Tesco ogłasza sukces. Będą płacić kasjerom niecałe 1900 zł

Opublikowano: 15.06.2018 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 473

Jedenaście miesięcy trwał spór zbiorowy pomiędzy personelem a dyrekcją brytyjskiej sieci hipermarketów w Polsce. Włodarze Tesco robi wszystko, co w ich mocy, aby nie podwyższać płac pracownikom, mimo, iż ci zarabiają najmniej ze wszystkich sieci handlowych. W końcu jednak musieli się zgodzić na podwyżki, choć stawki nie wzrosły imponująco.

Kilka razy poważnie zanosiło się na strajk. Pracownicy obiektów w kilku miastach urządzili pikiety pod sklepami podczas których informowali klientów o warunkach płacy w Tesco. Krytycznym momentem była propozycja ze strony zarządu, który zaoferował 50 zł podwyżki. Związkowcy uznali to za afront. – Jest to niesprawiedliwe! Zagraniczne koncerny handlowe traktują zatrudnianych w Polsce pracowników jak tanią siłę roboczą. Na to nie ma naszej zgody – tak o sytuacji pracowników mówiła Elżbieta Fornalczyk, przewodnicząca „Sierpnia 80” w Tesco. Pikiety, negocjacje i mocne słowa nie skruszyły jednak betonowego podejścia dyrekcji.

Płace w Tesco wzrosną, bo w handlu brakuje rąk do pracy. Problemy ze znalezieniem pracowników mają również inne sieci – Lidl, Biedronka czy Kaufland. W ostatnich latach podwyżki w wymienionych firmach ogłaszano po kilka razy w roku. Tesco znalazło się więc na szarym końcu, jeśli idzie o zarobki pracowników hali i kasjerów. I nie zmieni tego zadekretowana właśnie podwyżka – o ok.130 zł. Pracownik z trzymiesięcznym stażem będzie teraz zarabiał 2600 zł brutto, czyli około 1870 zł na rękę. Sieć uznała, że jest to osiągnięcie godne pochwalenia się.

Najwięcej na stanowisku kasjera można obecnie zarobić w Lidlu. Niemiecki koncern informuje na drzwiach każdej placówki, że po dwóch latach pracy przy kasie można wyciągnąć nawet 4050 zł brutto, czyli 2888 zł netto. W porównaniu z Tesco znacznie lepiej prezentuje się również Biedronka. W sklepach sieci Jeronimo Martins można zarobić nieco mniej niż w Lidlu – 3550 zł brutto (po 3 latach pracy). Początkujący może liczyć w portugalskim dyskoncie na zarobki rzędu 3250 zł brutto.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.