Tania woda pitna z odsalania wreszcie stała się faktem

Opublikowano: 01.10.2023 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3011

Ziemia, choć pokryta w ponad 70% wodą, boryka się z narastającym problemem niedoboru wody pitnej, jaki dotyka coraz większą liczbę społeczności na całym globie. Istniejące technologie odsalania wody morskiej, mimo że efektywne, opierają się na kosztownych i energochłonnych procesach, co stanowi barierę w realizacji zrównoważonego dostępu do wody pitnej, zwłaszcza w regionach o ograniczonych zasobach energetycznych. W tym kontekście, badacze z MIT i z Chin zainicjowali współpracę, mając na celu opracowanie systemu odsalania wody morskiej, który, bazując na pasywnej konwersji energii słonecznej, ma potencjał znacząco przyczynić się do rozwiązania globalnego problemu dostępu do wody.

Charakteryzując się innowacyjnym podejściem, projekt ten czerpie inspiracje z natury, odwzorowując mechanizmy termohalinowej cyrkulacji oceanicznej na znacznie mniejszą skalę. W ramach eksperymentalnej konfiguracji, wykorzystującej prądy wirowe oraz energię słoneczną, naukowcy osiągnęli proces odparowywania wody morskiej, a następnie jej kondensacji, skutecznie separując sól od wody pitnej. Takie podejście stanowi fundament dla efektywnego procesu odsalania, redukując równocześnie ryzyko zatykania się systemu przez skrystalizowaną sól, problem charakterystyczny dla istniejących systemów odsalania.

Wskazana przez zespół naukowców konfiguracja, obiecująca zarówno pod względem szybkości produkcji wody, jak i efektywności usuwania soli, prezentuje znaczący postęp w stosunku do istniejących prototypów. Lenan Zhang z Laboratorium Badań nad Urządzeniami MIT podkreślił potencjalną korzyść ekonomiczną, zaznaczając, że „po raz pierwszy woda zasilana energią słoneczną może być nawet tańsza niż woda z kranu”. Proces odsalania oparty na wykorzystaniu silnej konwekcji, anologicznej do tej obserwowanej w oceanach, wykazał wysoką efektywność oraz stabilność w eliminacji soli, co w rezultacie może przełożyć się na długoterminową eksploatację systemu bez konieczności częstych interwencji serwisowych.

Podstawą struktury jest jednostopniowa konstrukcja, przypominająca cienką skrzynię, której powierzchnia pokryta jest materiałem skutecznie absorbującym ciepło słoneczne. Wewnętrzna kompozycja skrzyni, z przegrodami umożliwiającymi przepływ wody, została zaprojektowana tak, aby proces odparowania zachodził w górnej części urządzenia, gdzie następnie para wodna kierowana jest do dolnej części i skraplana do postaci wody pitnej poprzez chłodzenie powietrzem. Preliminarne testy sugerują, że skonstruowane w ten sposób urządzenie, o powierzchni jednego metra kwadratowego, jest w stanie wyprodukować do 5 litrów wody pitnej na godzinę, przy zachowaniu efektywności działania przez kilka lat.

Potencjał tego odkrycia podkreślony został przez absolwenta MIT, Yang Zhonga, który zaznaczył, że odsalanie słoneczne może stanowić pragmatyczne rozwiązanie globalnego problemu niedoboru wody. Stanowi to ważny postęp ku zrównoważonemu dostępowi do wody, szczególnie w kontekście narastających problemów związanych z jej niedoborem w wielu regionach świata. Innowacyjny system odsalania energią słoneczną, dzięki swojej skalowalności, otwiera nowe perspektywy zaspokojenia codziennego zapotrzebowania na wodę, zwłaszcza w społecznościach przybrzeżnych, które borykają się z ograniczonym dostępem do zasobów słodkiej wody. Pomimo wstępnych sukcesów, naukowcy podkreślają, że dalsze badania oraz optymalizacja konstrukcji są niezbędne, aby ostatecznie zrealizować obiecujący potencjał tej technologii w praktycznych zastosowaniach.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. replikant3d 01.10.2023 21:41

    jak znam życie, koncerny położą na tym ,,łapę,, i tyle będzie z tego. Jak zawsze zresztą…

  2. Baltazar Bombka 02.10.2023 08:51

    Dokładnie, nic z tego nie będzie. Wszystko co ma się przyczynić dla dobra społeczeństwa ma być zaorane.

  3. Szurnięty Mędrzec 02.10.2023 10:11

    Widzę, że idzie ku lepszemu a koncerny się tym nie nacieszą

  4. replikant3d 02.10.2023 16:48

    Szurnięty Mędrzec, jak myślisz czemu powstała instytucja patentowa? Nie dla ochrony autorów i wynalazców, a dla kontroli odkryć. Dzięki temu dławi się odkrycia i wynalazki. Wykupuje się patenty i zamyka pod klucz. Wystarczy żę odkrywcy opatentują pomysł. I pozamiatane! Koncern wykupuje patent i finito! Nikt nie skorzysta już z tego. Tak to działa…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.