Transatlantyckie partnerstwo ws. dokumentów Snowdena

Opublikowano: 24.08.2013 | Kategorie: Media, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 754

23 sierpnia brytyjski “The Guardian” poinformował, że porozumiał się z amerykańską gazetą “The New York Times” w sprawie udostępnienia jej niektórych ujawnionych przez Edwarda Snowdena. poufnych dokumentów, dotyczących inwigilacji elektronicznej.

“Guardian” napisał na swej stronie internetowej, że w związku ze stanowiskiem grożącego krokami prawnymi rządu Wielkiej Brytanii, pod którego presją, w redakcji zniszczono nośniki pamięci z dokumentami Snowdena, “nawiązał partnerstwo” z “NYT”. Drażliwe materiały dotyczą brytyjskiej Rządowej Centrali Łączności (GCHQ), która jest odpowiednikiem amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA).

Alan Rusbridger, redaktor naczelny “Guardiana” powiadomił brytyjskie władze, że kopie dokumentów Snowdena zostały wysłane poza obszar podlegający brytyjskiej jurysdykcji. Wyjaśnił, że “w klimacie intensywnej presji ze strony rządu Wielkiej Brytanii postanowił włączyć partnera z USA do pracy nad dokumentami GCHQ udostępnionymi przez Snowdena”.

“Guardian” wyraził przekonanie, że partnerstwo z “NYT” umożliwi mu “kontynuację ujawniania inwigilacji na masową skalę”, ponieważ dokumenty Snowdena dotyczące GCHQ będą “poza zasięgiem rządu”. Były zewnętrzny współpracownik NSA, ścigany obecnie przez wymiar sprawiedliwości USA, przebywający na czasowym azylu w Rosji, został powiadomiony o tym partnerstwie.

“NYT” i Guardian” współpracowały już, m.in. relacjonując ujawnienie przez portal WikiLeaks setek tysięcy poufnych dokumentów USA.

Autor: jkl
Źródło: Lewica


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.