Te popularne owoce morza są pełne plastiku

Opublikowano: 13.01.2025 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 944

Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z University of Portland i Oregon State University rzucają niepokojące światło na problem zanieczyszczenia mikroplastikiem naszego pożywienia. Wyniki ich pracy, opublikowane w prestiżowym czasopiśmie „Frontiers in Toxicology”, pokazują skalę problemu, którego nawet nie byliśmy świadomi.

Zespół badawczy przeprowadził szczegółową analizę sześciu popularnych gatunków owoców morza z regionu Oregon: okoń morski, suma, łososia chinook, śledzia pacyficznego, minoga pacyficzego i krewetki różowej. Wyniki badań są alarmujące – spośród 182 przebadanych próbek, aż w 180 wykryto obecność cząstek mikroplastiku, łącznie identyfikując 1806 podejrzanych cząsteczek.

Szczególnie niepokojące okazały się wyniki dotyczące krewetek różowych. Te niewielkie skorupiaki, które filtrują wodę, wykazały najwyższe stężenie mikroplastiku w jadalnych tkankach. Jest to o tyle istotne, że krewetki należą do jednych z najpopularniejszych owoców morza na świecie.

Na drugim końcu spektrum znalazł się łosoś chinook, który wykazał najniższe stężenie mikroplastiku, a za nim uplasowały się okoń morski i zielenica. Naukowcy zauważyli intrygującą prawidłowość – mniejsze organizmy morskie mają tendencję do gromadzenia większej ilości mikroplastiku w porównaniu do większych zwierząt.

Badacze zidentyfikowali różne formy mikroplastiku w badanych próbkach. Najczęściej występowały włókna polimerowe, a w dalszej kolejności fragmenty i błony plastikowe. To pokazuje, jak różnorodne formy może przybierać to zanieczyszczenie w organizmach morskich.

Jednak naukowcy przestrzegają przed wyciąganiem pochopnych wniosków. Podkreślają, że ich odkrycia nie powinny skłaniać konsumentów do całkowitej rezygnacji z owoców morza. Mikroplastik stał się wszechobecnym zanieczyszczeniem, które można znaleźć praktycznie we wszystkich rodzajach żywności – od wody butelkowanej, przez miód i piwo, po wołowinę i tofu.

Badacze zwracają uwagę na potrzebę dalszych badań, szczególnie w zakresie zrozumienia mechanizmów transportu cząsteczek mikroplastiku do jadalnej tkanki mięśniowej. To kluczowe dla opracowania potencjalnych metod ograniczania tego zanieczyszczenia w łańcuchu pokarmowym.

Odkrycia te stawiają przed nami szereg ważnych pytań dotyczących nie tylko bezpieczeństwa żywności, ale także stanu naszych oceanów. Problem mikroplastiku w żywności jest bezpośrednio związany z szerszym zagadnieniem zanieczyszczenia środowiska morskiego przez odpady plastikowe.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

image_pdfimage_print

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.