Tatuś gorszego sortu

Opublikowano: 21.06.2021 | Kategorie: Prawo, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 1820

Media donoszą o nowym pomyśle partii rządzącej wchodzącym w skład Strategii Demograficznej 2040. Chodzi o zakaz zwalniania z pracy ojców przez pierwszy rok życia ich dzieci (analogicznie do ochrony przysługującej dziś kobietom). Sęk w tym, że nowe przepisy dotyczyć mają tylko tych, którzy są żonaci. A jeśli ktoś nie wpisuje się w jedynie słuszny model polskiej rodziny? Jego strata!

PiS nie ustaje w wysiłkach na rzecz zwiększenia dzietności. Okazało się, że program 500 plus nie przełożył się na urodzeniowy boom, bowiem niewielki zastrzyk gotówki co miesiąc niekoniecznie przekonuje do powiększania rodziny w warunkach mieszkaniowej i zawodowej niestabilności. W tych obszarach, jak również w obszarze opiekuńczym, jest jeszcze sporo do zrobienia.

Polaku! Rób dzieci!

Rząd postanowił jeszcze powiększyć pulę świadczeń dla rodziców. Dzięki zapisom w Nowym Ładzie rodzice będą mogli liczyć na dodatkowe 12 tys. zł. Zacznie być wypłacane w 2022 roku.

„Jeśli chodzi o rodzicielski kapitał opiekuńczy, to świadczenie to będzie przysługiwało, kiedy urodzi się drugie dziecko, wówczas rodzice będą mogli skorzystać z tego kapitału. Rodzice będą mogli dowolnie wybrać, czy przez rok pobierają po tysiąc złotych, czy po 500 zł przez dwa lata” – mówiła minister Marlena Maląg dla Money.pl. „Jednak rządzący doszli do wniosku, że potrzebne są również zmiany na poziomie systemowym i oprócz chwalonego przez jednych a krytykowanego przez drugich pomysłu dopłat do kredytów hipotecznych” – stwierdzili, że potrzebna będzie ochrona pracy rodziców.

Jak donosi „GW”, postanowiono rozszerzyć ochronę przed zwolnieniem, z jakiej korzystają kobiety do roku po urodzeniu dziecka, na oboje rodziców.

Tatusiowie dwóch prędkości

„Chcemy, by w pierwszym roku życia dzieci ojcowie byli chronieni przed zwolnieniem z pracy, a w przypadku małżeństw, by ta ochrona dotyczyła ojców już w czasie ciąży żony” – powiedziała wiceminister Barbara Socha, komentując Strategię Demograficzną 2040 i plany znowelizowania „Kodeksu pracy”.

Czyli małżonkom ochrona ta przysługiwać ma przez prawie dwa lata. Dziennikarze „Gazety Wyborczej” wysłali do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pytania o to, co stanie się w przypadku, jeśli np. żona zdradzi męża i urodzi cudze dziecko pozostając w małżeństwie. Hipotetycznie, jak zauważyli, może dochodzić do nadużyć, jeśli pracodawca wręczy mężczyźnie wypowiedzenie, a ten zasłoni się… faktem niedawnego poczęcia, do którego mogło dojść poprzedniej nocy.

Wreszcie, pomysł ten dzieli ojców na lepiej i gorzej chronionych na podstawie faktu zawarcia małżeństwa lub nie. To osobista sprawa każdego obywatela. Ponadto małżeństwo to nie „papierek”, nie powinno się podejmować decyzji o ślubie, ponieważ skusiły nas przywileje czy ulgi podatkowe. To ważny życiowy wybór, podobnie jak decyzja o powiększeniu rodziny. Nie należy przy tym wszystkim zapominać o wszystkich, którzy się w jedynie słuszny model rodziny niekoniecznie wpisują. A jak zaznacza w rozmowie z „Wyborczą” demograf prof. Irena Kotowska z warszawskiej SGH, „to jest założenie nieprzystające do współczesnego świata, gdzie młodzi coraz częściej nie decydują się na małżeństwo i wybierają np. związki partnerskie. I pytam, dlaczego ojciec dziecka, które przyjdzie na świat w takim związku, ma być gorzej traktowany od ojca, który ma żonę?”.

Pozostaje też pytanie, czy wkrótce dojdziemy do momentu, gdy jednak rządzący zaczną rozważać jakąś formę bykowego?

Autorstwo: Antonina Świst
Zdjęcie: PublicDomainPictures (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

 1. Kaczor3333 21.06.2021 11:59

  Ciekawe jak wyglądałby świat bez tych rządzących.

 2. Wolfman 21.06.2021 14:35

  Pełen szczęścia i dobrobytu. Gdzie nikomu by nic nie brakowało, bo nikt by nas wiecznie nie okradał i nie chciał skłócać z sąsiadami

 3. Radek 21.06.2021 15:13

  Wolfman. Dokładnie.

 4. dobrarada 21.06.2021 17:10

  A co z żonatymi facetami, których kochanki zaszły?

 5. 3steta 21.06.2021 18:48

  No słaby pomysł. Watykan bardzo poparłby taki pomysł. Tylko nie żyjemy w totalitaryzmie Papieża i Watykanu tylko teoretycznie w “wolnym” i “świeckim” kraju. Teoretycznie.

 6. BANDZIORkaq 21.06.2021 19:16

  A co z tymi co się chcieli hajtac , ale nie było wolno, bo pandemia, a brzuszek rośnie….a teraz terminy, terminy

 7. Dandi1981 22.06.2021 10:22

  Przepis mówi ojca dziecka nie mówi że musi być żonaty, jak żona się puści to on nie jest ojcem i ochrona przysługuje tylko jej i jej kochankowi. Proste jak drut już sam test ojcostwa powinien być wystarczającym dowodem aby taka osoba została objęta ochrona.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.