To Rosja jest winna wysokim cenom nawozów, a nie ja!

Opublikowano: 31.01.2022 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1945

Wczoraj w Warszawie podczas VIII Kongresu Rolnictwa premier Mateusz Morawiecki zapewnił rolników, że mogą liczyć na pomoc rządu, zwłaszcza w tym trudnym czasie pandemii i wzrostu cen na nośniki energii, a co za tym idzie kosztów produkcji.

Premier podczas VIII Kongresu Rolnictwa podkreślił, że co prawda zima to czas spokoju, jeśli chodzi o prace polowe, ale to też czas niepokoju, jeśli chodzi o to, jak będzie wyglądało rolnictwo po COVID-19. W jego ocenie pandemia rozchwiała ceny, w rolników uderzyło ASF, a w dodatku polityka cenowa ze strony Rosji wpłynęła na podwyżkę cen surowców energetycznych i tym samym innych produktów.

„Pandemia rozhuśtała ceny, warunki płacowe oraz warunki produktowe dla rolników. To oznacza, że mamy wysokie ceny nośników energetycznych – gazu w szczególności. Tutaj przyczyną są manipulacje cenowe ze strony Rosji” – stwierdził szef rządu.

Przyznał, że wie, jak bardzo rolnicy są zaniepokojeni cenami nawozów, wskazał, że winę za podwyżki ponosi Gazprom. Dodał, że rząd się nie poddaje i czeka na odpowiedź ze strony Komisji Europejskiej ws. wniosku o możliwość dopłat do nawozów. „Apeluję do KE – nie zwlekajcie i udzielcie nam jak najszybciej tej zgody, żebyśmy mogli z naszego budżetu pomagać polskim rolnikom” – mówił Morawiecki. Jednocześnie przypomniał też, że rząd wdrożył tarczę antyinflacyjną i szereg innych programów, które mają wspomóc polską wieś i rolnictwo.

Głos w sprawie nawozów zabrał też wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk, który potwierdził, że rząd czeka na decyzję KE w sprawie zgody na dopłaty do nawozów i wpisanie do ustawy nawozów jako produktu energochłonnego, co – zdaniem ministra – powinno obniżyć ich cenę. Dodał, że z terenów dotkniętych ASF jest skupowane mięso oraz są tworzone specjalne czerwone strefy.

„Trudności na rynku w całej Europie, nie jesteśmy tu wyjątkiem. Stąd decyzja o dopłatach do loch. Zorganizowaliśmy skup ze stref ASF – gwarancja sprzedaży tuczników po cenach rynkowych” – podkreślił Kowalczyk.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Szwęda 31.01.2022 16:06

    To niech rolnicy robią bez nawozów, to jest i będzie coraz więcej Polaków, którzy chcą płacić nawet 2 razy więcej za żarcie, ale nie chorować i nie konać przedwcześnie w męczarniach na raka!

  2. adambiernacki 31.01.2022 19:54

    Szwęda – każdy “rolnik” Ci powie teraz: Nie da się! Bez tego nic nie urośnie! Wszystko zmarnieje! Za duży areał ! Różne tego typu rzeczy. Oczywiście on jest absolutnie niczemu nie winien. Oni nigdy niczemu nie byli winni a Rzeczpospolitą to zepsuły pany! Glifosatem to lejem z musu inaczej żyć się nie da! Hehe tymczasem prawda jest taka, że albo się chwasty rąsiami wyrywa albo się polewa chemią. Albo się robi kiszonki z pokrzywy i opryski z tytoniu albo kupuje się chemię i pryska i ma się wtedy czas na spożycie piwka.

  3. radical3dom 01.02.2022 07:47

    To ja sie pytam gdzie jest ich dywersyfikacja. Zapytam też gdzie zgazowywanie podziemne węgla, gazu byłoby w bród.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.