To drzewo ma liście wielkości człowieka!

Opublikowano: 04.12.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1857

Naukowcy odkryli nowy gatunek drzew, które mają ogromne liście wielkości człowieka. W brazylijskim Narodowym Instytucie badań Amazonii (INPA) w mieście Manaus wystawiono gigantyczne suszone liście. Od dziesięcioleci są lokalną atrakcją. Jednak rodzaj drzewa, do którego należą te liście, aż do tej pory pozostawał tajemnicą.

Naukowcy stwierdzili, że to drzewo należy do gatunku Coccoloba, rodzaju roślin kwiatowych, które rosną w tropikalnych lasach Ameryki Północnej i Południowej. Botanicy INPA po raz pierwszy odkryli te gigantyczne liście w 1982 roku, podczas badania dorzecza Madeiry w brazylijskiej Amazonii.

Podczas kolejnych wypraw w latach 1980. odkryto więcej tych roślin, ale w tym czasie eksperci nie byli w stanie dokładnie określić gatunku. Poszczególne drzewa nie nosiły wówczas żadnych kwiatów ani owoców, które są konieczne do opisania rodzaju rośliny, a ich liście były zbyt duże, aby zabrać je do badań. Naukowcy zrobili tylko notatki i zdjęcia. W 1993 roku botanikom udało się w końcu zebrać dwa duże liście z drzewa w stanie Rondonia, które następnie przygotowano do publicznego wystawienia w instytucie INPA.

Ponad dziesięć lat później, w 2005 roku, wreszcie udało się zebrać kilka nasion i wyblakłych kwiatów z tego drzewa. Ponownie, materiał ten nie był wystarczający, aby opisać tą roślinę. Dlatego zasiano nasiona w kampusie INPA, wyhodowano sadzonki i uzbrojono się w cierpliwość, która opłaciła się 13 lat później.

W 2018 r. Jedno z posadzonych drzew rozkwitło i wydało owoce, w końcu dając materiał botaniczny potrzebny do opisania tego nowego gatunku. Nazwali go Coccoloba gigantifolia. Naukowcy, którzy się tym zajęli poinformowali o tym w artykule opublikowanym w czasopiśmie „Acta Amazonica”.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.