Tatrzański Park Narodowy wśród 30 parków świata

Opublikowano: 13.07.2014 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Turystyka i podróże, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 687

Tatrzański Park Narodowy znalazł się w zestawieniu 30 polecanych parków narodowych świata; galerię zdjęć opublikował portal telewizji CNN. Doceniono walory krajobrazowe Tatr, warunki pogodowe, możliwości uprawiania sportów oraz kulturalną stronę regionu.

Zdjęcia z Polski znalazły się obok takich parków jak m.in. park Krugera w Afryce, Uluru-Kata Tjuta w Australii, Iguazu w Australii, Cairngorms – w Szkocji, Tikal – w Gwatemali, Galapagos – w Ekwadorze, Goreme – w Turcji.

Autorką zdjęć, zamieszczonych na amerykańskim portalu, a przedstawiających 30 najbardziej interesujących parków, jest m.in. Anne Dirkse z Kolorado, która przemierzyła – jak pisze portal CNN – siedem kontynentów. Odwiedzając wiele miejsc, stwierdziła, że to właśnie parki narodowe są wśród najbardziej godnych polecenia.

„Kocham naturę, lubię doświadczać jej piękna – zwłaszcza w odosobnionych miejscach, z dala od hałasu, zanieczyszczeń świetlnych, do których tak wielu z nas jest przyzwyczajonych na co dzień” – mówi Dirkse.

Ponieważ galeria zdjęć na portalu CNN może sugerować, że jest to ranking, fotoreporterka wyjaśniła PAP, że zestawienie zdjęć na stronie CNN nie jest rankingiem w dosłownym znaczeniu tego słowa. Zdjęcia jej i innych fotoreporterów, współpracujących z CNN, tworzą galerię parków, usytuowanych poza USA, a godnych odwiedzenia.

„To dla nas ogromne wyróżnienie. Cieszymy się, że doceniono walory Tatr, a także działania pracowników parku na rzecz ochrony przyrody” – powiedział PAP dyrektor TPN Szymon Ziobrowski.

Tatrzański Park Narodowy utworzono w 1954 roku. Powierzchnia TPN wynosi ponad 21 tys. hektarów. Około 70 proc. powierzchni TPN zajmują lasy i zarośla kosodrzewiny, a pozostałe 30 proc. to murawy wysokogórskie, skały i wody. Ochroną ścisłą objęte jest ok. 11,5 tys. hektarów powierzchni, w tym całe piętro hal i turni, piętro kosodrzewiny, oraz częściowo również lasy regla górnego i dolnego. (PAP)

Źródło: PAP – Nauka w Polsce


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.