Tragedia muzułmanów w Mjanmie

Opublikowano: 03.09.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 563

Ponad 27 tys. uchodźców z Mjanmy (dawniej Birma) przekroczyło granicę z Bangladeszem w minionym tygodniu. Buddyjscy nacjonaliści kontynuują czystkę etniczną.

Olbrzymia większość tych uchodźców należy do grupy etnicznej Rohingja, mniejszości muzułmańskiej w buddyjskim kraju, objętym nacjonalistyczną gorączką. Prześladowani od lat, Rohingja zamieszkali w prowincji Arakan przy granicy z Bangladeszem, utworzyli w tym roku siły samoobrony przed postępującą czystką etniczną ARSA (Arakan Rohingya Salvation Army). W niedzielę wojsko birmańskie spaliło wieś Chut Pyin i wymordowało jej mieszkańców, co najmniej 130 osób, wraz z kobietami i dziećmi. Była to odpowiedź na napady ARSA na posterunki policji.

Ruszyła wówczas kolejna fala uchodźców ze wsi i miasteczek Arakanu, którzy nie chcą podzielić losu wsi Chut Pyin. Mają dwie drogi ucieczki – morzem lub przez granicę z Bangladeszem. Jeden z najbiedniejszych krajów Azji przyjął już ponad 400 tys. Rohingja i twierdzi, że nie ma już środków ani infrastruktury, by przyjmować kolejnych. Ok. 20 tys. osób koczuje więc przy zamkniętej granicy. Wiele osób próbuje przepłynąć graniczną rzekę Naf w małych rybackich łódkach lub wręcz wpław, podczas gdy w okresie monsunu nurt rzeki jest szczególnie gwałtowny. W ostatnich dniach na brzegu po stronie Bangladeszu znaleziono kilkadziesiąt ciał.

Arakan od lat jest zamknięty dla cudzoziemców i dziennikarzy. Rohingja są pozbawieni w Birmie praw obywatelskich. Birmańska laureatka Nagrody Nobla z 1991 r. Aung San Suu Kyi w pełni podziela działania nacjonalistycznego rządu. Nigdy nie domagała się przyznania mniejszości muzułmańskiej jakichkolwiek praw, ani nie protestowała przeciw czystce etnicznej trwającej już od 5 lat.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

 1. Radek 03.09.2017 14:32

  Ooo, jakiś kraj gdzie to muzułmanie są prześladowani…. to ewenement. Może po prostu tak dali w kość lokalnym mieszkańcom, że nie wytrzymali? W końcu buddyści są starsza religią, więc plemię Rohingja jest albo przybyszami z zewnątrz albo konwertytami.

 2. Wujek Polonii 04.09.2017 19:02

  Radek

  Rohingja, to rdzenna ludność Birmy. Najbiedniejsza. Przez wieki wyniszczana przez różnych prześladowców. Kiedyś uległa, załamała się i poddała woli Allaha. Dziś dalej jest gnębiona, prześladowana i wyniszczana.

  Lechici, Polacy, Słowianie, jak chciał tak zwał, także przejęli kiedyś tam, obcą religię. I co? Do dziś nas gnębią i prześladują.

  pOZDRAWIAM niePOPRAWNIE niePOLITYCZNIE

  Tuz z Talii

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.