TK musi ujawnić swoje pensje

Opublikowano: 05.12.2015 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 420

Wreszcie dowiemy się, o jakie pieniądze toczy się bój – Sąd Administracyjny ostatecznie stwierdził, że sędziowie Trybunału Konstytucyjnego będą musieli powiedzieć, jakiej wysokości wynagrodzenia pobierają.

Sprawę zapoczątkowała Sieć Obywatelska Watchdog Polska, istniejąca od 12 lat organizacja walcząca o przejrzystość i jawność finansów publicznych. W kwietniu 2014 roku złożono wniosek o ujawnienie umów cywilno-prawnych, podpisywanych przez TK, co zresztą się stało. Z dokumentów wyłączono jedynie informacje o zarobkach samych sędziów. Stowarzyszenie poszło do sądu, który w marcu br. zdecydował, że Trybunał ma ujawnić wysokość płac swoich członków. Ten jednak nie zastosował się do decyzji, zasłaniając się prawem sędziów do prywatności, co zaowocowało kolejną skargą ze strony stowarzyszenia. Watchdog Polska argumentowało, że finanse instytucji publicznych powinny być w całości jawne. Dopiero dzisiejszy wynik rozwiał wszelkie wątpliwości. Sąd Administracyjny w Warszawie, uzasadniając swoją decyzję stwierdził, że informacja o honorariach jest istotna z punktu widzenia kontroli społecznej oraz przeciwdziałaniu nieprawidłowościom. Zatem niezależnie od tego, czy TK będzie obsadzone przez sędziów związanych z Prawem i Sprawiedliwością czy Platformą Obywatelską, znać będziemy wysokość ich honorariów.

– Wpisuje się to w linię orzeczniczą zapoczątkowaną trzy lata temu przez wyrok Sądu Najwyższego, który zadecydował o jawności cywilno-prawnych wystawianych przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy – tłumaczył Szymon Osowski, prezes stowarzyszenia Watchdog Polska. – Trybunał Konstytucyjny nie powinien mieć wątpliwości, że kwoty powinny być jawne – powiedział.

Autorstwo: JS
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. BrutulloF1 05.12.2015 11:17

    Jezu, co tu ujawniać?! Na pewno nie wyższe niż komin tj 6 krajowych (plus dodatki).

  2. Qbkinss 06.12.2015 03:09

    możesz się zdziwić 😛

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.