Topnienie lodu wpływa na ruchy skorupy ziemskiej

Opublikowano: 05.09.2021 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1272

Topniejący lód na Grenlandii i Antarktydzie przyczynia się do bocznego przesuwania się skorupy ziemskiej, nawet w miejscach oddalonych o ponad 1000 kilometrów od czap lodowych. W latach 2003-2018 topnienie lodu na Grenlandii i lodowcach arktycznych doprowadziło do poziomego przemieszczenia lądu na dużej części półkuli północnej.

W miarę rozpraszania się ciężaru zamrożonego w lodzie ziemia wypacza się – nie tylko w bezpośrednim sąsiedztwie lodowców, ale także w odległych miejscach. Utrata topniejącego lodu z mas lądowych, takich jak Grenlandia i Antarktyda, powoduje niewielkie zniekształcenie skorupy ziemskiej, nawet w miejscach oddalonych o ponad 1000 kilometrów od miejsca utraty lodu.

Topniejący lód usuwa masę z kontynentów Ziemi. Uwalniając się od ciężaru, ziemia, niegdyś pokryta lodem, unosi się w górę. Ta pionowa reakcja została wystarczająco dobrze zbadana, ale Sophie Coulson z Harvard University w Cambridge w stanie Massachusetts i jej koledzy chcieli przeanalizować, jak Ziemia przesuwa się w poziomie. Zawarli swoje wnioski w pracy badawczej opublikowanej w „Geopsychical Research Letters”.

Zdaniem naukowców na Ziemi w latach 1994-2017 utracono około 28 bilionów ton lodu , a obecnie topnieje on w tempie 1,2 biliona ton rocznie. To więcej niż waga wszystkich żywych istot na ziemi. W zupełności wystarczy to, żeby skorupa ziemska poruszała się dodatkowo zarówno w pionie, jak i w poziomie.

Jest to zjawisko znane jako odbicie polodowcowe skorupy ziemskiej, w którym masy lądowe pozbawione ogromnego ciężaru lądolodów są wypychane z powrotem przez lepkosprężysty płaszcz leżący u ich podstaw. Zdaniem badaczy topnienie lodu z lodowców Grenlandii i Arktyki spowodowało poziome przesunięcie gruntu na dużej części półkuli północnej. Postępuje ono do 3 cm na dekadę w Europie, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych i może się okazać dodatkowym czynnikiem wplywającym na zjawiska sejsmiczne na planecie.

Na podstawie: Agupubs.onlinelibrary.wiley.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.