Tama Gible III oficjalnie otwarta

Opublikowano: 04.01.2017 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Polityka, Prawo, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 14

Po latach budowy w grudniu 2016 roku w Etiopii uruchomiona została tama Gible III, jeden z najbardziej kontrowersyjnych tego typu obiektów na świecie, która położy kres naturalnym wylewom rzeki Omo, od których bezpośrednio zależy egzystencja około 100 tysięcy rdzennych mieszkańców Doliny Omo, a pośrednio także dobrostan kolejnych 100 tysięcy członków tubylczych społeczności. Co więcej nadchodzące zmiany mogą mieć ostatecznie katastrofalny wpływ na poziom wód w jeziorze Turkana w Kenii, największego pustynnego jeziora na świecie – od kondycji których zależy życie 300 tysięcy rdzennych mieszkańców żyjących wzdłuż jego brzegów.

Gible III jest dzieckiem współpracy autorytarnego rządu w Addis Abebie z Salini Impreglio – włoskim przedsiębiorstwem uchodzącym za giganta w dziedzinie inżynierii. Udział włoskiego podmiotu w tym przedsięwzięciu został zaskarżony przez organizację Survival International, broniącą praw ludności tubylczej. Akt oskarżenia nie zatrzymał jednak konstrukcji kolejnych tam – Gible IV i Gible V – będących już w fazie planowania. Sztuczne powodzie, jakie zdaniem konstruktorów, mają zrównoważyć zahamowanie naturalnych wylewów nie gwarantują tego samego stopnia efektywności i w zestawieniu z agrobiznesowymi planami jest mało prawdopodobne, aby były regularnie, dokonywane ze względu na wysokie koszty.

Etiopski rząd i Salini już od dawna twierdzą, że sztuczne wylewy rzeki zastąpią te naturalne, ale na przestrzeni ostatnich dwóch lat kiedy dopuszczono się znacznych ingerencji w środowisko nie udało im się dostarczyć tyle wody, aby zapewnić środki do życia miejscowych mieszkańców. Wielu spośród nich jest uzależniona teraz od pomocy żywnościowej, która dostarczana jest nieregularnie i w niewystarczających ilościach. Jeden ze świadków będący zarazem ofiarą dokonujących się zmian, w listopadowej rozmowie z członkiem zarządu organizacji International Rivers powiedział: „Rzeka nie przewiduje dla nas więcej. Moi ludzie stoją przed dużym problemem. Pomoc jest nie wystarczająca, aby żyć”. I dalej: „Rzeka nadal opada. Krokodyle wciąż są w rzece, ale mają  problemy. Ryby składają coraz mniej jaj. Co roku ryb jest coraz mniej”.

Organizacja Survival International, która od lat, w sojuszu z International Rivers próbuje unaocznić światu falę kolonizacji zalewającą Dolinę Omo – której Gible III jest jednym z większych fenomenów – przypomina, że region ten pozostaje jednocześnie jednym z najważniejszych miejsc w historii wczesnej ewolucji człowieka. Fakt ten obok wyjątkowej różnorodności biologicznej przyczynił się do wpisania dwóch miejscowych lokalizacji na listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO i utworzenia pięciu parków narodowych. Głowa kenijskiej agencji ochrony środowiska powiedziała w marcu, że tama rozpęta „jedną z najgorszych katastrof ekologicznych jaką można sobie wyobrazić”. Dyrektor Survival International Stephen Corry zastanawiając się nad tym, czego otwarciem jest rzeczywiście inauguracja Gible III odpowiada: „montażem głodu, braku bezpieczeństwa i niszczenia środowiska. Od lat eksperci wyzwali rząd i Salini aby zachowali ostrożność”.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Zdjęcie: Greg Lupe (Survival International)
Na podstawie: SurvivalInternational.org, Fanabc.com, Economist.com, AllAfrica.com, YouTube.com
Źródło: WolneMedia.net

LEKTURA UZUPEŁNIAJĄCA

Portal „Wolne Media” jako jedno z niewielu medium w Polsce zamieszcza bieżące wiadomości na temat masowego projektu kolonizacji Doliny Omo i zagrożeń dla jeziora Turkana:

1. „Dolina Omo: Tubylcy w cieniu giganta”
http://wolnemedia.net/ekologia/dolina-omo-tubylcy-w-cieniu-giganta/

2. „Kolonizacja i eskalacja nacisków w Dolinie Omo”
http://wolnemedia.net/ekologia/kolonizacja-i-eskalacja-naciskow-w-dolinie-omo/

3. „Polska Komisja Nadzoru Finansowego ignoruje prawa człowieka”
http://wolnemedia.net/ekologia/polska-knf-ignoruje-prawa-czlowieka/

4. „Nowy Apartheid w Etiopii”
http://wolnemedia.net/polityka/nowy-apartheid-w-etiopii/

5. „Kolonizacja w Dolinie Omo to współczesna tragedia”
http://wolnemedia.net/ekologia/wspolczesna-tragedia-kolonizacja-w-dolinie-omo/

6. “Brytyjski rząd tuszował łamanie praw człowieka w Etiopii”
http://wolnemedia.net/brytyjski-rzad-tuszowal-lamanie-praw-czlowieka-w-etiopii/

7. “Ustawą antyterrorystyczną w etiopskich aktywistów”
http://wolnemedia.net/ustawa-antyterrorystyczna-w-etiopskich-aktywistow/

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o