Telewizja Polska dla rodaków na Litwie

Opublikowano: 26.03.2019 | Kategorie: Media, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 5

Już za niecałe dwa miesiące ruszy nowy kanał TVP Wilno, skierowany do Polaków mieszkających na Litwie. Kanał w języku polskim będzie zawierał codzienny program informacyjny o polskich sprawach, kulturze i rozrywce oraz audycje publicystyczne przygotowane przez dziennikarzy polskich mediów na Litwie.

Zadaniem TVP Wilno stanie się także upowszechnianie języka polskiego, tradycji oraz promowanie pozytywnego wizerunku Polski za granicą. W pełnym wymiarze antenowym zostanie uruchomiony prawdopodobnie jesienią. Obecnie w Wilnie trwają budowa studia oraz szkolenia redakcji złożonej z mieszkających na Litwie dziennikarzy, operatorów i montażystów.

Prezes TVP Jacek Kurski poinformował, że jednym z elementów misji telewizji publicznej jest łączność z rodakami za granicą.

“Kanał TVP Polonia istnieje już 25 lat. Są jednak takie zbiorowości Polaków, którym ten kanał sam w sobie nie wystarczy. Polacy na Litwie to nie jest żadna mniejszość polska, to są Polacy, którzy od zawsze mieszkali na tym terenie, a znaleźli się na terytoriach czy w granicach innych państw, dlatego że te granice się przesunęły” – powiedział.

Z kolei szef KPRM Michał Dworczyk podkreślił, że kontakt z polskim językiem, kulturą jest niezwykle istotny, bo to są fundamenty polskiej tożsamości narodowej.

Porozumienie w sprawie utworzenia, współfinansowania i dystrybucji TVP Wilno zostało podpisane w siedzibie Telewizji Polskiej w Warszawie przez szefa publicznego nadawcy Jacka Kurskiego oraz wiceministra spraw zagranicznych Szymona Szynkowskiego vel Sęk.

Warto zaznaczyć, iż kanał TVP Wilno nie jest jedynym projektem, przy którym TVP współpracuje z MSZ. Obie instytucje realizują wspólnie „Focus on Poland” – nadawaną w TVP Polonia informacyjną audycję w języku angielskim.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 1,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o