TK odroczył rozpatrzenie wniosku ws. kar TSUE dla Polski

Opublikowano: 20.10.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1229

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nałożył na Polskę dwie kary związane z niezatrzymaniem działania kopalni Turów i aktywnością Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Unijna instytucja orzekła, że za to pierwsze Polska ma płacić 500 tysięcy euro dziennie, a za drugie 1 mln euro dziennie.

Zbigniew Ziobro wystąpił z wnioskiem o zbadanie legalności tych wyroków. Trybunał Konstytucyjny po raz kolejny odroczył sprawę, tym razem do 14 grudnia.

Poseł Marek Ast powiedział: „Wszystkie organy państwa członkowskiego powinny podporządkować się orzeczeniom Trybunału Konstytucyjnego, więc wyrok TK ostatecznie rozstrzygnie kwestię dotyczącą tego, czy powinniśmy płacić kary nałożone przez TSUE. Jeżeli rozstrzygnięcie wskaże, że przepisy, na podstawie których wymierzano kary dzienne dla Polski, były niekonstytucyjne, to państwo polskie nie będzie mogło ich zapłacić”.

W środę przedstawiciele Prokuratora Generalnego oraz Sejm wnieśli o uznanie orzeczeń TSUE za sprzeczne z Konstytucją. Reprezentant prezydenta przypomniał, że w lipcu Trybunał orzekł, iż przepis traktatu, na podstawie którego TSUE zobowiązuje państwa członkowskie do stosowania środków tymczasowych ws. sądownictwa, jest niekonstytucyjny.

Autorstwo: Michał Waligóra
Na podstawie: Radio Maryja
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.