Tony „polskich” jabłek pod kołami traktora i buldożera

Opublikowano: 27.12.2019 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1488

Ponad 20 ton prawdopodobnie polskich jabłek zostało zniszczonych na poligonie w obwodzie kaliningradzkim. Owoce były transportowane po terytorium Rosji jako pochodzące z rosyjskiego Krasnodaru.

Jak informuje kaliningradzka regionalna służba celna, objęty sankcjami towar był przewożony z Moskwy do obwodu kaliningradzkiego przez terytorium Białorusi i Litwy. W punkcie kontroli celnej w Czernyszewskoje (rosyjsko litewskie przejście graniczne Ejtkuny) transport owoców wzbudził podejrzenia u pracowników punktu i towar trafił do kontroli. Po kontroli okazało się, że na skrzynkach z jabłkami, które według dokumentów były pochodzenia rosyjskiego, znajdowały się etykiety z polskimi oznaczeniami. W dokumentach na towar zaznaczono, że owoce zostały załadowane na moskiewskim targowisku.

Polskie jabłka są objęte rosyjskim embargiem spożywczym, dlatego podejrzana partia owoców została zniszczone przy pomocy traktora i buldożera.

W rosyjskich i białoruskich mediach co jakiś czas pojawiają się doniesienia o próbach przemytu do Rosji owoców z Polski, które w dokumentach mają wskazany inny kraj pochodzenia.

Na początku grudnia „Sputnik Białoruś” informował, że w lesie w okolicy Briańska rosyjscy celnicy znaleźli dwie ciężarówki, wypełnione gruszkami z Polski. Kierowcy aut tłumaczyli, że zabłądzili podczas przewożenia towaru po terytorium Białorusi. Jak poinformowała regionalna służba celna, w lecie w okolicy Briańska zatrzymano dwie ciężarówki z 40 tonami polskich gruszek. Kierowcy nie posiadali żadnych dokumentów na przewożony towar. „Powiedzieli, że wieźli owoce po terytorium Białorusi. Na pytanie inspektora celnego, jak znaleźli się w nocy w lesie na terytorium Rosji odpowiedzieli, że zabłądzili” – przekazała służba prasowa urzędu celnego. Jak poinformowano, skrzynie z gruszkami były oznakowane etykietkami, wskazującymi na polskie pochodzenie owoców.

Polska należy do krajów, z których wwóz określonych towarów na terytorium Rosji jest zabroniony w ramach odpowiedzi na wprowadzenie sankcji, dlatego owoce zostały przejęte i zostaną zniszczone na specjalnym poligonie – głosi komunikat prasowy. Kierowcy zostali pociągnięci do odpowiedzialności administracyjnej za nieprzestrzeganie zakazu wwozu towarów.

W odpowiedzi na wprowadzone przez kraje zachodnie sankcje prezydent Rosji Władimir Putin podpisał 6 sierpnia 2014 roku dekret, obejmując zakazem wwozu na teren Rosji produkcję żywnościową z USA, UE, Kanady, Australii i Norwegii. Rok później polecił niszczyć towary objęte embargiem. Zakaz nie dotyczy wwozu towarów na własny użytek o wadze do 5 kg.

W 2016 roku specjalne grupy mobilne wykryły i zniszczyły około 3 tys. ton produkcji objętej embargiem, a w 2017 roku wyjawiono 10,4 tys. ton, z czego zutylizowano 8 tys. ton. Resztę odesłano do krajów pochodzenia. Z danych operacyjnych wynika, że w pierwszym półroczu 2018 roku wykryto 4,1 tys. ton produktów sankcyjnych.

Tymczasem służby celne regularnie informują o udaremnionych próbach wwozu objętych embargiem towarów na teren Rosji. Produkty z Polski są zwykle przemycane na teren Rosji z Białorusi. W obwodzie smoleńskim informowano na przykład, że mobilne grupy kilkukrotnie zatrzymywały samochody osobowe i ciężarówki, które w oponach przewoziły polskie jabłka i zamrożony boczek, choć oficjalnie transportowały mąkę.

Zdjęcie: Kaliningrad Regional Customs
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 2,33 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
agama
Użytkownik

mogli rozdać potrzebującym…