Terrorysta przed brytyjskim sądem

Opublikowano: 24.03.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1100

Oskarżony o zabójstwo brytyjskiego posła sir Davida Amessa został określony mianem „islamskiego terrorysty”. Na liście jego celów byli także inni politycy, w tym Michael Gove – kanclerz księstwa Lancaster w gabinecie Borisa Johnsona.

Sir David Amess został dźgnięty nożem w czasie spotkania z wyborcami 15 października 2021 roku w Essex. Otwierając proces w Old Bailey w Londynie, prokurator Tom Little nazwał oskarżonego „zradykalizowanym islamskim terrorystą”, który dopuścił się „morderstwa dokonanego z powodu wypaczonej, pokręconej i brutalnej ideologii”.

„To było nic innego, jak zamach w celach terrorystycznych” – dodał urzędnik. Sekcja zwłok wykazała, że Amess doznał 21 ran kłutych twarzy, ramion, nóg i tułowia, a także obrażeń obu rąk. Obrażenia wskazują na to, że ofiara próbowała się bronić.

Ali Harbi Ali poprosił o spotkanie z politykiem, udając, że przeprowadza się w okolicę Essex. Tuż przed atakiem miał wydawać się „zrelaksowany i rozmowny”, chwilę później przeprowadził „brutalny i szaleńczy atak”. Świadkowie zdarzenia usłyszeli wołanie o pomoc ze strony asystentów posła, podczas gdy Ali nadal wymachiwał zakrwawionym nożem, krzycząc „Zabiłem go, zabiłem go!”.

„Chcę, żeby zginął każdy członek parlamentu, który podpisał się pod bombardowaniem Syrii, który zgodził się na wojnę w Iraku” – tymi słowami zamachowiec usprawiedliwiał morderstwo.

W czasie rozprawy przedstawiono dokumentację filmową zdarzenia, z której wynika, że dwóch miejscowych policjantów Scott James i Ryan Curtis interweniowało na miejscu zdarzenia, podejmując desperacką i z góry skazaną na klęskę próbę ocalenia życia posła. Zrobili to nie zważając na to, że ich własne życie było bezpośrednio zagrożone. Funkcjonariuszom udało się powalić terrorystę i skuć go kajdankami.

Napastnik prowokował policjantów do tego, by go zastrzelili. „Chcę umrzeć, chcę być bohaterem” – mówił. „Oskarżony miał nadzieję, że zostanie zastrzelony, zabity, stanie się męczennikiem za sprawę terrorystów” – potwierdził prokurator.

Terrorysta zadbał o to, by zamach uczynić medialnym: nagrał specjalną wiadomość, w której wyjaśnia motywy działania.

Oskarżony korzystał ze strony internetowej theyworkforus.com, na której sprawdził listę „523 posłów, którzy głosowali za przeprowadzeniem ataków lotniczych w Syrii”. Co najmniej sześć razy odwiedzał okolice domu ministra Michaela Gove’a. W notatce zatytułowanej „plany” (na 2019 r). przeanalizował możliwe sposoby zamordowania polityka, w tym wpadnięcie na niego, gdy ten będzie uprawiał jogging. Dane z telefonu komórkowego oskarżonego wskazują, że między lipcem a wrześniem 2021 r. siedmiokrotnie znalazł się w pobliżu gmachu parlamentu.

Miesiąc przed zamachem na Davida Amessa Ali złożył wizytę w gabinecie konserwatywnego posła Mike’a Freera. We wrześniu 2021 r. terrorysta spotkał się również z sekretarzem ds. sprawiedliwości Dominikiem Raabem i przewodniczącym Partii Pracy Keirem Starmerem.

Oskarżony zaprzecza zarzutom i nie przyznaje się do winy, a jego obrońca nie podnosi argumentu jego niepoczytalności.

Autorstwo: Piotr S. Ślusarczyk
Źródło: Euroislam.pl

3

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.