To, co zaplanował Fryderyk Wielki, zostało teraz zrealizowane

Opublikowano: 25.09.2022 | Kategorie: Media, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1094

To, co zaplanował Fryderyk Wielki, zostało teraz zrealizowane przez Polskę – pisze o otwarciu przekopu Mierzei Wiślanej „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Wskazuje jednocześnie, że Polska wykonała krok, by uniezależnić się od Rosji.

Niemiecki dziennik z jednej strony zwrócił uwagę na symboliczną datę otwarcia inwestycji, z drugiej podkreślił, że przekop jest „strategicznie ważnym”, pozwalającym po raz pierwszy na swobodne przepłynięcie z Zalewu Wiślanego na Bałtyk, bez konieczności tranzytu przez rosyjskie wody terytorialne. Co więcej, gazeta wskazała, że to realizacja pomysłu… Prus.

„Królowie Polski i Prus, Stefan Batory i Fryderyk Wielki, rozważali już w swoim czasie budowę kanału odgałęźnego – przede wszystkim po to, by odciąć handel od pewnego siebie hanzeatyckiego miasta Gdańsk” – napisano.

Jak przypomina „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, do pomysłu wrócono dopiero w 2006 roku, za rządów Jarosława Kaczyńskiego. Niemiecka gazeta wspomniała też o zbliżeniu z Rosją, jakie miało miejsce za czasów Tuska w Polsce, a Merkel w Niemczech. Dziennik zwraca również uwagę na głosy krytyczne wobec przekopu Mierzei Wiślanej, jak również na polepszającą się sytuację portu w Gdańsku.

Autorstwo: Paweł Kubala
Na podstawie: DW.com
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.