Topiące się w Himalajach lodowce zagrażają ludziom

Opublikowano: 23.06.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 22

„Nasze badanie ujawnia silną korelację między wzrostem temperatur związanym z globalnym ociepleniem a topnieniem lodu w Himalajach” – poinformował Joshua Maurer z Uniwersytetu Columbia. Góry straciły już jedną czwartą swojej wody. Chodzi o podobne zjawisko jak na biegunach Ziemi.

Naukowcy policzyli, że między 2000 a 2016 r. Himalaje straciły miliardy ton lodu, ok. pół metra rocznie. W ciągu minionego roku himalajskie lodowce straciły osiem miliardów ton wody. Ekipa Maurera przewertowała 40 lat obserwacji satelitarnych Indii, Chin i Bhutanu. Temperatura w regionie wzrosła o jeden stopień w ciągu ostatnich 20 lat. Globalne ocieplenie jest powodem przyśpieszonego topnienia lodowców.

Problem z tym będą mieli najpierw mieszkańcy Himalajów. Potem ludzie mieszkający wzdłuż rzek. Woda spływa z gór teraz 1,6 raza szybciej, niż w czasach, gdy lodowce były stabilne. Już od mniej więcej dziesięciolecia rzeki łatwiej wylewają, tworząc katastrofalne powodzie w porze deszczowej.

Inne niebezpieczeństwo to zapotrzebowanie na wodę. Ok. 800 milionów ludzi zależy od wód pochodzących z lodowców – do irygacji, dla elektrowni wodnych i do picia.

Na razie topnienie wypycha dużo wody kiedy jest gorąco, ale jak tak dalej pójdzie, lodowce po prostu znikną. Na koniec przyjdzie więc susza. „To badanie pozwala zrozumieć, co się będzie działo w Himalajach w ciągu najbliższych 50 lat. Jeśli lodowce będą topnieć tak szybko, rezultatem tego będzie kataklizm” – wyjaśnił Joerg Schaefer, współautor studium.

Zdjęcie: Jarek Kania
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 4,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o