Tama Gible III oficjalnie otwarta

Opublikowano: 04.01.2017 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Polityka, Prawo, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 439

Po latach budowy w grudniu 2016 roku w Etiopii uruchomiona została tama Gible III, jeden z najbardziej kontrowersyjnych tego typu obiektów na świecie, która położy kres naturalnym wylewom rzeki Omo, od których bezpośrednio zależy egzystencja około 100 tysięcy rdzennych mieszkańców Doliny Omo, a pośrednio także dobrostan kolejnych 100 tysięcy członków tubylczych społeczności. Co więcej nadchodzące zmiany mogą mieć ostatecznie katastrofalny wpływ na poziom wód w jeziorze Turkana w Kenii, największego pustynnego jeziora na świecie – od kondycji których zależy życie 300 tysięcy rdzennych mieszkańców żyjących wzdłuż jego brzegów.

Gible III jest dzieckiem współpracy autorytarnego rządu w Addis Abebie z Salini Impreglio – włoskim przedsiębiorstwem uchodzącym za giganta w dziedzinie inżynierii. Udział włoskiego podmiotu w tym przedsięwzięciu został zaskarżony przez organizację Survival International, broniącą praw ludności tubylczej. Akt oskarżenia nie zatrzymał jednak konstrukcji kolejnych tam – Gible IV i Gible V – będących już w fazie planowania. Sztuczne powodzie, jakie zdaniem konstruktorów, mają zrównoważyć zahamowanie naturalnych wylewów nie gwarantują tego samego stopnia efektywności i w zestawieniu z agrobiznesowymi planami jest mało prawdopodobne, aby były regularnie, dokonywane ze względu na wysokie koszty.

Etiopski rząd i Salini już od dawna twierdzą, że sztuczne wylewy rzeki zastąpią te naturalne, ale na przestrzeni ostatnich dwóch lat kiedy dopuszczono się znacznych ingerencji w środowisko nie udało im się dostarczyć tyle wody, aby zapewnić środki do życia miejscowych mieszkańców. Wielu spośród nich jest uzależniona teraz od pomocy żywnościowej, która dostarczana jest nieregularnie i w niewystarczających ilościach. Jeden ze świadków będący zarazem ofiarą dokonujących się zmian, w listopadowej rozmowie z członkiem zarządu organizacji International Rivers powiedział: „Rzeka nie przewiduje dla nas więcej. Moi ludzie stoją przed dużym problemem. Pomoc jest nie wystarczająca, aby żyć”. I dalej: „Rzeka nadal opada. Krokodyle wciąż są w rzece, ale mają  problemy. Ryby składają coraz mniej jaj. Co roku ryb jest coraz mniej”.

Organizacja Survival International, która od lat, w sojuszu z International Rivers próbuje unaocznić światu falę kolonizacji zalewającą Dolinę Omo – której Gible III jest jednym z większych fenomenów – przypomina, że region ten pozostaje jednocześnie jednym z najważniejszych miejsc w historii wczesnej ewolucji człowieka. Fakt ten obok wyjątkowej różnorodności biologicznej przyczynił się do wpisania dwóch miejscowych lokalizacji na listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO i utworzenia pięciu parków narodowych. Głowa kenijskiej agencji ochrony środowiska powiedziała w marcu, że tama rozpęta „jedną z najgorszych katastrof ekologicznych jaką można sobie wyobrazić”. Dyrektor Survival International Stephen Corry zastanawiając się nad tym, czego otwarciem jest rzeczywiście inauguracja Gible III odpowiada: „montażem głodu, braku bezpieczeństwa i niszczenia środowiska. Od lat eksperci wyzwali rząd i Salini aby zachowali ostrożność”.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Zdjęcie: Greg Lupe (Survival International)
Na podstawie: SurvivalInternational.org, Fanabc.com, Economist.com, AllAfrica.com, YouTube.com
Źródło: WolneMedia.net

LEKTURA UZUPEŁNIAJĄCA

Portal „Wolne Media” jako jedno z niewielu medium w Polsce zamieszcza bieżące wiadomości na temat masowego projektu kolonizacji Doliny Omo i zagrożeń dla jeziora Turkana:

1. „Dolina Omo: Tubylcy w cieniu giganta”
http://wolnemedia.net/ekologia/dolina-omo-tubylcy-w-cieniu-giganta/

2. „Kolonizacja i eskalacja nacisków w Dolinie Omo”
http://wolnemedia.net/ekologia/kolonizacja-i-eskalacja-naciskow-w-dolinie-omo/

3. „Polska Komisja Nadzoru Finansowego ignoruje prawa człowieka”
http://wolnemedia.net/ekologia/polska-knf-ignoruje-prawa-czlowieka/

4. „Nowy Apartheid w Etiopii”
http://wolnemedia.net/polityka/nowy-apartheid-w-etiopii/

5. „Kolonizacja w Dolinie Omo to współczesna tragedia”
http://wolnemedia.net/ekologia/wspolczesna-tragedia-kolonizacja-w-dolinie-omo/

6. “Brytyjski rząd tuszował łamanie praw człowieka w Etiopii”
http://wolnemedia.net/brytyjski-rzad-tuszowal-lamanie-praw-czlowieka-w-etiopii/

7. “Ustawą antyterrorystyczną w etiopskich aktywistów”
http://wolnemedia.net/ustawa-antyterrorystyczna-w-etiopskich-aktywistow/

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o