global Voices, wraz ze współzałożycielami ADN-Balkans Fundacją Metamorphosis oraz Istinomer, współpracowało nad relacjonowaniem sponsorowanej przez węgierskie media kampanii dezinformacyjnej w Grecji, Słowenii i Macedonii Północnej. Mapowały także wpływy Rosji na serbskie media jako furtki do innych krajów byłej Jugosławii, opisywały rozprzestrzenianie się rosyjskiej soft power poprzez czasopisma o zdrowiu alternatywnym oraz innym podobne tematy. Bałkany posłużyły za poligon doświadczalny dla pilotażowego dochodzenia przeprowadzonego przez Civic Media Observatory, projektu organizowanego przez Global Voices.

ADN-Balkans powstawało dzięki działaniu wielu organizacji, współpracujących ze sobą bardzo intensywnie, zwłaszcza przez ostatnie dwa lata. Niektóre z nich są założycielami mediów i również przyłączyły się do sieci.

Założycielami oraz członkami ADN-Balkans są partnerzy Global Voices: Fundacja Metamorphosis z Macedonii Północnej oraz Istinomer z Serbii. Członkami sieci są również organizacje z multikulturowego Kosowa: Internews Kosova, KALLXO – portal publikujący wiadomości w języku albańskim oraz Crno beli svet (CBS) – organizacja i portal internetowy w języku serbskim. Kolejnym członkiem i założycielem jest Faktoje.al, wiodąca fact-checkingowa organizacja z Albanii.

W skład ADN-Balkans wchodzą także cztery organizacje z Grecji: JAJ.gr (Journalist About Journalism), skupiająca się na umiejętności czytania i pisania wiadomości; Ellinika Hoaxes (z siedzibą w Salonikach) – jeden z czołowych serwisów fact-checkingowych; the Peace Journalism Lab – projekt Szkoły Dziennikarstwa i Komunikacji Masowej przy Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach oraz Digital Communication Network SouthEast Europe Hub.

Autorstwo: Metamorphosis Foundation
Tłumaczenie: Jad Sinoradzka
Źródło: pl.GlobalVoices.org

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o