Tony „polskich” jabłek pod kołami traktora i buldożera

Opublikowano: 27.12.2019 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1759

Ponad 20 ton prawdopodobnie polskich jabłek zostało zniszczonych na poligonie w obwodzie kaliningradzkim. Owoce były transportowane po terytorium Rosji jako pochodzące z rosyjskiego Krasnodaru.

Jak informuje kaliningradzka regionalna służba celna, objęty sankcjami towar był przewożony z Moskwy do obwodu kaliningradzkiego przez terytorium Białorusi i Litwy. W punkcie kontroli celnej w Czernyszewskoje (rosyjsko litewskie przejście graniczne Ejtkuny) transport owoców wzbudził podejrzenia u pracowników punktu i towar trafił do kontroli. Po kontroli okazało się, że na skrzynkach z jabłkami, które według dokumentów były pochodzenia rosyjskiego, znajdowały się etykiety z polskimi oznaczeniami. W dokumentach na towar zaznaczono, że owoce zostały załadowane na moskiewskim targowisku.

Polskie jabłka są objęte rosyjskim embargiem spożywczym, dlatego podejrzana partia owoców została zniszczone przy pomocy traktora i buldożera.

W rosyjskich i białoruskich mediach co jakiś czas pojawiają się doniesienia o próbach przemytu do Rosji owoców z Polski, które w dokumentach mają wskazany inny kraj pochodzenia.

Na początku grudnia „Sputnik Białoruś” informował, że w lesie w okolicy Briańska rosyjscy celnicy znaleźli dwie ciężarówki, wypełnione gruszkami z Polski. Kierowcy aut tłumaczyli, że zabłądzili podczas przewożenia towaru po terytorium Białorusi. Jak poinformowała regionalna służba celna, w lecie w okolicy Briańska zatrzymano dwie ciężarówki z 40 tonami polskich gruszek. Kierowcy nie posiadali żadnych dokumentów na przewożony towar. „Powiedzieli, że wieźli owoce po terytorium Białorusi. Na pytanie inspektora celnego, jak znaleźli się w nocy w lesie na terytorium Rosji odpowiedzieli, że zabłądzili” – przekazała służba prasowa urzędu celnego. Jak poinformowano, skrzynie z gruszkami były oznakowane etykietkami, wskazującymi na polskie pochodzenie owoców.

Polska należy do krajów, z których wwóz określonych towarów na terytorium Rosji jest zabroniony w ramach odpowiedzi na wprowadzenie sankcji, dlatego owoce zostały przejęte i zostaną zniszczone na specjalnym poligonie – głosi komunikat prasowy. Kierowcy zostali pociągnięci do odpowiedzialności administracyjnej za nieprzestrzeganie zakazu wwozu towarów.

W odpowiedzi na wprowadzone przez kraje zachodnie sankcje prezydent Rosji Władimir Putin podpisał 6 sierpnia 2014 roku dekret, obejmując zakazem wwozu na teren Rosji produkcję żywnościową z USA, UE, Kanady, Australii i Norwegii. Rok później polecił niszczyć towary objęte embargiem. Zakaz nie dotyczy wwozu towarów na własny użytek o wadze do 5 kg.

W 2016 roku specjalne grupy mobilne wykryły i zniszczyły około 3 tys. ton produkcji objętej embargiem, a w 2017 roku wyjawiono 10,4 tys. ton, z czego zutylizowano 8 tys. ton. Resztę odesłano do krajów pochodzenia. Z danych operacyjnych wynika, że w pierwszym półroczu 2018 roku wykryto 4,1 tys. ton produktów sankcyjnych.

Tymczasem służby celne regularnie informują o udaremnionych próbach wwozu objętych embargiem towarów na teren Rosji. Produkty z Polski są zwykle przemycane na teren Rosji z Białorusi. W obwodzie smoleńskim informowano na przykład, że mobilne grupy kilkukrotnie zatrzymywały samochody osobowe i ciężarówki, które w oponach przewoziły polskie jabłka i zamrożony boczek, choć oficjalnie transportowały mąkę.

Zdjęcie: Kaliningrad Regional Customs
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. agama 27.12.2019 11:26

    mogli rozdać potrzebującym…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.