To prezes dzieli i rządzi w Srebrnej?

Opublikowano: 06.02.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1162

„Wyborcza” odpaliła kolejną bombę. Opublikowano nagrania z czerwca 2018. To rozmowa znanego nam już Austriaka Birgfellnera z Kazimierzem Kujdą, szefem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Okazuje się, że niekoniecznie nie da się udowodnić powiązań między prezesem Kaczyńskim a spółką Srebrna.

Kujda to jeden z najbliższych biznesowych doradców lidera PiS. Kolejne taśmy opublikowane przez „Wyborczą” to negocjacje, które prowadzi z zaangażowanym w budowę „dwóch wież” inwestorem. Austriak zwrócił się o pomoc do szefa NFOŚ po tym, jak okazało się, że projekt „K-Towers” stanął w miejscu. Birgfellner poprosił Kujdę, by w jego imieniu „spróbował pogadać” z zarządem Srebrnej.

Jakie związki Kujda ma ze spółką? Jak podaje „Wyborcza”, szefuje w niej… rotacyjnie, na zmianę ze swoją zoną Małgorzatą. Oboje są przy tym bardzo uważni: kiedy rządzi prawica, Kujda szefuje NFOŚ i zarządza ogromnymi finansami. Kiedy jest w opozycji, bierze fotel prezesa Srebrnej.

Austriak i szef NFOŚ znają się od dawna, to zresztą nie pierwsza ich przymiarka do inwestycji pod skrzydłami Srebrnej. Na nagraniu słyszymy słowa Kujdy, który wspomina plany biznesowe sprzed paru lat: “Wszystko [musiało się dziać — „GW”], powiedzmy, za zgodą pana Kaczyńskiego i to nie były moje negocjacje…”

Słyszymy także, że w projekt miał być zaangażowany także Marcin Dubieniecki, mąż Marty Kaczyńskiej, jednak prezes zniechęcił się do niego po tym, kiedy w 2015 wyszły na jaw jego niechlubne interesy w Państwowym Funduszu Osób Niepełnosprawnych. Kujda wspomniał także inny projekt, który także został zablokowany w ostatniej chwili przez „ostatnią instancję” czyli Jarosława Kaczyńskiego. Austriak ewidentnie szukał wsparcia u prezesa NFOŚ. Ten był zachwycony projektem „dwóch wież” i obiecał koledze wstawiennictwo. Mimo to i tym razem projekt spalił na panewce (finał tej historii poznaliśmy z wyprzedzeniem — w poprzednim wydaniu sensacyjnych taśm).

Ciekawostką jest, że — jak można wywnioskować z nagrań — plany budowy K-Towers nie wszystkim w PiS się podobały. Powstały ponoć dwie partyjne frakcje: zwolenników i przeciwników inwestycji.

Co nowego wynika z drugiej części taśm? Generalnie, na poziomie faktów, niewiele. Potwierdza się jednak przekonanie, że prezes niekoniecznie jest w tej sprawie czysty jak łza, o czym zapewniała niedawno na konferencji prasowej Beata Mazurek. Nagrania pokazują, że to on był osobą decyzyjną w Srebrnej i bez jego zgody nie dało się przeprowadzić żadnych większych inwestycji. Dowiadujemy się również sporo o kulisach ścierania się partykularnych interesów w PiS. „Nowe taśmy zaprzeczają twierdzeniom Kaczyńskiego, że między nim a biznesem Srebrnej jest mur. Stawiają też pod znakiem zapytania deklaracje majątkowe prezesa, który twierdzi, że nie prowadzi działalności gospodarczej” — podsumowują swój tekst Wojciech Czuchnowski i Iwona Szpala. Jednak czy to wystarczy, aby pociągnąć go do odpowiedzialności? Znając układy w obecnym resorcie sprawiedliwości, wątpliwe.

Autorstwo: Tomasz Dudek
Źródło: pl.Sputniknews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
KrisK
Użytkownik
KrisK

Czyli ktoś kręcił biznesy w srebrnej a prezes zablokował :D:D:D Ech… Dobrze że zna się na biznesie. Inaczej marnie by w Polsce było.