Talibowie ponownie wprowadzają szariat

Opublikowano: 21.11.2022 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 1647

Miał być Taliban 2.0 i łagodniejsza wersja afgańskiego emiratu, a kończy się przywróceniem szokujących kar wynikających z prawa religijnego islamu.

Niewiele ponad rok po wycofaniu USA oraz NATO z Afganistanu, talibowie ogłasili wprowadzenie drakońskich przepisów prawa szariatu, takich jak kamienowanie czy obcinanie rąk. Najwyższy przywódca Afganistanu Haibatullah Akhundzada wezwał sędziów do przywrócenia prawa religijnego stosowanego pod koniec XX wieku, kiedy talibowie przejęli w kraju władzę.

„Uważnie sprawdzajcie sprawy złodziei, porywaczy i buntowników. W tych sprawach, w których wszystkie warunki szariatu hudud i qisas zostały spełnione, jesteście zobowiązani wypełnić je. To jest wyrok szariatu i mój rozkaz, który jest obowiązujący” – przekazał słowa emira rzecznik Zabiullah Mujahid.

Hudud to najcięższe przestępstwa wymienione przez Allacha, takie jak cudzołóstwo, fałszywe oskarżenia, picie alkoholu, porwanie, rozbój na drodze, apostazja czy bunt, i za nie też są najcięższe kary – kara śmierci, publiczna chłosta czy obcięcie kończyn. Qisas to przestępstwa w ramach odwetu („oko za oko”) za morderstwo i zabójstwo.

Rok temu talibowie przejmując władzę obiecywali nową wersję religijnych rządów; tymczasem krok po kroku ograniczają prawa i wolności, które zostały przywiezione przez NATO. Kobietom znowu nie wolno chodzić do szkół (średnich i wyższych), czy przebywać wśród mężczyzn bez opieki w parkach.

Decyzja Emiratu Afganistanu została podjęta tuż po rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, oskarżającej talibów o łamanie praw człowieka afgańskich kobiet i dziewczynek, nieutworzenie rządu przedstawicielskiego i wepchnięcie kraju w „ciężkie ekonomiczne, humanitarne i społeczne warunki”.

Źródło: Euroislam.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Irfy 21.11.2022 18:54

    Kabul to miasto liczące cztery i pół miliona mieszkańców. Kiedy rok temu w jego pobliżu pojawiło się około 80 tysięcy łachmaniarzy z kałachami, było “bronione” przez liczną “armię rządową”, wyszkoloną i wyposażoną przez Amerykanów. Mimo to padło po kilku dniach. Stało się tak dlatego, że miejscowi jak widać szariat lubią.

    Gdyby takie same obdartusy z kałachami pojawiły się pod Warszawą, zapowiadając wprowadzenie nawet “łagodnego szariatu”, to by się na nich rzucały nawet babcie z parasolkami. Gdyż my tu żadnego szariatu nie chcemy. Jakiegokolwiek. Nawet malutkiego, tyciego. Szariat – won! Ale w Afganistanie go uwielbiają. Gdyby nie to, garstka talibów nie zdobyłaby takiego miasta jak Kabul.

    Puenta jest taka – chcącemu nie dzieje się krzywda. Szariat to taki wynalazek, którego nie da się równocześnie chcieć i nie chcieć. Albo wprowadzić tylko “troszeczkę” szariatu. Dlatego zupełnie nie rozumiem tych biadoleń. Talibowie to tępe, brodate, średniowieczne dzikusy. Wiadomo, że wszędzie tam, gdzie się pojawią, wprowadzają swoje jaskiniowe zwyczaje. Gdyby większość Afgańczyków tego nie akceptowała, to by Talibów wystrzelała. Ale oni to lubią, więc mają szariat. I tyle w temacie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.