Telewizja Polska dla rodaków na Litwie

Opublikowano: 26.03.2019 | Kategorie: Media, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2544

Już za niecałe dwa miesiące ruszy nowy kanał TVP Wilno, skierowany do Polaków mieszkających na Litwie. Kanał w języku polskim będzie zawierał codzienny program informacyjny o polskich sprawach, kulturze i rozrywce oraz audycje publicystyczne przygotowane przez dziennikarzy polskich mediów na Litwie.

Zadaniem TVP Wilno stanie się także upowszechnianie języka polskiego, tradycji oraz promowanie pozytywnego wizerunku Polski za granicą. W pełnym wymiarze antenowym zostanie uruchomiony prawdopodobnie jesienią. Obecnie w Wilnie trwają budowa studia oraz szkolenia redakcji złożonej z mieszkających na Litwie dziennikarzy, operatorów i montażystów.

Prezes TVP Jacek Kurski poinformował, że jednym z elementów misji telewizji publicznej jest łączność z rodakami za granicą.

“Kanał TVP Polonia istnieje już 25 lat. Są jednak takie zbiorowości Polaków, którym ten kanał sam w sobie nie wystarczy. Polacy na Litwie to nie jest żadna mniejszość polska, to są Polacy, którzy od zawsze mieszkali na tym terenie, a znaleźli się na terytoriach czy w granicach innych państw, dlatego że te granice się przesunęły” – powiedział.

Z kolei szef KPRM Michał Dworczyk podkreślił, że kontakt z polskim językiem, kulturą jest niezwykle istotny, bo to są fundamenty polskiej tożsamości narodowej.

Porozumienie w sprawie utworzenia, współfinansowania i dystrybucji TVP Wilno zostało podpisane w siedzibie Telewizji Polskiej w Warszawie przez szefa publicznego nadawcy Jacka Kurskiego oraz wiceministra spraw zagranicznych Szymona Szynkowskiego vel Sęk.

Warto zaznaczyć, iż kanał TVP Wilno nie jest jedynym projektem, przy którym TVP współpracuje z MSZ. Obie instytucje realizują wspólnie „Focus on Poland” – nadawaną w TVP Polonia informacyjną audycję w języku angielskim.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.