Toksyczne substancje chemiczne w głębinach oceanu

Opublikowano: 14.02.2017 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 489

Chemikalia zakazane w 1970 roku zostały znalezione w najgłębszych obszarach Oceanu Spokojnego. Naukowców zaskoczyło stosunkowo wysokie stężenie zanieczyszczeń takich jak polichlorowane bifenyle (PCB) i polibrominowane etery difenylowe (PBDE) w ekosystemie głębinowym.

Zespół badawczy, kierowany przez dr Alana Jamiesona na Uniwersytecie w Newcastle, sprawdzał poziomy zanieczyszczeń w tkance tłuszczowej skorupiaków żyjących w głębinach Pacyfiku. Zwierzęta były wyławiane za pomocą specjalnie zaprojektowanych łodzi.

We wnętrznościach skorupiaków znaleziono chemikalia PCB oraz PBDE, które były powszechnie używane jako izolatory elektryczne oraz jako środki zmniejszające palność. Produkcja PCB została zakazana w 1970 roku, jednak do tego czasu zdążono wyprodukować 1,3 milionów ton substancji.

Chemikalia dostawały się do środowiska naturalnego poprzez awarie przemysłowe oraz w postaci zrzutów ze składowisk odpadów, są odporne na rozkład i wciąż utrzymują się w ekosystemie głębinowym.

Badacze twierdzą, że groźne substancje kumulują się w łańcuchu pokarmowym, a ich stężenie jest wielokrotnie wyższe niż w wodach powierzchniowych. Toksyczne skutki zanieczyszczeń i ich potencjał przebiegania w górę łańcucha pokarmowego nie zostały jeszcze zbadane.

Autorstwo: Scarlet
Na podstawie: BBC.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.